Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rzeczpospolita: Prodej Unipetrolu šetří prokuratura

  14:05aktualizováno  14:05
Petrochemický holding Unipetrol získala za 1,2 miliardy zlotých, tedy asi 11,7 miliardy Kč, polská PKN Orlen. Kritériem pro rozhodování byla podle oficiálních informací cena. Podle listu Rzeczpospolita by Poláci Unipetrol nikdy nezískali, kdyby se nedohodli s podnikatelem Babišem.
Ropa, rafinérie

Ropa, rafinérie - Ropa, rafinérie | foto: Profimedia.cz

Výměnou za souhlas s převzetím českého holdingu musí Andreji Babišovi prodat ziskovou část podniku, píše polský list.

Na této transakci měl Andrej Babiš vydělat stamiliony zlotých. Babiš je spjatý s politiky české vládnoucí strany, kteří o privatizaci rozhodovali, je známý tradičními styky s politiky české levice – byl sponzorem umělecké agentury pořádající předvolební mítinky ČSSD a je také blízkým známým šéfa strany Stanislava Grosse, poznamenává Rzeczpospolita.

Právě Babiš byl podle listu mužem, na němž byla celá privatizace závislá. Polský koncern řízený tehdy Zbigniewem Wróblem mu prý slíbil prodat za "pakatel" neobyčejně výnosnou chemickou část Unipetrolu. Rzeczpospolita citovala dopis finančního poradce PKN. Podle něj je cena 103 milionů eur (3,05 miliardy korun) za pětici prodávaných podniků o 180 milionů eur (asi pět miliard eur) nižší než jejich účetní hodnota.

Agrofert nařčení odmítá
Agrofert ale informace deníku označil za spekulace, které se nezakládají na pravdě.

"Jsou pravděpodobně výsledkem předvolebních tlaků na polské politické scéně a s tím souvisejícím - i u nás medializovaným - bojem stávajícího a bývalého managementu společnosti PKN Orlen. Společnost Agrofert je překvapena informacemi, které jsou o ni v Polsku v souvislosti s privatizací Unipetrolu šířeny," uvedla firma v tiskové z právě a dodala, že se kauzou pověří své právníky.

Společnost Agrofert zdůraznila, že partnerství mezi ní je veřejně známým faktem a je založeno na smlouvách, na nichž se podílely renomované mezinárodní poradenské firmy. Dodala, že PKN získal Unipetrol na základě nejlepší nabídky. "Tento tendr nebyl nijak zpochybněn. Naopak Dosažená cena odpovídala očekáváním analytiků," uvedl mediální zástupce Miloš Růžička ve sdělení tisku.

O poctivosti soutěže ujišťoval ministr průmyslu Milan Urban. "Poprvé slyším, že tu byla nějaká dohoda," cituje ho polský list.

PKN: Snažíme se o lepší podmínky
Na zprávy zveřejněných polským deníkem zaregovala i polská PKN, která oznámila, že se s Agrofertem snaží vyjednat lepší podmínky pro prodej. Další informace nezveřejnil s odkazem na to, že smlouva mezi PKN a Agrofertem je neveřejná. Dodal ale, že jeho současný management bude negativní dopad prodejních smluv minimalizovat.

Na základě úmluvy má vlastník Agrofertu Babiš získat akcie pěti společností. 

Předchozí vedení Orlenu se o dohodě s Babišem podle polského listu  otevřeně bavilo se svými poradci, píše list. Dodává, že podle konzultační firmy BRE CF byla dohoda s Babišem krajně nevýhodná, ale nezbytná pro vítězství v soutěži o akcie Unipetrolu.

Bývalý šéf Orlenu Wróbel (koncern řídil v letech 2002-2004) považuje dohodu s Agrofertem za výhodnou. Tvrdí, že Orlen získal místního partnera, který znal trh. Agrofert prý také pomohl Polákům s restrukturalizací Unipetrolu. Podle Wróbela díky tomu klesly náklady na převzetí.

Mluvčí Orlenu o dohodě nechtěl hovořit. "Poskytnutí těchto informací jakékoli třetí osobě by společnost vystavilo značným důsledkům," napsal Dawid Piekarz.

Babiš sám se přitom stal v roce 2002 vítězem v soutěži o Unipetrol. Převod se poté ale neuskutečnil, protože se mu nepodařilo zaplatit 361 milionů eur, které nabízel.  - více zde

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...Najdete na iDNES.cz