S polickou stavebnicí si děti hrají 80 let

  • 4
Pár kovových děrovaných pásků, šroubků a matek z Merkuru okouzluje už osmdesát let celé generace dětí. Z jednoduchých součástek v krabici si mohou postavit celý vlastní svět: od letadel, nákladních aut až po jeřáby nebo větrný mlýn.

Nestárnoucí nápad na dětskou stavebnici se zrodil v hlavě polického podnikatele Jaroslava Vancla ve dvacátých letech minulého století. Hračku, jejíž součástky se tehdy ještě spojovaly pomocí háčků, si nechal patentovat pod názvem Inventor.

Od třicátých let už firma přešla nejen k názvu Merkur, ale také k praktičtějším matkám a šroubkům.

Výrobu rozšířili o stavebnice budov Metropol a vedle toho výrobce také nabídl stavebnice, z nichž si děti mohly zhotovit některé elektrické modely.

Díky tomu, že firma v té době vyráběla vlastní elektromotorky a transformátory do těchto stavebnic, mohla rozšířit nabídku také o stavebnicové díly elektrických vláčků. Trh si ale žádal hotové kusy, a tak se jejich konstrukce ujal Vanclův zeť František Jirman.

Firma vyvinula celou rychlíkovou soupravu s lokomotivou a tendrem, sortiment po válce rozšířila o cisternu, chladicí vůz a nákladní vagony. Během první republiky se vláčky Merkur staly v domácím prostředí nejoblíbenější hračkou tohoto typu.

Jejich výroba se datuje do období let 1933 až 1968, kdy už původní vláčky nemohly konkurovat výrobkům nových velikostí. Tehdy také podnik nechal zničit veškeré nástroje pro jejich výrobu.

Seriál
ČESKÉ ZNAČKY
Soukromá Vanclova firma skončila nedobrovolně začátkem padesátých let po nástupu komunistů. Celý předválečný sortiment se ovšem vyráběl dál pod hlavičkou Okresního kombinátu v Broumově a od šedesátých let se stavebnice znovu vyvážely do zahraničí.

Po roce 1989 se bývalý broumovský Kovopodnik privatizoval ve firmu Komeb. Když se dostala do likvidace, začal o jejím převzetí jednat Jaromír Kříž. Vedle tradičních stavebnic rozšířil sortiment za devět let o dětské tříkolky a koloběžky, plechové hračky na pískoviště nebo sáňky.

Křížova rodinná firma Cross se také vrátila k didaktickým stavebnicím s námětem elektrostatiky, elektřiny a magnetismu, nově také přidala pokusy pro malé elektroniky a chystá znovu výrobu elektrických vláčků.

Merkur míří do světa
Jaromíru Křížovi se s hračkami z Police nad Metují podařilo prorazit mezi špičku na světovém trhu. Zapotřebí byl ovšem nový kabát tradiční stavebnice a moderní nápady. Na těch se ve firmě podílejí i Křížovi synové.

"Je to hračka, která dává dětem velké možnosti. Pěstuje manuální zručnost, technické myšlení i cit pro estetiku. Narozdíl od spousty jiných hraček, jež se nabízejí v obchodech, nad Merkurem musí dítě přemýšlet,“ míní Jaromír Kříž.

Hračky na podobném principu vyrábí podle něj ve světě asi osm firem, Cross je co do velikosti na druhém až třetím místě. Asi polovina výrobků putuje do zahraničí.

"Exportujeme do Spojených států amerických, Jihoafrické republiky, do západní Evropy, na Slovensko, do Polska a Maďarska. Jednáme o dovozu do Austrálie, Ruska, Pobaltí nebo arabských států," dodává Kříž.

,