Salb splnil kritéria privatizace Becherovky

Firma Salb splnila vládní kritéria pro privatizaci akciové společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka. Řekl to náměstek ministra financí Jan Mládek s tím, že podmínky vyhodnotila pracovní komise zastoupená ministerstvy zemědělství a financí a Fondem národního majetku. Verdikt musí odsouhlasit ministr zemědělství Jan Fencl. "Očekáváme formální dopis, že je s tím srozuměn," uvedl Mládek. Likérku má podle rozhodnutí vlády ze září 1997 získat Salb, který od té doby drží 30 procent akcií, za něž státu zaplatil 673 milionů korun. Za zbylých 59 procent musí uhradit dalších 1,324 miliardy korun.

Podíly v Salbu vlastní investiční banka Patria Finance (40 procent), francouzská firma Pernod Ricard (40 procent) a Karel Schwarzenberg (20 procent).

"To je vynikající zpráva. Na druhou stranu nic jiného jsme ale nečekali a je logické, že stát plní své závazky dané privatizační smlouvou," reagoval na rozhodnutí komise mluvčí Becherovky David Binar.

Podmínkou státu pro prodej akcií likérky Salbu bylo především zvýšení výroby becherovky na loňských 140 tisíc hektolitrů. O tři roky dříve firma vyrobila 97,5 tisíce hektolitrů likéru. Pětinu loňské produkce také musel tvořit vývoz.

Neméně důležitým kritériem bylo vypořádání sporů o ochrannou známku, které firma vyřešila koupí německé firmy Johann Becher z koncernu Underberg. Ten vlastnil práva na výrobu becherovky v desítkách zemí.

Společnost Value Bill, právní předchůdce Salbu, nabídla za nákup 89 procent akcií Becherovky druhou nejvyšší cenu, dvě miliardy korun.

O 20 miliónů korun více nabídl největší domácí výrobce lihovin Stock Plzeň, ale Value Bill údajně nabídl větší vyváženost všech kritérií. Celkem se o státní podíl ucházelo pět zájemců.

Karlovarský podnik hospodaří se základním jměním 427 milionů korun. V roce 1999 vykázal 45procentní růst tržeb na 1,1 miliardy korun. Zisk klesl o polovinu na 43 milionů korun. Loňské výsledky likérka dosud nezveřejnila.