Na pleny by se měla vztahovat základní sazba DPH.

Na pleny by se měla vztahovat základní sazba DPH. | foto: Profimedia.cz

S novou koalicí asi podraží vodné i pleny

  • 267
Vznikající vládní koalice ODS, lidovců a zelených chce, aby lidé měli větší šanci rozhodovat, co udělají s vlastními penězi. Zároveň se ale musí připravit na to, že jim "daňová revoluce" může významně zdražit například vodné a stočné, dětské pleny nebo dodávky tepla.

Zdražit můžou i stavební práce spojené s bydlením či léky. A rovná daň z příjmů a ze spotřeby (DPH) nebude dříve slibovaných 15 procent, nýbrž 16 až 18 procent, naznačil v pondělí šéf ODS Mirek Topolánek pro Radiožurnál.

"Celková bilance daňových změn, které navrhujeme, bude pro rodinu kladná. Lidé na tom vydělají," tvrdí kandidát ODS na ministra financí Vlastimil Tlustý.

Na léky výjimka nebude
Koaliční smlouva, kterou v pondělí potvrdili lídři pravozelené trojkoalice, předpokládá, že bude stanovena jednotná sazba daně (jak z příjmu, tak u daně z přidané hodnoty), přičemž má být 22 výjimek.

Týká se to některých základních potravin, jako je chléb a pekárenské výrobky, mléčné produkty, maso, vejce, ryby, rýže, ovoce, zelenina, minerální vody, ale také třeba ubytovacích služeb, jízdného v hromadné dopravě, knih či vstupenek na sportovní a kulturní akce.

"V případě, že se u některých položek nepodaří vyjednat výjimky s nulovou sazbou, budou zařazeny do snížené sazby, jejíž výše bude dodatečně stanovena," píše se doslova v podepsané koaliční smlouvě.

"Jednali jsme o seznamu daňových výjimek a výsledkem je nějaký kompromis. Chtěli jsme, aby tam byly hlavně základní potraviny," vysvětluje šéf lidovců a jeden z vyjednavačů o daních Miroslav Kalousek, proč se na seznam dostaly třeba pekárenské či mléčné výrobky, ale už ne třeba vodné a stočné, pleny, dětské autosedačky či léky.

"Já myslím, že to lidi ani moc nepoznají, když budou třeba za acylpyrin platit místo patnácti třeba sedmnáct korun," tvrdí senátor ODS Tomáš Julínek, který se má stát novým ministrem zdravotnictví.

A místopředsedkyně Strany zelených Džamila Stehlíková, která vyjednávala o oblasti zdravotnictví, tvrdí, že vyšší daň z přidané hodnoty zdraží pro lidi jen volně prodejné léky. Dopad zdražení u léků, které jsou na předpis, utlumí podle ní léková vyhláška. Lidé by tak na zdražené léky nemuseli připlácet víc.

ČSSD: to nelze tolerovat
Zda se vznikající koalici podaří prosadit program počítající s rovnou daní z příjmu, ale fakticky také se zdražením některých sociálně citlivých komodit, je nejisté. ODS, lidovci a zelení mají celkem jen sto hlasů. A program, na němž se shodli, ČSSD dráždí natolik, že nechce nechat vládu projít.

"Jak je to navrženo, je to pro nás naprosto nepřijatelné, nemůžeme to ani  tolerovat," prohlásil v pondělí ministr financí končící vlády a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sociální demokraté předpokládají, že s nimi vznikající "stovková" vláda bude jednat o svém programovém prohlášení a že se bude snažit o kompromisy, aby vůbec měla šanci dostat ve Sněmovně důvěru.

"Já ten seznam položek, kterých se má týkat výjimka z jednotné sazby daně, považuji za definitivní," řekl v pondělí MF DNES Tlustý. "Změkčování" programu, aby koalice vyšla vstříc ČSSD, neočekává.