Saddáma drží nad vodou pašovaná ropa

Nikoli sympatie občanů, ani peníze získané legální cestou, ale pašovaná ropa je tím, co drží nad vodou vůdce Iráku. Saddám Husajn si nelegálním prodejem černého zlata zajišťuje dostatek prostředků k tomu, aby mohl světu ukázat, kdo je v Iráku pánem. Plánovaná revize sankcí Rady bezpečnosti OSN jde přímo proti jeho zájmům, protože umožní zprůhlednit tok strategické suroviny z Perského zálivu.

Jestliže se společenství národů podaří překazit Husajnovi nelegální prodeje, které mu dle odhadů diplomatů přinášejí až 1,5 miliardy dolarů, bude to pro něj jako přerušení nervu.

Už v pondělí přikázal irácký diktátor zastavit vývoz ropy v rámci programu Ropa za potraviny, protože nesouhlasil s pouze měsíčním prodloužením této výměny. Obvykle se prodlužuje na půl roku.

Tentokrát se tak nestalo právě proto, že v červenci chce Rada bezpečnosti uvést do života novou rezoluci. Bude upravovat dosavadní sankce vůči Iráku, které napříště nebudou postihovat civilní obyvatelstvo, zaměří se na kontrolu zbraní a prodeje ropy mimo dohled spojených národů.

Příjmy z programu Ropa za potraviny se soustřeďují na kontě v New Yorku a slouží k placení nákupů pro Irák schválených OSN. "Nová britsko-americká rezoluce je prezentována jako humanitární změna. Jejím hlavním cílem je ale oslabit Husajna. Jeho jediný záměr je udržet se u moci a k tomu potřebuje peníze," prohlásil nejmenovaný západní diplomat.

Irák prý pašuje ropu íránskými teritoriálními vodami, pozemními cestami přes Turecko a Jordánsko a ropovodem přes Sýrii. Nové sankce nebudou moci být schváleny bez spolupráce těchto zemí. Očekává se, že za finanční kompenzaci bude možné spolupráci vynutit na Jordánsku a na Turecku, ale nikoli na Íránu a Sýrii.

"Ani nové sankce v žádném případě nelegální obchodování plně nezastaví," domnívá se zdroj. Dodal, že Husajnovu vedení záleží jen na posílení vlastní moci, nikoli na humanitárních dopadech přerušeného programu.

Irácký ministr ropného průmyslu Ámir Muhammad Rašíd Ubajdí tento týden jasně naznačil Turecku a Jordánsku, že Bagdád počítá s tím, že "spřátelené" země pomohou novou rezoluci v Radě bezpečnosti OSN zmařit.