Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rzeczpospolita: Prodej Unipetrolu šetří prokuratura

  14:05aktualizováno  14:05
Petrochemický holding Unipetrol získala za 1,2 miliardy zlotých, tedy asi 11,7 miliardy Kč, polská PKN Orlen. Kritériem pro rozhodování byla podle oficiálních informací cena. Podle listu Rzeczpospolita by Poláci Unipetrol nikdy nezískali, kdyby se nedohodli s podnikatelem Babišem.
Ropa, rafinérie

Ropa, rafinérie - Ropa, rafinérie | foto: Profimedia.cz

Výměnou za souhlas s převzetím českého holdingu musí Andreji Babišovi prodat ziskovou část podniku, píše polský list.

Na této transakci měl Andrej Babiš vydělat stamiliony zlotých. Babiš je spjatý s politiky české vládnoucí strany, kteří o privatizaci rozhodovali, je známý tradičními styky s politiky české levice – byl sponzorem umělecké agentury pořádající předvolební mítinky ČSSD a je také blízkým známým šéfa strany Stanislava Grosse, poznamenává Rzeczpospolita.

Právě Babiš byl podle listu mužem, na němž byla celá privatizace závislá. Polský koncern řízený tehdy Zbigniewem Wróblem mu prý slíbil prodat za "pakatel" neobyčejně výnosnou chemickou část Unipetrolu. Rzeczpospolita citovala dopis finančního poradce PKN. Podle něj je cena 103 milionů eur (3,05 miliardy korun) za pětici prodávaných podniků o 180 milionů eur (asi pět miliard eur) nižší než jejich účetní hodnota.

Agrofert nařčení odmítá
Agrofert ale informace deníku označil za spekulace, které se nezakládají na pravdě.

"Jsou pravděpodobně výsledkem předvolebních tlaků na polské politické scéně a s tím souvisejícím - i u nás medializovaným - bojem stávajícího a bývalého managementu společnosti PKN Orlen. Společnost Agrofert je překvapena informacemi, které jsou o ni v Polsku v souvislosti s privatizací Unipetrolu šířeny," uvedla firma v tiskové z právě a dodala, že se kauzou pověří své právníky.

Společnost Agrofert zdůraznila, že partnerství mezi ní je veřejně známým faktem a je založeno na smlouvách, na nichž se podílely renomované mezinárodní poradenské firmy. Dodala, že PKN získal Unipetrol na základě nejlepší nabídky. "Tento tendr nebyl nijak zpochybněn. Naopak Dosažená cena odpovídala očekáváním analytiků," uvedl mediální zástupce Miloš Růžička ve sdělení tisku.

O poctivosti soutěže ujišťoval ministr průmyslu Milan Urban. "Poprvé slyším, že tu byla nějaká dohoda," cituje ho polský list.

PKN: Snažíme se o lepší podmínky
Na zprávy zveřejněných polským deníkem zaregovala i polská PKN, která oznámila, že se s Agrofertem snaží vyjednat lepší podmínky pro prodej. Další informace nezveřejnil s odkazem na to, že smlouva mezi PKN a Agrofertem je neveřejná. Dodal ale, že jeho současný management bude negativní dopad prodejních smluv minimalizovat.

Na základě úmluvy má vlastník Agrofertu Babiš získat akcie pěti společností. 

Předchozí vedení Orlenu se o dohodě s Babišem podle polského listu  otevřeně bavilo se svými poradci, píše list. Dodává, že podle konzultační firmy BRE CF byla dohoda s Babišem krajně nevýhodná, ale nezbytná pro vítězství v soutěži o akcie Unipetrolu.

Bývalý šéf Orlenu Wróbel (koncern řídil v letech 2002-2004) považuje dohodu s Agrofertem za výhodnou. Tvrdí, že Orlen získal místního partnera, který znal trh. Agrofert prý také pomohl Polákům s restrukturalizací Unipetrolu. Podle Wróbela díky tomu klesly náklady na převzetí.

Mluvčí Orlenu o dohodě nechtěl hovořit. "Poskytnutí těchto informací jakékoli třetí osobě by společnost vystavilo značným důsledkům," napsal Dawid Piekarz.

Babiš sám se přitom stal v roce 2002 vítězem v soutěži o Unipetrol. Převod se poté ale neuskutečnil, protože se mu nepodařilo zaplatit 361 milionů eur, které nabízel.  - více zde

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Najdete na iDNES.cz