RWE prodala české plynovody konsorciu Allianz a Borealis

  16:18aktualizováno  18:08
Provozovatel českých plynovodů Net4Gas bude mít nové majitele. Společnost RWE firmu prodala za 1,6 miliardy eur, v přepočtu 41,3 miliardy korun, německé pojišťovně Allianz a kanadské investiční skupině Borealis. Transakce bude dokončena ve druhé polovině roku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Jsme přesvědčeni, že kupující konsorcium je nejlepší volbou pro další rozvoj společnosti v zájmu všech zúčastněných stran," řekl předseda představenstva RWE AG Peter Terium.

Německý koncern RWE se k prodeji Net4Gas rozhodl z úsporných opatření, k nimž musel přistoupit po rozhodnutí Německa zastavit do roku 2022 provoz všech jaderných elektráren. RWE prodává majetek celkem za sedm miliard eur.

Konsorcium Allianz a Borealis

Kanadská společnost Borealis Infrastructure se zaměřuje na investice v energetice, dopravě, správě nemovitostí nebo veřejném sektoru. Investice společnosti, která zaměstnává 70 lidí, směřují do větších projektů, jejichž hodnota přesahuje miliardu dolarů. Sídlí v Torontu, kanceláře má i v New Yorku a Londýně.

Allianz je největší pojišťovnou v Evropě podle tržní kapitalizace. Loni zdvojnásobila zisk na 5,2 miliardy eur, v přepočtu asi 132 miliard korun. Výnosy činily 106,4 miliardy eur, asi 2,7 bilionu korun. Allianz zaměstnává asi 144 tisíc lidí.

Net4Gas provozuje více než 3600 kilometrů plynovodů a v rámci této sítě zajišťuje vnitrostátní přepravu a mezinárodní tranzit plynu. Firma s více než 500 zaměstnanci se na zisku RWE v roce 2011 podílela asi jedenácti procenty.

Vítězné konsorcium vyšachovalo Komárka či EPH

O Net4Gas se kromě vítězného konsorcia Allianz s Borealis ucházely také skupina KKCG podnikatele Karla Komárka, belgický operátor plynovodů Fluxys ve spolupráci s investiční společností Global Infrastructure Partners a Energetický a průmyslový holding (EPH) s australskou skupinou Macquarie.

EPH už v lednu získal 49 procent a manažerskou kontrolu ve Slovenském plynárenském priemyslu, který ovládá plynovody na Slovensku. Holding chtěl akvizicí Net4Gas získat synergie ze společného provozování obou systémů, které byly původně konstruovány jako jedna soustava.

"Považujeme za správné a logické, že vyhrál ten, kdo nabídl v soutěži nejvyšší cenu," uvedl k transakci předseda představenstva EPH Daniel Křetínský.

Ten minulý týden upozornil, že pokud by nový majitel Net4Gas očekával masivnější komerční toky obráceným směrem ze západu na východ, bude to nešťastná situace. Takový postup by podle Křetínského byl v rozporu se zájmem slovenských plynovodů na zajištění potřebné energetické bezpečnosti dodávek.

Autoři: ,

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Česká firma uspěla v marketingové soutěži, je druhou nejlepší na světě

Yemi A.D.

Česká agentura JAD Productions patřící choreografovi a režisérovi působícímu v Česku pod jménem Yemi A.D. získala na...

Firma Gucci danila zisky mimo Itálii, má dlužit miliardu eur

Ilustrační snímek

Milánská prokuratura dokončila vyšetřování daňového úniku ve výši jedné miliardy eur (bezmála 26 miliard Kč), kterého...

Další únik dat z Amazonu. Omylem zveřejnil jména a e-mailové adresy klientů

Amazon (ilustrační snímek)

Internetový obchod Amazon zveřejnil údajně kvůli technické chybě jména a e-mailové adresy některých svých zákazníků....

Najdete na iDNES.cz