Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rysková: Chci pracovat jen pro zábavu

  13:28aktualizováno  13:28
Ve věku, kdy její vrstevníci přemýšlejí o tom, kam jít večer za zábavou, měla už Naďa Rysková jasno: za pět let chtěla vydělat tolik, aby mohla založit rodinu a pracovat už jen pro potěšení. V jejích jedenadvaceti letech jí k tomuto cíli zbývají ještě tři roky.
Naďa Rysková

Naďa Rysková - Jednou si shon vynahradím, říká mladá ředitelka a spolumajitelka firmy Net Travel Naďa Rysková. | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

 "Čím dříve člověk začne podnikat, tím dříve je unavený a rád by si splnil své cíle," říká mladá ředitelka společnosti Net Travel, která prodává zájezdy cestovních kanceláří přes internet.

Svou kariéru promýšlela už dávno před svými dvacetinami. "Ve dvanácti, třinácti jsem si začala uvědomovat, že bych ten život chtěla vést trošičku jinak, což je relativně brzo, to vím," připouští.

K rychlému startu jí pomohl i její současný o devět let starší přítel a společník ve firmě Richard Cvach, se kterým se seznámila v patnácti letech.

Jedním z důvodů, proč se vrhla právě na oblast cestovních služeb, byla její zkušenost s prací v dnes konkurenční internetové cestovní agentuře. Již tehdy si prý uvědomovala, že by řadu věcí mohla dělat lépe, a začala plánovat založení vlastní firmy.

"Bylo mi jedno, jestli to budou záchodky na Václaváku nebo cestovní ruch, chtěla jsem do pěti let vydělat tolik, abych nemusela pracovat pro obživu," říká mladá podnikatelka.

Agenturu Net Travel začala rozjíždět v květnu 2003, jejím cílem je, aby klienti při nákupu zájezdů nemuseli vytáhnout paty z domova. Za necelé dva roky se firma ze tří zaměstnanců dostala na současných pětadvacet a v plánu je další rozšíření. Letos chce Net Travel najít silného investora a vybudovat nové call centrum.

Konkurence se Rysková neobává. "Net Travel je v první trojce internetových cestovních agentur. Například Invia je na trhu o rok déle. My kopírujeme jejich cestu, ale lépe, říká sebejistě. Zároveň připouští, že na ročním růstu obratu její firmy v řádu několika set procent se podílí z velké části i rychle rostoucí internetový trh.

S autoritou byly problémy
Mladá šéfka přiznává, že její nízký věk byl hlavně bezprostředně po založení firmy částečnou nevýhodou. Zejména zkušenější zaměstnanci měli problémy respektovat mladou nadřízenou.

Překvapivě tvrdí, že u mužů to vždy měla se sjednáním autority jednodušší než u žen. "Je to dáno hormony, chlapi neřeší maličkosti, jestli jste přišla včas nebo jestli máte černé nebo bílé kalhoty," vysvětluje.

"Pracuje se s ní velice dobře, má podnikatelskou průbojnost, rychle a kvalitně se rozhoduje. Má moderní způsob myšlení a velký přehled v cestovním ruchu," potvrzuje její slova Petr Staněk, jeden ze dvou dalších podílníků mladé společnosti.

Nejen proto se snaží momentálně do společnosti přijímat větší množství mužů. "Ženy jsou pak více motivovány komunikovat na úrovni," uvádí Rysková.

S cestovními agenturami, jejichž zájezdy Net Travel prodává, nemá při jednání problémy. Jak říká, cestovky její služby potřebují, takže k ní musí přistupovat jako k rovnocennému partnerovi. S klienty vzhledem k povaze internetového obchodu nepřichází do styku tak často, aby se její věk mohl jevit jako handicap.

"Já ji pokládám za velice seriózní. Dokáže si stát za svou věcí, ten věk ničemu nebrání, působí na mě zrale," říká o Ryskové Lenka Vejvodová z cestovní kanceláře Firo Tour, jejíž zájezdy Net Travel nabízí.

"Její mládí považuji za plus. Je to velice aktivní člověk a příjemně se s ní komunikuje,"doplňuje Ghadhab Moez, šéf operačního oddělení cestovní kanceláře Blue Style.

S vrstevníky si nerozumím
Rysková připouští, že na oltář podnikání položila své mládí a šanci užívat si bezstarostná léta. "Mám pocit, že jsem o něco přišla, když si ostatní užívali, tak bych si to později ráda vynahradila," říká.

Zatím to však na odpočinek nevypadá. Rysková pracuje zhruba jedenáct hodin denně a odchodem z firmy její práce nekončí.

"Než usnu, dolaďuji ještě pracovní věci. Také chodíme na různé společenské akce, musíme se ukazovat," líčí svůj den.

Loni se k pracovním povinnostem přidala ještě maturita na obchodní akademii se zaměřením na cestovní ruch a ekonomii. V té době byla společnost Net Travel už v plném proudu.

"Měla jsem stoprocentní podporu od ředitelky a zástupce ředitele, někteří profesoři mi však házeli klacky pod nohy hlavně během studia," vzpomíná.

S více než čtyřmi sty zameškanými hodinami se zřejmě stala rekordmankou školy.
Další studium sice nevylučuje, domnívá se však, že to, co získala praxí v oboru, ji žádná škola nenaučí.

Rysková pochází z Mšena naKokořínsku. V patnácti letech odešla z domova a postavila se na vlastní nohy. "Přítel mě podporoval, nejsem ale ráda na někom závislá, proto jsem to řešila různými podnájmy," říká.

Vyrůstala s o pět let starší sestrou v rodině bez otce. Pochvaluje si, že ji matka v jejích podnikatelských záměrech od mládí plně podporovala.

"Díky sestře, která je flegmatická, občas se někde zapomněla a nepřijela třeba dva dny domů, jsem zřejmě od mámy dostala více důvěry," vzpomíná.

Kvůli pracovnímu vytížení se musela vzdát své největší záliby, práce s koňmi. Přiznává, že je jí to dodnes velice líto. Tvrdí, že se svými vrstevníky si nikdy nerozuměla a ani ji to nemrzí, právě při práci s koňmi se naučila komunikovat se staršími lidmi, a zřejmě i proto si s nimi dnes rozumí lépe než se svými vrstevníky.

Mladá šéfka má vyhraněné názory i na politickou situaci v Čechách: "Člověk musí flexibilně reagovat na to, co mu život přinese, nebýt závislý na tomto státě, který nám moc nenahrává."

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Najdete na iDNES.cz