Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlejší registrace firem neprošla

  1:00aktualizováno  1:00
Založení firmy do týdne zůstane ve sféře snů. Urychlení zápisů do rejstříků přes internet a zavedení jednotných formulářů narazilo v Senátu. Horní komora novelu vrátila poslancům zejména proto, že skrývá paragrafy umožňující vyvlastnit podíly drobných akcionářů.

Úpravu k reformě obchodního rejstříku přišpendlil poslanec ODS Vladimír Doležal.

ODS si tak zbrzdila vlastní reformu, která měla zásadně přispět k zlepšení podnikatelského prostředí.

"Proti zjednodušení zápisu do rejstříku nebyly námitky, novela neprošla kvůli pozměňovacímu návrhu," uvedl předkladatel novely Jiří Pospíšil, stínový ministr spravedlnosti z ODS.

Funkční obchodní rejstřík napomáhá k čilejší aktivitě firem, mohou se nejen rychleji rodit, ale také pouštět do nových druhů podnikání, střídat šéfy, stěhovat se, případně zvětšovat svá impéria.

Podle návrhu ODS, který prošel letos v únoru Sněmovnou, měly soudy začít zapisovat do rejstříků pomocí formulářů, a to do pěti dnů. Měl se tím podstatně snížit prostor pro korupci. Podnikatelé by se mohli na jednání se soudem dobře připravit a mít jistotu, že soudce nebude žádat dodatečné dokumenty a údaje. Změny měly platit od letošního července.

Zejména pak měl začít platit i princip, že pokud soud nestihne zápis do pěti dnů vyřídit, bude se automaticky považovat za provedený. "Další kolečko ve Sněmovně bude problém pro podnikatele. I kdyby se novela stihla znovu schválit do června, budou mít firmy i soudci málo času naučit se pracovat s formuláři," říká Jan Mraček z Evropsko-českého fóra.

To sdružuje firmy z evropských zemí, které podnikají v Česku a  už roky si stěžují, že dosud neexistují jasná kritéria pro jednání s rejstříkovými soudy.

Senátoři se postavili proti tomu, aby spolu s reformou rejstříků vstoupily v platnost paragrafy, jež umožní velkým akcionářům zbavit se drobných podílníků. V mnoha evropských zemích funguje, ale na férovějších principech, než byly v nynějším návrhu.

Díky němu by každý majoritní vlastník jakékoliv akciové společnosti po dosažení 90procentního podílu mohl vykoupit ostatní podílníky, ať chtějí nebo ne, a sám by navíc určoval znalce k ocenění akcií.

"Je tam několik zásadních odchylek, které se senátorům nelíbily. V Evropě existuje podobný mechanismus, ale nucený výkup je možné dělat jen u firem, jejichž akcie se veřejně obchodují. U nich je jasné, kde je tržní cena, a znalec se drží ceny na burze," upozorňuje Cyril Svozil z PricewaterhouseCoopers.

Podle poslance Pospíšila se dá čekat, že celá reforma se zpozdí o pár měsíců. Přitom by vyvlastňovací návrh mohl vypadnout ze hry. V jiné podobě ho navíc připravuje Komise pro cenné papíry spolu s ministerstvem spravedlnosti.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...Najdete na iDNES.cz