Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S některými barvivy se musí opatrně, jsou jedovatá

  12:00aktualizováno  12:00
Některá potravinová barviva jsou naprosto "nevinná", jiná přinejmenším problematická, protože na ně může organismus reagovat podrážděním, a několik jich je dokonce toxických. Ta se však smějí používat jen omezeně.
Limonády bývají málokdy přírodní

Limonády bývají málokdy přírodní | foto: Slavomír KubešMF DNES

Pokud někdo zaznamená dráždivou reakci na potraviny, bude na vině s největší pravděpodobností některé ze syntetických barviv, zejména těch dusíkatých (E 102 tartrazin, E 122 azorubin, E 123 amarant, E 127 erytrosin, E 151 briliantová čerň...).

Co je však horší, některé z nich se získávají z látek, které jsou podle Mezinárodního střediska pro výzkum rakoviny při Světové zdravotnické organizaci karcinogenní. V barvivech už by zbytky těchto toxických látek být neměly, nebo jen ve zcela nepatrných dávkách.

Pojďme se podívat na ty nejvíc problémové.

Košenila (E 120)
Jediné barvivo, které není vyrobeno synteticky a ani nepochází z rostlinných surovin; je živočišného původu. Však ho také vegetariáni odmítají a považují za nepřijatelné. Karmínovou barvu dávají potravinám sušené larvy červce nopálového, brouka žijícího na kaktusech opuncie ve Střední Americe a na Kanárských ostrovech.

Na rozdíl od jeho syntetického ekvivalentu - červeně košenilové barvy s označením Ponceau 4R (E 124) -může vyvolat těžké alergie. Znám je případ alergické reakce s anafylaktickým šokem po jahodovém jogurtu barveném karmínovou košenilou.

Tartrazin (E 102)
Toto žluté barvivo se vyskytuje v mnoha produktech, od žvýkaček přes všelijaké cukrovinky až po různé dezerty nebo limonády. Mimochodem, přidává se i do léků. Má špatnou pověst, dlouho se mu přisuzovaly alergické vlastnosti, ale nikdy se neprokázaly. Přesto se o něm ví, že může vyvolávat dráždivé reakce, například močových cest, dýchací potíže, zejména u astmatiků, a zažívací obtíže.

Například lidé nesnášející aspirin jsou citlivější na tartrazin. Potravinářský průmysl už dnes dokáže barviva lépe dávkovat. Výsledek: průměrná konzumace tartrazinu u dospělých představuje sotva pět procent přípustné denní dávky, u dětí, velkých konzumentů sladkostí a barevných sirupů, nepřesahuje 52 procent.

Amarant (E 123)
Dlouho bylo toto červené barvivo zakázáno na základě ruských studií, které prokázaly rakovinotvorné účinky na myších. Pak se však ukázalo, že toxicitu nezpůsobuje samotný produkt, ale nečistoty spojené se způsobem výroby. Výrobní postup se změnil a od té doby je barvivo opět povoleno, smí se však přidávat jen do dezertních vín a rybích jiker.

Erytrosin (E 127)
Toto červené barvivo je zakázané v USA a v Norsku. Obsahuje jód, jeho konzumaci by se tedy měli vyhnout lidé trpící zvýšenou činností štítné žlázy. Ostatně některé studie ukázaly, že by mohl být karcinogenní u krys. Předpisy přísně omezují použití jen na koktejlové třešně.

Autoři: ,Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Tvrdík lže, místo peněz dává předběžná opatření, vzkázal Tkáč z J&T

Generální ředitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč

Spolumajitel J&T banky Patrik Tkáč veřejně uvedl, že někdejší člen představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík „klame.“...

Místo peněz rum? Američané si utahují z Česka kvůli splátce komunistického dluhu

Kubánský rum Ron.

Američtí filmaři si vystřelili z České republiky ohledně vyjednávání ministerstva financí o možném splácení kubánského...

Další z rubriky

KVÍZ: Basic, Pilos, Purland. Znáte značky řetězců, nebo jste nepolíbení?

(Ilustrační snímek)

V českých obchodních řetězcích mají svoje stálé místo. Na regálech ho zabírají stále více a pod novými jmény. Řeč je...

Každý druhý gothaj v testu kvality propadl, obsahovaly i zakázaný separát

Gothajský salám

Kvalita gothajských salámů je podle nezávislého testu žalostná. Více než polovina z dvanácti testovaných vzorků...

Pralinky s likérem v Lidlu koupíte už jen s občanským průkazem

Jedenadvacetiletá žena si koupila v Lidlu višňové pralinky s likérem....

Na první pohled nemá čtyřicetiprocentní rum a pralinky s višňovým likérem vůbec nic společného. Prodavačka Lidlu v...

Najdete na iDNES.cz