Rychlá válka českou ekonomiku neskolí

  • 11
První výstřely v případné irácké válce postaví českou ekonomiku na rozcestí. V případě rychlého vojenského tažení se hospodářství příliš nezachvěje, naopak opadnutí nejistoty pomůže k růstu cenám akcií. Vleklý konflikt však hrozí zvýšením inflace a zpomalením ekonomického růstu.

Bezprostřední dopad bude v první fázi viditelný především u čerpacích pump a ve směnárnách. Krátká válka by se dočasně projevila v cenách ropy a kurzu dolaru.

Pro Čechy by to znamenalo mírné podražení pohonných hmot u čerpacích stanic a levnější zboží dovážené z dolarových oblastí. Slabší dolar by také pomohl zlevnit dovolenou v některých částech světa.

„V případě krátké války by inflace kvůli vyšším cenám pohonných hmot vzrostla jen nakrátko a HDP by víceméně nezasáhla,“ míní ekonom Volksbank Vladimír Pikora.

Dlouhá válka hrozí krizí
Pokud by se ale válka protahovala, znamenalo by to pro pomalu oživující světovou ekonomiku těžký úder.

„Vleklá válka by totiž dlouhodobě držela cenu ropy nad 40 dolarů za barel, což by zvyšovalo náklady ve většině odvětví ekonomiky,“ vysvětluje Pikora.

Kvůli slábnoucímu dolaru však ekonom ani v takovém případě neočekává, že by se cena za litr naturalu přehoupla přes 35 korun za litr.

Pokud by se však Saddám Husajn rozhodl stejně jako před lety v Kuvajtu zapálit ropná naleziště, situace by se výrazně zhoršila.

„Cena ropy by pak vylétla raketově vzhůru. Takový scénář by samozřejmě minimalizoval růst HDP a zvýšil v České republice inflaci,“ říká ekonom Raiffeisenbank Ivo Nejdl.

Podle Pikory by v takovém případě klesl i vývoz českých firem do arabských zemí, a to možná až o plnou pětinu. Podíl těchto států na českém zahraničním obchodě však není klíčový.

Dlouhá válka by podle všeho znamenala odklad oživení ekonomik USA a následně i Evropské unie. To by následně zbrzdilo export českých firem a tím i růst HDP.

„Nejsem schopen říci, zda by šlo o desetinu nebo polovinu procentního bodu, ale rozhodně by vliv neměl být v celých procentních bodech,“ konstatuje Jan Schiesser z Atlantik FT.

Koruně prospívá slábnoucí dolar
Výraznější otřes by neměl potkat ani českou měnu. „Zkušenost z posledního válečného konfliktu v oblasti ukazuje, že měny nových trhů, mezi které stále ještě Českou republiku můžeme počítat, reagují na napětí v Zálivu jen vlažně,“ tvrdí Markéta Šichtařová z Volksbank.

V tomto případě se ekonomové shodují na tom, že dosud slábnoucí dolar po rychlém a vítězném tažení USA prudce posílí.

Prognóza Raiffeisenbank v tomto případě počítá s tím, že vpředvečer války může koruna posílit výrazněji pod 29 za dolar. Po brzkém skončení konfliktu pak dolar posílí vůči euru a tedy i proti koruně posune kurz nad 30 dolar.

„Dlouhodobý trend se však nemění. Do konce roku očekáváme výrazné posílení koruny hluboko pod 28 za dolar,“ dodává Nejdl.

Akcie čekají na rozkaz k útoku
Nervozita okolo budoucího vývoje už české akcie postihla. Pražská burza je totiž pod vlivem zahraničních trhů, které v předtuše války už delší čas oslabují.

„Hrozba války je přitom pro akciové trhy - ty zahraniční a v důsledku toho i domácí - paradoxně horší, než válka samotná. Akcioví investoři totiž nemají rádi nejistotu,“ říká Šichtařová.

Podle ní část této nejistoty zmizí, jakmile válka skutečně začne. „Propad by se měl alespoň zpomalit či zastavit. Po celou dobu trvání napětí bude pražská burza plně kopírovat vývoj v zámoří.“