Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S pásy na hubnutí kila neubývají

  8:52aktualizováno  8:52
Reklamy a inzeráty nabízejí zázračné pásy a přístroje, které si člověk jednoduše připne kolem břicha a hubne. Žádné pocení, žádná dřina v tělocvičně, žádné odříkaní. Pěkně v klidu domova na pohovce, u počítače nebo před zapnutou televizní obrazovkou, s plným talířem čehokoli a kdykoli.

Ovšem jedenáct dobrovolníků různého věku i stupně nadváhy či obezity, kteří na vlastním těle zkoušeli šest elektronických či vibračních masážních cvičebních přístrojů, příliš spokojeno nebylo: žádná či jen minimální redukce váhy, obvodu pasu a břicha, nepraktické řešení, bolesti a zarudnutí při aplikaci přístroje.

„Přístroj vyvolává spíš psychologický efekt 'dělám něco pro sebe'“, myslí si jeden z testujících, Jiří Nohejl. „Elektrická masáž je sice příjemná, ale žádné účinky jsem nepozoroval,“ shrnuje svoji čtyřtýdenní zkušenost s přístrojem Muscle Tone. Tutéž zkušenost mají i ostatní.

„Po dobu testu jsem se stravoval normálně, necvičil jsem ani nijak nesportoval. Žádný úbytek váhy či centimetrů jsem však po třiceti dnech nezpozoroval,“ říká Kamil Šimko k přístroji AB Sonic. Také nepříjemné pocity pálení a bolesti vadily. „Po sundání AB Tronicu jsem měla každý den zarudlou kůži,“ vysvětluje Eva Miškovská, „ke konci testování se mi dokonce udělaly boláky, ačkoli jsem dělala vše podle návodu.“

A názor odborníků? „Výrobci uvádějí efekty, které jsou na první pohled nemožné, například větší výdej energie než při cvičení,“ říká přednosta III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Štěpán Svačina. Všichni výrobci také zamlčují, že nejde o vědecky testovanou metodu. „Návody se často tváří vědecky, hovoří například o saunovém či stimulačním efektu, ale není jasné, co konkrétního měl autor textu na mysli,“ poukazuje na zavádějící instrukce přednosta.

Testované pásy a přístroje na hubnutí
- Vibrační mas. pás BC 28 (BodyComfort/Magnet Camif, 1290 Kč/1695 Kč)
- Vibrační masážní pás (BodyComfort, 395 Kč)
- AB Sonic (TV Products, 1499 Kč)
- AB Tronic (Tena Teleshoping, 2999 Kč)
- Muscle Tone (TV Products/Magnet Camif, 500 Kč/1699 Kč)
- Středa Body fit (Institut lék. regen. a kosmetiky, 1960 Kč)
- Vibrační pásek (TV Products/Magnet Camif 499 Kč/995 Kč)
- Zeštíhlovací pás (Magnet Camif, 199 Kč)

O testu
Osm masážních, vibračních a zeštíhlovacích pásů a elektronických cvičebních přístrojů, které byly nakoupeny ve specializovaných prodejnách nebo prostřednictvím zásilkové služby, pozuzovali odborníci z III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze: vedoucí Obezitologického centra Vojtěch Heiner a přednosta III. interní kliniky VFN v Praze Štěpán Svačina. Šest prostředků (všechny kromě vibračního pásku TV Products a zeštíhlovacího pásu Magnet Camif) zkoušelo i jedenáct laiků. Přístroje používali na břicho po dobu 16 až 31 dnů, každý den třicet minut. Na počátku a na konci celého testu se zkoušející zvážili, změřili si obvod pasu a břicha a míry zapsali do připraveného formuláře. Každý den zapisovali datum, čas použití přístroje, obvod pasu a břicha.

Mechanismem působení je podle výrobců a reklamních letáků právě masáž, vibrace, „saunový efekt“ či elektrostimulace. „Reklama na vibrační pásek slibuje spálení dokonce o padesát procent více kalorií, což je samozřejmě pouze reklamní trik,“ objasňuje vedoucí Obezitologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Vojtěch Heiner.

Středa Body Fit zase přisuzuje elektrické stimulaci svalstva pětkrát rychlejší spalování kalorií. „Sami jsme před lety v našem obezitologickém centru zkoušeli efekt myostimulátoru u obézních pacientů. Nezaznamenali jsme však žádný významný vzestup energetického výdeje a ani významnější redukci tukové hmoty,“ doplňuje k tomu Vojtěch Heiner. V rozporu se zásadami redukčního režimu je i doporučení neomezovat se při jídle a pití.

„Nesmyslné je i tvrzení, že budete hubnout při sezení a lenošení u televize,“ dodává. „Výrobky nejsou prakticky vhodné pro nikoho. Na žádné vědecké konferenci o obezitě nebylo o tomto způsobu léčby obezity nikdy referováno,“ konstatuje Štěpán Svačina. Oba se pak shodují na jednom - vliv těchto přístrojů na redukci tuku nebyl nikdy vědecky dokázán.

Středa Body Fit mi s celulitidou nepomohl

Elektronický aerobic, který cvičí místo vás, modeluje vaši postavu, redukuje nadbytečný tuk a zmírňuje projevy celulitidy, zatímco jste v klidu domova - to je snad sen každé ženy. Přesně tohle tvrdí obal přístroje Středa Body Fit. Jiná je však zkušenost čtenářky Milady Gazarové, která nevydržela zklamání z přístroje a po půl roce ho prodala.

„Podlehla jsem asi před rokem televizní reklamě a objednala si ho, tenkrát asi za tři tisíce korun,“ začíná své vyprávění žena, která už roky bojuje s celulitidou. Výrobek totiž sliboval zmírnit projevy tohoto ženského trápení. Doma zjistila, že si přístroj nedokáže na správná místa sama nasadit. „Vestoje jsem si jednotlivé elektrody dokázala po zadečku rozmístit, ale stůjte dvacet minut v pozoru a nehýbejte se, aby vám to nespadlo!

Musíte si lehnout, a tady přišly první problémy,“ líčí mladá žena své potíže. V momentě, kdy si lehla, elektrody se posunuly. „Šla jsem na to tedy jinak. Lehla jsem si na břicho, ale ukázalo se, že je prakticky nemožné si vleže na břiše něco štelovat na zadku,“ popisuje Milada Gazarová nepraktické řešení přístroje. „Prostě jsem k tomu potřebovala asistenta.“

Když se jí konečně podařilo dostat se do polohy vleže, byla jí na odhalených částech těla zima. „Tak jsem se jednou zkusila přikrýt dekou. To jsem si dala! Dostala jsem ránu jako hrom! Nevím, jak je to možné, ale začalo to probíjet.“ Podle návodu měla cítit elektronické impulzy. „Za tu dobu jsem to zažila jen jednou, a to jsem dělala skutečně všechno přesně podle instrukcí,“ vysvětluje.

Body Fit používala poctivě dva týdny. Když neviděla žádné výsledky, nevydržela a na inzerát přístroj prodala. (Pozn. redakce: Středa Body Fit není v databázi schválených zdravotnických prostředků. U dalších osmi produktů stejné firmy posuzoval Státní zdravotní ústav pouze zdravotní nezávadnost.)

Vyjádření Karla Kruckého, zástupce Institutu lékařské regenerace a kosmetiky MUDr. Leoše Středy:
Pokud čtenářka nezvládala manipulaci s přístrojem, mohla ho vrátit nebo svůj problém kdykoliv konzultovat na naší telefonní lince. Bezpečnost a účinnost přístroje byla testována a kladně posouzena v rámci nezávislých státních institucí u nás i v zahraničí. Pokud čtenářka cítila elektronické impulzy jen jednou, zjevně něco nedělala dobře. Základní kúra na potlačení celulitidy trvá minimálně 3 až ­4 týdny.

Pouhé krémy nestačí, efekt má jen masáž

Nezřízená touha po ztrátě přebytečných kil živí i kosmetický průmysl. V roce 1998 utratily ženy ve Francii 278 milionů franků, aby se pokusily zbavit několika centimetrů na stehnech dřív, než se obléknou do plavek. Francouzský spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs proto nedávno zjišťoval, jak je to s účinností speciálních krémů na hubnutí.

Na první pohled by se mohlo zdát, že fungují. Stehna 220 žen, které si po celý měsíc natíraly krémy jednu nohu, zatímco druhou ponechávaly kvůli srovnání bez ošetření, se smrskla v průměru o sedm desetin centimetru. U některých žen dosáhl rozdíl mezi ošetřeným a neošetřeným stehnem až dva centimetry!

Jenže efekt tvrdě vybojovaný desetiminutovou masáží dvakrát denně spolehlivě zajistí i placebo. Ženy, které používaly místo speciálních drahých prostředků obyčejný krém (aniž o tom věděly), získaly, respektive ztratily totéž: několik desetin centimetru na objemu svých stehen.

Účinek totiž nemají na svědomí krémy, ale masáž, která mazání doprovází. Pokud je prováděna dobře a svědomitě, skutečně dokáže rozpustit nepatrné množství tuku. Krémy namixované údajně speciálně za účelem hubnutí nemají absolutně žádný efekt. Ať už výrobci tvrdí cokoliv. Jejich účinky nebyly nikdy vědecky prokázány.

Autoři:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Nový rekord. Norwegian Airlines zvládly nejrychlejší let přes Atlantik

Ilustrační snímek

Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v letu přes Atlantik v nejkratším čase uskutečněný podzvukovým komerčním...

Další z rubriky

Test limonád: v levných light colách je málo kofeinu, zato hodně chemie

Ilustrační snímek

Dvoulitrová lahev nejlevnější light coly stojí neuvěřitelných 5,50 Kč – sklenička tak přijde na 70 haléřů. Jenže ceně...

Nebrečeli jste u stromečku štěstím? Dárek můžete vrátit, nabízejí firmy

(ilustrační snímek)

Vánoční dárky, které se nesetkají se zájmem obdarovaného, lze v řadě obchodů vrátit či vyměnit. Internetových obchodů,...

Lékárny stahují kojeneckou výživu, mohou v ní být bakterie salmonely

Kojenec pije instantní dětské mléko.

Kojenecká mléčná výživa AMILK může být kontaminovaná bakteriemi salmonely. Informaci obdržela prostřednictvím...

Najdete na iDNES.cz