Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sadaři: Sklidil za nás mráz

  11:43aktualizováno  11:43
Stačily tři noci a mnozí zahrádkáři, pěstitelé a sadaři v kraji přišli o naději na dobrou úrodu. Před dvěma týdny klesly noční teploty až na minus sedm stupňů Celsia.
Sad, mráz (c) profimedia.cz/corbis

Sad, mráz (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

V době, kdy stromy nasazují na květy, jsou třeba šestistupňové mrazy doslova vražedné. Pro některé velké pěstitele znamenaly tři mrazivé noci mimořádně citelnou ztrátu.

V největších sadech Plzeňského kraje - Břasích na Rokycansku - už pro letošek odepsali velkou část toho, co doufali sklidit.

"Sklidil za nás mráz," říká s hořkým pousmáním šéf sadů Richard Schwarz. "Letní odrůdy jsou úplně pryč. Ale katastrofa je u druhu Idared, který je pro nás klíčový, z padesáti hektarů je u nás možná na polovině pozemků sadů. Tam mráz spálil možná osmdesát či víc procent květů," tvrdí Richard Schwarz.

"U ostatních odrůd jsou předpokládané ztráty tak padesátiprocentní. Přesně uvidíme, až někdy v červnu, kdy na stromech zůstanou plody s šancí na přežití," konstatuje šéf sadů.

Velká a hezká jablka
Smrtící zásah mrazů paradoxně přináší naději na to, že jablka v postižených sadech budou kvalitní.

"Jistě, pokud na stromě zůstane dvacet jablek, pak budou asi velká a hezká. Strom se bude starat o pár plodů, ne o velké množství," říká Schwarz.

Mnozí pěstitelé ale v současné době ještě vůbec nemusejí poznat, že o úrodu přišli. Květy, které mráz nevratně poškodí, totiž mnohdy nevypadají na první pohled zničeně.

"I ty namrzlé většinou odkvetou, ale nevzniknou z nich plody," vysvětluje Richard Schwarz. Podle něj postihly mrazivé noci úrodu v mnoha sadech v tuzemsku.

Méně jablek, stejná cena
"Moc nevěřím ani tomu, že by při menší úrodě jablek mohla trochu vzrůst cena. Laciné dovozy ze zahraničí, třeba z Polska, to vymažou," míní sadař.

A jaké počasí by si teď pěstitelé ovocných stromů přáli? "Sluníčko, teplo. Teď je klíčové, aby hmyz mohl dobře opylit co největší počet květů, které přežily. Proto jsme se dohodli s některými včelaři z okolí, aby přivezli úly k našim sadům. To je asi jediné, čím můžeme pomoci," vysvětluje Richard Schwarz.

Mrazy nezasáhly region stejnou silou. "U nás to odnesly hlavně broskve a meruňky, jablka nedopadla ještě tak špatně, něco určitě sklidíme," říká Václav Florian z Nezvěstic na Plzeňsku.

A jeho kolega dodává: "Z okolí vím, že pomrzly ořešáky, zmrzly také mnohé meruňky a broskve," říká plzeňský zahrádkář Jaroslav Krásný.

"Obestavěl jsem nízké stromky ohrádkami ze starých oken a přikryl je. Pak jsem nanosil PET láhve s horkou vodou, aby nepomrzly choulostivé části. Byl to trochu blázinec, ale něco se podařilo uchránit," dodává Krásný.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Najdete na iDNES.cz