Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


RWE mění logo i název. 1,7 milionů zákazníků se stane klienty innogy

  10:33aktualizováno  10:33
Překotné změny v energetice v podobě masivního rozvoje obnovitelných zdrojů a digitalizace přiměly německého energetického giganta RWE k radikálním změnám. Většina aktivit tuzemského zastoupení přechází pod novou společnost innogy. U mateřského koncernu zůstává neperspektivní jádro a uhlí.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Innovation + Technology + Energy, tedy inovace, technologie a energie podle šéfa RWE Petera Teriuma v sobě spojuje název nové společnosti innogy. Do nově vznikající dceřiné firmy vyčlení německý energetický koncern většinu perspektivních odvětví firmy, jako jsou obnovitelné zdroje, distribuce a obchod.

„Bez inovací neexistuje technologický pokrok. A bez technologického pokroku nemůže existovat žádný udržitelný rozvoj moderní energetiky,“ řekl ke vzniku Terium.

RWE v Česku téměř kompletně přechází pod nový název. Netýká se to pouze velkoobchodní společnosti RWE Supply & Trading, která zůstane po mateřským koncernem. Podle mluvčího firmy Martina Chalupského se však pro zákazníky vůbec nic nemění. Varuje jen před podomními prodejci, kteří by se mohli pokusit zneužít změny k lživému tvrzení, že RWE v Česku končí, a snažit se proto zákazníkům vnutit jiného dodavatele.

Nové logo innogy

Nové logo innogy

Široké veřejnosti chce společnost představit nové název na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. S novým logem v podobě písmena „i“ lze podle zástupců firmy graficky mnohem lépe pracovat než se strnulými písmeny „RWE“. Tradiční modrou nahradí také celá řad pestrých barev. Název innogy přitom není zcela nový. Koncern si ho vypůjčil od dceřiné společnosti RWE Innogy zabývající se výstavbou a údržbou větrných a vodních elektráren.

Od září pak plánuje firma rozjet reklamní kampaň a s ní i představení nových produktů. Náklady na rebranding by podle Chalupského neměly překročit sto milionů korun.

„Špinavé“ jádro a uhlí zůstanou pod značkou RWE

Naopak „špinavá“ odvětví zůstávají v mateřské společnosti RWE AG. Mezi ně patří především doly, uhelné a jaderné elektrárny v Německu. Ty se vzhledem k postupnému útlumu jádra a rostoucímu tlaku na snižování emisí v ovzduší stávají pro energetickou společnost stále větší přítěží. Podobně jako už dříve konkurenční E.ON, nyní i RWE odděluje nadějný byznys od problémových odvětví.

Innogy v Česku

Skupina v ČR zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro 1,7 milionu zákazníků (RWE Energie). Firma provozuje 64 tisíc kilometrů distribučních sítí (RWE Grid Holding), šest podzemních zásobníků plynu o kapacitě 2,7 miliardy metrů krychlových (RWE Gas Storage), vyrábí teplo a elektřinu v 28 provozech a prodává přes pět milionů metrů krychlových CNG ve vlastní celorepublikové síti CNG stanic (RWE Energo). Skupinu, která zaměstnává 3 800 lidí, řídí společnost RWE Česká republika.

„Je třeba se připravit na nové trendy v energetice a to je digitalizace, dekarbonizace a decentralizace,“ zdůvodnil Chalupský ve středu večer při prezentaci změn v Praze.

Předcházela jí obří akce v Německu, kdy vedení firmy představilo dlouho utajované nové logo i název 60 tisícům zaměstnanců. Pražské prezentace se proto nezúčastnil ani šéf českého RWE Martin Herrmann. Ten sice stále řídí aktivity v Česku, zároveň se však stal členem představenstva nové dcery a povede celoevropský obchod.

Deset procent innogy chce RWE nabídnout na burze, zbytek si mateřský koncern ponechá. S akciemi nové společnost by se mělo začít obchodovat letos na podzim.

Vzhledem k přípravě vstupu na burzu nechce vedení firmy zatím zveřejnit další detaily změn ve strukturách společnosti.

Perspektivní odvětví už oddělil E.ON i ČEZ

RWE není zdaleka první firmou, která kvůli současné krizi v energetice a nástupu nových technologií kompletně mění strukturu. Už dříve se konkurenční E.ON rozštěpil na dvě různé společnosti. Pod tradičním názvem zůstaly perspektivní obory, stará energetika přešla naopak pod novou společnost Uniper. V tomto případě jde však o dvě nové společnosti, RWE si naopak v innogy chce stále uchovat majoritu (více čtěte zde).

Také v ČEZ proběhla v loňském roce podobná změna, i když na rozdíl od Němců polostátní energetická společnost žádné aktivity do nové firmy nevyčlenila a rozdělení proběhlo uvnitř. ČEZ se rozdělila na tým Provoz a tým Rozvoj, přičemž pod první z nich spadá výroba a finance. Tým rozvoje naopak zodpovídá za distribuci, obnovitelné zdroje a decentralizovanou energetiku, tedy stejná odvětví, které jsou považována za perspektivní a která vyčlenily od tradičního byznysu německé koncerny.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Bitva s billboardáři se blíží. Tisíce nelegálních poutačů stále stojí

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Arbitráž s provozovateli venkovní reklamy je na spadnutí. Ministerstvo financí vybralo advokátní kancelář Weil, Gotshal...

Stavby chceme urychlit, spoustu jich však brzdí aktivisté, říká Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) ve volebním štábu strany v Praze. (21. října 2017)

Ministrovi dopravy Danu Ťokovi kritici vyčítají postup v zakázce na provoz mýta či pomalou dostavbu dálniční sítě. „Bez...

Z jedné strany stovka, z druhé dvoustovka. ČNB ukázala nejhorší padělky

Shromážděné padělky bankovek na území ČR

Česká národní banka eviduje kolem tří tisíc padělaných bankovek ročně. A zatímco některé jsou pro oko laika k...

Najdete na iDNES.cz