Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S některými barvivy se musí opatrně, jsou jedovatá

  12:00aktualizováno  12:00
Některá potravinová barviva jsou naprosto "nevinná", jiná přinejmenším problematická, protože na ně může organismus reagovat podrážděním, a několik jich je dokonce toxických. Ta se však smějí používat jen omezeně.
Limonády bývají málokdy přírodní

Limonády bývají málokdy přírodní | foto: Slavomír KubešMF DNES

Pokud někdo zaznamená dráždivou reakci na potraviny, bude na vině s největší pravděpodobností některé ze syntetických barviv, zejména těch dusíkatých (E 102 tartrazin, E 122 azorubin, E 123 amarant, E 127 erytrosin, E 151 briliantová čerň...).

Co je však horší, některé z nich se získávají z látek, které jsou podle Mezinárodního střediska pro výzkum rakoviny při Světové zdravotnické organizaci karcinogenní. V barvivech už by zbytky těchto toxických látek být neměly, nebo jen ve zcela nepatrných dávkách.

Pojďme se podívat na ty nejvíc problémové.

Košenila (E 120)
Jediné barvivo, které není vyrobeno synteticky a ani nepochází z rostlinných surovin; je živočišného původu. Však ho také vegetariáni odmítají a považují za nepřijatelné. Karmínovou barvu dávají potravinám sušené larvy červce nopálového, brouka žijícího na kaktusech opuncie ve Střední Americe a na Kanárských ostrovech.

Na rozdíl od jeho syntetického ekvivalentu - červeně košenilové barvy s označením Ponceau 4R (E 124) -může vyvolat těžké alergie. Znám je případ alergické reakce s anafylaktickým šokem po jahodovém jogurtu barveném karmínovou košenilou.

Tartrazin (E 102)
Toto žluté barvivo se vyskytuje v mnoha produktech, od žvýkaček přes všelijaké cukrovinky až po různé dezerty nebo limonády. Mimochodem, přidává se i do léků. Má špatnou pověst, dlouho se mu přisuzovaly alergické vlastnosti, ale nikdy se neprokázaly. Přesto se o něm ví, že může vyvolávat dráždivé reakce, například močových cest, dýchací potíže, zejména u astmatiků, a zažívací obtíže.

Například lidé nesnášející aspirin jsou citlivější na tartrazin. Potravinářský průmysl už dnes dokáže barviva lépe dávkovat. Výsledek: průměrná konzumace tartrazinu u dospělých představuje sotva pět procent přípustné denní dávky, u dětí, velkých konzumentů sladkostí a barevných sirupů, nepřesahuje 52 procent.

Amarant (E 123)
Dlouho bylo toto červené barvivo zakázáno na základě ruských studií, které prokázaly rakovinotvorné účinky na myších. Pak se však ukázalo, že toxicitu nezpůsobuje samotný produkt, ale nečistoty spojené se způsobem výroby. Výrobní postup se změnil a od té doby je barvivo opět povoleno, smí se však přidávat jen do dezertních vín a rybích jiker.

Erytrosin (E 127)
Toto červené barvivo je zakázané v USA a v Norsku. Obsahuje jód, jeho konzumaci by se tedy měli vyhnout lidé trpící zvýšenou činností štítné žlázy. Ostatně některé studie ukázaly, že by mohl být karcinogenní u krys. Předpisy přísně omezují použití jen na koktejlové třešně.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

ANALÝZA: Státníci se políbili, obavy z obchodní války mezi USA a EU trvají

Americký prezident Donald Trump se setkal s předsedou Evropské komise Junckerem...

Ani středeční schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa se šéfem Evropské komise Jean-Claude Junckerem úplně...

VIDEO: Kaufland testuje samoobslužné pokladny pro velké nákupy

Kaufland zavádí nové samoobslužné pokladny pro velké nákupy. Jak na ně?

Obchodní řetězec Kaufland testuje od května ve své prodejně na pražském Vypichu automatické pokladny nové generace....

Číňané skupují tuny másla. Nedostatek kostek na trhu šroubuje cenu nahoru

Ilustrační snímek

Jihočeská Madeta, největší zpracovatel mléka v zemi, registruje převis poptávky po másle kolem 25 procent. Na to, že...

Najdete na iDNES.cz