S plynem a elektřinou zdraží také voda

  • 14
Po Novém roce budou muset lidé sáhnout kvůli výdajům na domácnost hlouběji do kapsy. Po ohlášeném zvýšení cen elektřiny a plynu je už jasné, že ve většině regionů podraží také voda. Většina firem, které dodávky vody zabezpečují, o konečných cenách teprve vyjednává. Avšak už z návrhů zvýšení cen, které vodohospodáři předkládají obcím a městům, je většinou patrné, že zdražení se bude pohybovat kolem úrovně předpokládané inflace, tedy pěti procent.

Výjimkou nebude ani desetiprocentní růst cen vodného a stočného. V některých regionech naopak zůstanou ceny na současné úrovni.

Největší zdražení mohou očekávat obyvatelé těch míst, která vodárny zásobují vodou z podzemních zdrojů. Může za to nový zákon, který stanovuje, že od příštího roku musí firmy za odběr takové vody odvádět státu poplatek v řádu desítek haléřů za metr krychlový.

Příkladem firmy, která chce zdražovat pouze tak, aby to odpovídalo úrovni plánované inflace, je vodárna Plzeň. Zásobuje vodou velkou část Plzeňska. Zvýšení cen by tam nemělo přesáhnout pět procent.

"Nové zpoplatnění podzemní vody se u nás promítne jen do cen vodného, a to pouze v lokalitách, kde se pitná voda vyrábí z podzemní vody. Pro první rok platnosti nového zákona o vodách se v ceně pitné vody objeví poplatek pouze 70 haléřů na metr krychlový. V konečné kalkulaci ceny vody je to pouze jeden z faktorů, který ovlivňuje výši ceny," uvedla finanční ředitelka Vodárny Plzeň Marie Rauová.

Poplatky za podzemní vodu se odrazí v cenách i v dalších krajích. "Konkrétní růst zatím projednáváme, takže nemohu říct, o kolik se vodné a stočné zdraží. Rozhodně to ale bude do deseti procent," konstatoval generální ředitel Severočeských vodovodů a kanalizací Josef Šverma.

Na podzemních zdrojích jsou závislé i mnohé lokality v jižních Čechách. "V místech, která jsou zcela nebo ve velké míře zásobována z podzemních zdrojů, se předpokládá navýšení hrubým odhadem o více než tři koruny na kubík vody," uvedl Martin Kalač z českobudějovické společnosti 1. JVS, která v uvedených městech vodovody provozuje.

Zdražovat bude i další jihočeský vodohospodář - Vodárny a kanalizace. "Samozřejmě zdražení kvůli novému zákonu chystáme všude, ale v jednotlivých obcích a městech to bude hodně odlišné. Právě teď s nimi o cenách vyjednáváme," řekl šéf společnosti Vodovody a kanalizace jižní Čechy Petr Hudler.

Jen mírné zdražení vody chystá Vodohospodářská společnost Sokolov, která napájí Sokolovsko a Rokycansko. "Kalkulace cen se ještě zpracovává, podle nynějších předpokladů by na Sokolovsku měla cena vody zůstat na nynější úrovni. Na Rokycansku se cena zřejmě změní - právě Rokycansko totiž dostává vodu, která z významné části pochází z podzemních zdrojů," uvedl generální ředitel sokolovské společnosti Jiří Vorel.

"Cenu na Sokolovsku nemusíme měnit díky vnitřním úsporám ve společnosti, díky snižování nákladů," sdělil generální ředitel. Zhruba o pět až sedm procent zvednou od 1. ledna cenu vodného a stočného Ostravské vodárny a kanalizace. "Cenu zatím nemáme stanovenu, půjde však o podobný růst jako v posledních letech, nevidím důvod rychlejšího zdražování," říká ekonomický ředitel firmy OVaK Jaromír Vaněk.

OVaK dodává do Ostravy vodu z podhorských přehradních nádrží Kružberk a Šance.
Za vodu si připlatí i obyvatelé hlavního města. V příštím roce dají za metr krychlový zřejmě o necelé tři koruny víc než letos.

Podle návrhu Pražských vodovodů a kanalizací by se za vodné a stočné mělo platit 37,77 koruny za metr krychlový místo nynějších 35,10. Zdražení tedy má být zhruba stejné jako v loni.