Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S jídlem pro psy konkurují i gigantům

  10:34aktualizováno  10:34
Rodina Štěpánkova začínala před patnácti lety s chovem prasat. Dnes vykrmuje slavné vítěze Velké pardubické, jako jsou Peruán či Registana a tisíce psů a koček. Vše se odehrává na statku v Orlických horách na kopečku nad vesničkou Helvíkovice u Žamberka.
František a Zdeněk Štěpánkovi

František a Zdeněk Štěpánkovi míchají žrádlo pro psy | foto: Michal KlímMF DNES

Z něj rozvážejí speciální krmivo pro koně, psy a kočky do všech koutů republiky.

Ročně za jeho prodej utrží asi 350 milionů korun, z toho pochází zhruba patnáct procent ze zahraničí. Firmu řídí jedenačtyřicetiletý Zdeněk Štěpánek, který v roce 1991 převzal statek v restituci od svého otce Františka. S ním také podnikání rozjížděl.

Ve firmě však už dnes nejsou jen Štěpánkovi. Před necelými pěti lety se dali dohromady se španělskou rodinnou firmou, jejíž jméno Dibaq převzali. "Začínali podobně jako my. Dělali směsi pro drůbež, my krmivo pro prasata," popisuje Štěpánek mladší.

Se statkem v Helvíkovicích je rodina Štěpánkových spojena už pár desítek let.
"Můj otec statek koupil od barona Páriše v roce 1945, spolu s padesáti hektary a cihelnou," vypráví pětasedmdesátiletý František Štěpánek, tělem i duší stále sedlák jako jeho otec.

Po válce si však hospodaření na něm dlouho neužili. V roce 1951 je komunisté vystěhovali na Jiráskovy skály u Broumova. A jak dnes otec se synem shodně připomínají, mělo to i svůj plus.

Úvěr dostal na Favorita
"Jako my tam v kulacké rezervaci skončilo šest rodin, z nichž jedna měla hezkou dceru. A tu jsem si namluvil," vzpomíná František Štěpánek. Pak se živil celou dobu v zemědělství a jeho syn vystudoval na zootechnika. Na počátku 90. let se jim statek vrátil v podobě hospodářských budov s rozpadlými stropy a rozbouranou cihelnou.

"Přišel jsem sem s ruksakem a na první úvěr, který jsme si vzali, táta zastavil favorita," vzpomíná na začátky podnikání syn Zdeněk.

Nejprve se vrhl na chov prasat a ovcí. "Začali jsme míchat krmiva pro prasata a během roku měli sto milionů obrat," říká Zdeněk Štěpánek. Výživa byl jeho obor, a tak zkoušel, jak dobře krmit za méně peněz.

Na trhu už bylo obsazeno
Brzy začal tušit, že zemědělci nemají snadný život a jen s prasaty nevystačí. Štěpánkovi proto koupili první extrudér, což je zařízení, z něhož vypadávají granule pro psy či kočky.

Problém byl, že v té době už byl trh celkem obsazený, takže dost velký oříšek bylo probojovat se do prodejen už zaplněných značkami Whiskas, Kitkat a jinými podobnými výrobky. "Najezdil jsem třeba 150 kilometrů a prodal jen jeden pytel s krmením. Bylo to hrozné," vzpomíná na začátky Štěpánek starší. Vytrvalé ježdění se vyplatilo.

fotoSeriál Rodinná pouta v byznysu
Všechny díly najdete ZDE

Dnes zásobují každý měsíc 1,5 tisíce prodejen se žrádlem a potřebami pro domácí mazlíčky. "I když chce někdo jen jeden pytel, tak mu ho zavezeme," tvrdí František Štěpánek.

Na to, proč nejsou vidět ve velkých obchodních centrech, říkají, že do řetězců ani dodávat nechtějí. Soustředí se hlavně na malé a specializované obchůdky. Zároveň vyrábějí i levnější krmiva pod cizí značkou.

Česko-španělská rodina
Další stupínek ve vývoji firmy zdolali Štěpánkovi před necelými pěti lety, kdy se jejich původní společnost Fitmin spojila se španělským Dibaqem a převzala jeho jméno. I když původní značku Fitmin si na krmivu uchovali. "Potřebovali jsme navýšit kapacitu výroby," vysvětluje Štěpánek. Ve firmě dnes mají Španělé třetinový podíl.

Spojení si Zdeněk Štěpánek pochvaluje i z toho důvodu, že jde také o rodinnou firmu. Ve Španělsku mají systém fungování takových firem mnohem lépe propracovaný. Například musí být zaručeno, aby rodina neohrožovala management firmy, jinými slovy, aby se podle Štěpánka "všichni necpali do řízení".

"Zásada také je najít, jak bude rodinná firma pokračovat, jestli propojením s nějakým finančním konglomerátem, anebo udržením rodinného základu," říká.

Sám v tom má jasno a doufá, že aspoň jedna z dcer se potatí. Zatím to vypadá na tu mladší, dvanáctiletou. "Nutit je k tomu nebudu. Ale pokud tu mají mít podíl, musí se o firmu zajímat," říká jejich otec.

Dnes už přitom nejde jen o krmiva. Během času se Štěpánkovi rozmáchli i do souvisejících odvětví. Další jejich firma - Ditech - vyrábí stroje, které produkují granule pro zvířata. Využito je i více než dvě stě hektarů kolem statku. Kromě chovu ovcí pěstují Štěpánkovi šťovík, který pak využívají jako biomasu na výrobu tepla.

"A to ses nezmínil, že tady máme ovečky. Sedlák už se vytratil," připomíná synovi s výčitkou v hlase Štěpánek starší. "Ale zaplať pánbůh za to, že je to aspoň takhle," dodává. A hned pookřeje, když se řeč stočí na psy, a jde na letáku ukázat svou fenku. Ona a další psi v jejich chovatelském centru jsou těmi prvními, kdo testují, co jim chutná.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...Najdete na iDNES.cz