RWE Gas spolkne celé české plynárenství

  • 7
Dovoz a distribuci plynu v České republice na sto procent opanuje německá firma RWE Gas. Už dříve od státu koupila 96,99 procenta akcií společnosti Transgas plus rozhodující podíly v osmi distributorech. Teď získá i zbývající 3,01procentní podíl v Transgasu. Zaplatí za něj 1,3 miliardy korun.

O zbytkový podíl se ve veřejné obchodní soutěži ucházela vedle RWE Gas také slovenská J&T Banka. Jediným kritériem výběru byla cena.

"Prodejem zbývajících tří procent Transgasu byl ukončen proces privatizace plynárenského sektoru v České republice," konstatovala Petra Krainová, mluvčí Fondu národního majetku, který tendr vyhlašoval.

RWE chtěla Transgas jen pro sebe
RWE Gas ovládla tuzemské plynárenství koncem roku 2001 za zhruba 125 miliard korun. Stát si tehdy při prodeji ponechal tři procenta akcií kvůli tehdejšímu ministru průmyslu a obchodu Miroslavu Grégrovi.

Ten zastával názor, že stát by si měl zachovat možnost svolávat valné hromady firmy, což se mohl dělat už s tímto podílem.

Když se současná vláda rozhodla zbývající podíl prodat, nepřihlásila se jen RWE Gas.

Člen jejího představenstva Klaus Homann tehdy prohlásil, že si nedokáže představit, proč by se strategičtí majitelé působící v energetice o tříprocentní podíl v Trangasu ucházeli.

"Velcí hráči nedokáží se třemi procenty nic udělat," mínil. 

Zástupci J&T Banky se nechali slyšet, že berou podíl v Transgasu jako zajímavou investiční příležitost.

Orientační cenu tříprocentního podílu stanovil FNM v souladu s usnesením vlády na tři miliardy korun. Analytici však toto očekávání státu označili za nereálné.

"Vzhledem k tomu o jaký balík akcií jde, bude zřejmě úspěchem výnos nad dvě miliardy korun. Nebyl bych překvapen, kdyby nabídky investorů nedosáhly ani této částky," uvedl Roman Cenek z Atlantik FT.

,
Témata: Fond, Miroslav Grégr, RWE