RWE prodala české plynovody konsorciu Allianz a Borealis

  16:18aktualizováno  18:08
Provozovatel českých plynovodů Net4Gas bude mít nové majitele. Společnost RWE firmu prodala za 1,6 miliardy eur, v přepočtu 41,3 miliardy korun, německé pojišťovně Allianz a kanadské investiční skupině Borealis. Transakce bude dokončena ve druhé polovině roku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Jsme přesvědčeni, že kupující konsorcium je nejlepší volbou pro další rozvoj společnosti v zájmu všech zúčastněných stran," řekl předseda představenstva RWE AG Peter Terium.

Německý koncern RWE se k prodeji Net4Gas rozhodl z úsporných opatření, k nimž musel přistoupit po rozhodnutí Německa zastavit do roku 2022 provoz všech jaderných elektráren. RWE prodává majetek celkem za sedm miliard eur.

Konsorcium Allianz a Borealis

Kanadská společnost Borealis Infrastructure se zaměřuje na investice v energetice, dopravě, správě nemovitostí nebo veřejném sektoru. Investice společnosti, která zaměstnává 70 lidí, směřují do větších projektů, jejichž hodnota přesahuje miliardu dolarů. Sídlí v Torontu, kanceláře má i v New Yorku a Londýně.

Allianz je největší pojišťovnou v Evropě podle tržní kapitalizace. Loni zdvojnásobila zisk na 5,2 miliardy eur, v přepočtu asi 132 miliard korun. Výnosy činily 106,4 miliardy eur, asi 2,7 bilionu korun. Allianz zaměstnává asi 144 tisíc lidí.

Net4Gas provozuje více než 3600 kilometrů plynovodů a v rámci této sítě zajišťuje vnitrostátní přepravu a mezinárodní tranzit plynu. Firma s více než 500 zaměstnanci se na zisku RWE v roce 2011 podílela asi jedenácti procenty.

Vítězné konsorcium vyšachovalo Komárka či EPH

O Net4Gas se kromě vítězného konsorcia Allianz s Borealis ucházely také skupina KKCG podnikatele Karla Komárka, belgický operátor plynovodů Fluxys ve spolupráci s investiční společností Global Infrastructure Partners a Energetický a průmyslový holding (EPH) s australskou skupinou Macquarie.

EPH už v lednu získal 49 procent a manažerskou kontrolu ve Slovenském plynárenském priemyslu, který ovládá plynovody na Slovensku. Holding chtěl akvizicí Net4Gas získat synergie ze společného provozování obou systémů, které byly původně konstruovány jako jedna soustava.

"Považujeme za správné a logické, že vyhrál ten, kdo nabídl v soutěži nejvyšší cenu," uvedl k transakci předseda představenstva EPH Daniel Křetínský.

Ten minulý týden upozornil, že pokud by nový majitel Net4Gas očekával masivnější komerční toky obráceným směrem ze západu na východ, bude to nešťastná situace. Takový postup by podle Křetínského byl v rozporu se zájmem slovenských plynovodů na zajištění potřebné energetické bezpečnosti dodávek.

Autoři: ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

Módní trh na roztrhání. Česko si vyhlédl další německý e-shop

Čísla by nám měli usnadnit orientaci ve velikostech, občas to bývá ale naopak....

Nové e-shopy dál vstupují na český trh s módou. Krátce po vstupu německého Zalanda expanduje do České republiky další...

Socialista Sanders tepe McDonald’s. Zvyšte mzdu alespoň na 15 dolarů, žádá

Bernie Sanders

Americký senátor Bernie Sanders na sociální síti Twitter vyzval společnost McDonald’s, aby následovala příkladu...

Zrušte hračky v Happy Mealu, říká britská členka parlamentního výboru

Happy Meal od MC Donald´s.

McDonald’s by neměl přidávat plastové hračky do dětského menu Happy Meal, uvedla Thérèse Coffeyová, členka...Najdete na iDNES.cz