Řecká vlajka. Ilustrační foto.

Řecká vlajka. Ilustrační foto. | foto: Evropská komise

S&P: Evropský dluhopis by měl rating nejslabší země, tedy Řecka

  • 51
Případný společný dluhopis zemí eurozóny by se vysokou známkou nepyšnil. Dostal by totiž úvěrový rating nejslabší země bloku, tedy řeckou známku CC. Ta je těsně nad úrovní platební neschopnosti. Na ekonomickém fóru v rakouském Alpbachu to řekl šéf divize evropských ratingů mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor´s Moritz Kraemer.

Dodal, že rating nejslabšího člena by měl dluhopis v případě, že by za něj ručily podle svého podílu na ekonomice všechny země eura.

O společném "eurobondu" jako vhodném nástroji řešení dluhové krize Řecka a dalších ohrožených zemí se zatím jen uvažuje. Šéfové vlád Německa a Francie jeho myšlenku na poslední společné schůzce odmítli. Ostře ji zamítl také jeden z "otců eura", bývalý vrchní ekonom Evropské centrální banky Otmar Issing. Podle něj by způsobil morální krizi, protože by dal zelenou "černým pasažérům".

Kraemer dosavadní diskuse o společném dluhopisu chápe tak, že by byl strukturován podobně jako německé "jumbo" bondy, k jejichž emisím se spojují jednotlivé spolkové země a každá ručí za svůj podíl. "Pokud bude euro dluhopis strukturován takto, pak je podle naších kritérií odpověď jednoduchá. Jestliže máme dluhopis, kde Německo garantuje 27 procent, Francie 20 procent a Řecko dvě procenta, pak bude rating dluhopisu CC, což je rating Řecka," řekl Kraemer podle agentury Reuters.

Za eurobond by mohly ručit jen některé státy

Kraemer připustil, že společný dluhopis by se dal strukturovat jinak, například tak, aby za něj ručily jen některé země. Dodal ale, že jeho agentura o této záležitosti s EU nijak nejedná, protože by to znamenalo konflikt zájmů.

S&P v červenci snížila řecký rating o dva stupně na CC, což je kousek od nejnižší známky, kdy je ještě země schopna platit dluhy. Vysvětlila to stejně jako před ní další dvě velké ratingové agentury Fitch a Moody´s tak, že restrukturalizace části řeckých dluhů u soukromých investorů, jak se na ní dohodla Evropská unie, by zakládala situaci částečné platební neschopnosti.

Řecku se navzdory velké finanční pomoci nedaří plnit sliby, které dala výměnou za obří půjčky. Jihoevropské ekonomice stále narůstá dluh a nyní je už jasné, že nesplní výši naplánovaného deficitu.

,