Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rysková: Chci pracovat jen pro zábavu

  13:28aktualizováno  13:28
Ve věku, kdy její vrstevníci přemýšlejí o tom, kam jít večer za zábavou, měla už Naďa Rysková jasno: za pět let chtěla vydělat tolik, aby mohla založit rodinu a pracovat už jen pro potěšení. V jejích jedenadvaceti letech jí k tomuto cíli zbývají ještě tři roky.
Naďa Rysková

Naďa Rysková - Jednou si shon vynahradím, říká mladá ředitelka a spolumajitelka firmy Net Travel Naďa Rysková. | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

 "Čím dříve člověk začne podnikat, tím dříve je unavený a rád by si splnil své cíle," říká mladá ředitelka společnosti Net Travel, která prodává zájezdy cestovních kanceláří přes internet.

Svou kariéru promýšlela už dávno před svými dvacetinami. "Ve dvanácti, třinácti jsem si začala uvědomovat, že bych ten život chtěla vést trošičku jinak, což je relativně brzo, to vím," připouští.

K rychlému startu jí pomohl i její současný o devět let starší přítel a společník ve firmě Richard Cvach, se kterým se seznámila v patnácti letech.

Jedním z důvodů, proč se vrhla právě na oblast cestovních služeb, byla její zkušenost s prací v dnes konkurenční internetové cestovní agentuře. Již tehdy si prý uvědomovala, že by řadu věcí mohla dělat lépe, a začala plánovat založení vlastní firmy.

"Bylo mi jedno, jestli to budou záchodky na Václaváku nebo cestovní ruch, chtěla jsem do pěti let vydělat tolik, abych nemusela pracovat pro obživu," říká mladá podnikatelka.

Agenturu Net Travel začala rozjíždět v květnu 2003, jejím cílem je, aby klienti při nákupu zájezdů nemuseli vytáhnout paty z domova. Za necelé dva roky se firma ze tří zaměstnanců dostala na současných pětadvacet a v plánu je další rozšíření. Letos chce Net Travel najít silného investora a vybudovat nové call centrum.

Konkurence se Rysková neobává. "Net Travel je v první trojce internetových cestovních agentur. Například Invia je na trhu o rok déle. My kopírujeme jejich cestu, ale lépe, říká sebejistě. Zároveň připouští, že na ročním růstu obratu její firmy v řádu několika set procent se podílí z velké části i rychle rostoucí internetový trh.

S autoritou byly problémy
Mladá šéfka přiznává, že její nízký věk byl hlavně bezprostředně po založení firmy částečnou nevýhodou. Zejména zkušenější zaměstnanci měli problémy respektovat mladou nadřízenou.

Překvapivě tvrdí, že u mužů to vždy měla se sjednáním autority jednodušší než u žen. "Je to dáno hormony, chlapi neřeší maličkosti, jestli jste přišla včas nebo jestli máte černé nebo bílé kalhoty," vysvětluje.

"Pracuje se s ní velice dobře, má podnikatelskou průbojnost, rychle a kvalitně se rozhoduje. Má moderní způsob myšlení a velký přehled v cestovním ruchu," potvrzuje její slova Petr Staněk, jeden ze dvou dalších podílníků mladé společnosti.

Nejen proto se snaží momentálně do společnosti přijímat větší množství mužů. "Ženy jsou pak více motivovány komunikovat na úrovni," uvádí Rysková.

S cestovními agenturami, jejichž zájezdy Net Travel prodává, nemá při jednání problémy. Jak říká, cestovky její služby potřebují, takže k ní musí přistupovat jako k rovnocennému partnerovi. S klienty vzhledem k povaze internetového obchodu nepřichází do styku tak často, aby se její věk mohl jevit jako handicap.

"Já ji pokládám za velice seriózní. Dokáže si stát za svou věcí, ten věk ničemu nebrání, působí na mě zrale," říká o Ryskové Lenka Vejvodová z cestovní kanceláře Firo Tour, jejíž zájezdy Net Travel nabízí.

"Její mládí považuji za plus. Je to velice aktivní člověk a příjemně se s ní komunikuje,"doplňuje Ghadhab Moez, šéf operačního oddělení cestovní kanceláře Blue Style.

S vrstevníky si nerozumím
Rysková připouští, že na oltář podnikání položila své mládí a šanci užívat si bezstarostná léta. "Mám pocit, že jsem o něco přišla, když si ostatní užívali, tak bych si to později ráda vynahradila," říká.

Zatím to však na odpočinek nevypadá. Rysková pracuje zhruba jedenáct hodin denně a odchodem z firmy její práce nekončí.

"Než usnu, dolaďuji ještě pracovní věci. Také chodíme na různé společenské akce, musíme se ukazovat," líčí svůj den.

Loni se k pracovním povinnostem přidala ještě maturita na obchodní akademii se zaměřením na cestovní ruch a ekonomii. V té době byla společnost Net Travel už v plném proudu.

"Měla jsem stoprocentní podporu od ředitelky a zástupce ředitele, někteří profesoři mi však házeli klacky pod nohy hlavně během studia," vzpomíná.

S více než čtyřmi sty zameškanými hodinami se zřejmě stala rekordmankou školy.
Další studium sice nevylučuje, domnívá se však, že to, co získala praxí v oboru, ji žádná škola nenaučí.

Rysková pochází z Mšena naKokořínsku. V patnácti letech odešla z domova a postavila se na vlastní nohy. "Přítel mě podporoval, nejsem ale ráda na někom závislá, proto jsem to řešila různými podnájmy," říká.

Vyrůstala s o pět let starší sestrou v rodině bez otce. Pochvaluje si, že ji matka v jejích podnikatelských záměrech od mládí plně podporovala.

"Díky sestře, která je flegmatická, občas se někde zapomněla a nepřijela třeba dva dny domů, jsem zřejmě od mámy dostala více důvěry," vzpomíná.

Kvůli pracovnímu vytížení se musela vzdát své největší záliby, práce s koňmi. Přiznává, že je jí to dodnes velice líto. Tvrdí, že se svými vrstevníky si nikdy nerozuměla a ani ji to nemrzí, právě při práci s koňmi se naučila komunikovat se staršími lidmi, a zřejmě i proto si s nimi dnes rozumí lépe než se svými vrstevníky.

Mladá šéfka má vyhraněné názory i na politickou situaci v Čechách: "Člověk musí flexibilně reagovat na to, co mu život přinese, nebýt závislý na tomto státě, který nám moc nenahrává."

Autoři:


Nejčtenější

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Najdete na iDNES.cz