Problémy Ryanairu jsou jen špičkou ledovce. Svět hledá 600 tisíc pilotů

  9:21aktualizováno  9:21
Potíže Ryanairu s nedostatkem pilotů jsou předzvěstí globálních problémů. Světové aerolinky začínají být v úzkých se sháněním pilotů, kteří mají nahradit dosluhující generaci. V příštích dvaceti letech bude ve světě chybět přes 600 tisíc pilotů.
Pilotní kabina airbusu A320 (ilustrační snímek)

Pilotní kabina airbusu A320 (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Ryanair před pár týdny narychlo látal prázdná místa v programech svých pilotů a oznámil rušení desítek spojů denně. Situace, která postihne až 400 tisíc cestujících se zakoupenou letenkou, ukazuje na problém mnohem větších rozměrů. (Ryanair dál škrtá, do března dalších 18 tisíc letů)

Je docela pravděpodobné, že se podobný chaos v letovém programu bude opakovat. Dojít k tomu teoreticky může na různých místech ve světě, u různých aerolinek. Situace z USA, Indie i Číny z poslední doby totiž ukazují na hrozící obrovský nedostatek pilotů.

Letecký průmysl zaměstnává aktuálně na 500 tisíc profesionálních pilotů, v dalších dvaceti letech však bude potřeba podle různých zdrojů (například CNN) vyškolit přes 600 tisíc nových pilotů. Ti částečně nahradí piloty odcházející do důchodu, ale také doplní stavy v souvislosti s vyšší poptávkou po létání a předpokládaným navyšováním flotily světových aerolinek.

Situace se musí řešit hodně rychle. V příštích dvaceti letech bude zapotřebí pro pokrytí personálních potřeb světových aerolinek proškolit denně 87 nových pilotů, tedy každých patnáct minut jednoho.

Světové aerolinky hodlají výrazně rozšířit svou flotilu do roku 2036 až o 41 tisíc letadel. K tomu budou podle zprávy společnosti Boeing potřebovat 637 tisíc nových pilotů.

Tlak na mzdy roste

Dalším důvodem jsou odchody do důchodu. Jen v USA odejde v příštích deseti letech do penze 42 procent starších pilotů, to znamená 22 tisíc, uvedla společnost Cowen & Company. A v příštích dvaceti letech budou aerolinky v severní Americe potřebovat 117 tisíc nových pilotů.

Bez pilotů bude problémů v sektoru přibývat. Ukazuje to nejen zkušenost Ryanairu, který je prvním takovým případem v Evropě. Ve světě už si personální nouze začala vybírat své oběti. Americký regionální dopravce Horizon Air společnosti Alaska Airlines musel letos v květnu náhle zrušit 6 procent svých spojů. Z letového řádu zmizelo tři sta letů. Další kontinentální aerolinky Republic Airways pak nedostatek pilotů loni pomohl dohnat k bankrotu.

Situace se začíná projevovat také ve zvyšování mezd v oboru. Světové aerolinky si zavazují stávající i nové piloty vyšší fixní složkou nebo pomocí různých bonusů.

Bolestivý nedostatek pilotů ale není jen záležitostí USA či Evropy. Problémy se začínají objevovat i v Indii a Číně. Říše středu podle serveru Skift bude v příštích dvaceti letech díky rychlému rozmachu potřebovat 5 550 nových pilotů v každém roce. Celkem 111 tisíc nových pilotů může zemi katapultovat před USA jako globálně největší trh civilního létání.

Čína se těší obrovskému boomu letecké dopravy. V uplynulých pěti letech se počet leteckých společností v zemi zvýšil o 28 procent na 55.

Staňte se pilotem Boeingu 737. Vyzkoušejte trenažér:


Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Další z rubriky

Změny klimatu vyženou ceny piva na dvojnásobek, tvrdí vědci

Ilustrační snímek

Pivo se v budoucnu stejně jako čokoláda, káva nebo víno může stát obětí klimatických změn, které povedou až ke...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Automatizace v Amazonu selhala. Robot z uchazečů o práci vyřazoval ženy

Ilustrační snímek

V Amazonu vytvořili robota, který měl procházet životopisy uchazečů o práci a filtrovat ty nevhodné. Jenže jak se...Najdete na iDNES.cz