S nosítky opatrně

Na jaře vyrážejí rodiče s dětmi v krosničkách na zádech na hory, sem tam se objeví i v ulicích měst. Praktická pomůcka tak přijde vhod jak při túře, tak při obstarávání nákupů nebo obíhání úřadů. V obchodech je přitom nosítek velký výběr. V kojeneckém zboží se dají koupit textilní klokanky neboli břišní vaky pro několikaměsíční děti za pár set korun. V dětských odděleních obchodních domů jsou k dostání nosítka na záda ke krátkému přenášení jedno až tříletých dětí za ceny okolo tisíce korun. Ve specializovaných turistických prodejnách jsou vidět mohutné krosny s velkými kapsami na pleny, oblečení, pití a jídlo, v nichž se mohou děti vydat na dlouhé výlety nebo třeba i horské túry.

Za nosítka založená na konstrukcích nejlepších batohů zaplatí rodiče čtyři tisíce korun. Jak má taková krosnička vypadat a pro koho je vlastně určena? "Děti mohou být v nosítku asi od půl roku věku," míní zdravotní sestra porodnické kliniky pražské Všeobecné nemocnice Martina Slancová. "V tu dobu jim už nečiní potíže normální sezení." Jan Javůrek z kliniky rehabilitace nemocnice v Praze-Motole připomíná: "Pro dítě je velmi důležité, aby nosítku nechybělo pevné a zároveň pružné podepření zad."

Další požadavek přidává bývalý učitel Fakulty tělesné výchovy a sportu Karlovy univerzity Petr Ďoubalík: "Dítě musí být fixované pevnými popruhy, jinak vypadne nebo vyleze." I pokud je dětské nosítko výborné a rodiče plni sil, je nutno bezpodmínečně dodržovat dvě zásady: nosit děti co nejméně a chránit je proti chladu. "Každá monotónní činnost je pro človíčka namáhavá, a časté dlouhé túry v nosítku by tak mohly přispět ke špatnému vývoji kloubů," připomíná fyzioterapeutka Zuzana Dvořáková.

Špatné je podle ní i to, když dítě v sedátku spí, a má tedy ochablé svalstvo. "Pro spaní je vhodná jen poloha na zádech nebo na boku," je přesvědčen lékař Jan Javůrek. "Nedoporučuje se nosit děti v sedačkách do hor, kde mohou rychle prochladnout. Stlačení stehenních tepen zpomaluje krevní oběh v dolních končetinách a hrozí těžké omrzliny," připomíná další nebezpečí lékař Ivan Rotmann ve své zprávě pro Společnost horské medicíny." Jeho teorii potvrzuje zkušenost manželů Jedličkových z Prahy, kteří se vydali se čtyřletým synem do Vysokých Tater. "Začal si stěžovat, že ho tlačí boty.

Povolila jsem mu tedy tkaničky a zase ho posadila do nosítka," vzpomíná Dagmar Jedličková. "Naštěstí nám po chvíli došlo, že bolest z promrzlých nohou připomíná právě otlaky. Okamžitě jsme syna z krosny vyndali, zahřáli mu nohy dlaněmi a zbytek cesty musel jít pěšky." Doktor Ivan Rotmann podle zahraničních zkušeností doporučuje, aby polovina výletu byla pro dítě odpočinkem (což sezení v nosítku není) a jen polovina fyzickou námahou. "Je dobré si uvědomit, že půldenní pochod je sice možná zajímavý pro tatínka, ale pro dítě se mění v utrpení," uzavírá Petr Ďoubalík.

jakub.turek@mafra.cz

Pro malinké děti jsou klokanky

Úplně malé děti od tří měsíců do jednoho roku lze nosit na břiše v takzvané klokance.

+ děti se cítí bezpečně rodič má dítě u sebe a přitom volné ruce
- do sedmi měsíců je potřeba dítěti podepírat hlavu při delším nošení bolí záda

Prodávají speciální obchody s výbavou pro kojence.