Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Salzmann: Nemohu za to, byl jsem jen šéf

  8:36aktualizováno  8:36
- Někdejší šéf Komerční banky Richard Salzmann odmítá přijmout za celý případ s firmou B.C.L. Trading jakoukoli odpovědnost. Tvrdí, že za problémy mohou jeho podřízení.
I když nejste mezi obviněnými, jak se díváte na případ, který způsobil bance ztrátu téměř osmi miliard? Z vedení banky jste sice odešel v dubnu 1998, ale případ vznikl dávno předtím, za vašeho vedení.
Počkejte, co jako vzniklo?
Obchodní případ s B.C.L.
Obchodní případ ano. Ale to je také všechno. Ten obchodní případ fungoval.

To asi ne. Už v roce 1997 a 1998 vznikaly miliardové škody.
Alespoň to tvrdí policie.
To já nevím. Jestli policisté něco vyčíslili, o tom já nejsem v tuto chvíli informován.

Byl jste tehdy nejvyšším šéfem banky. Berete na sebe odpovědnost za ztrátové obchody?
Já jsem byl členem představenstva jako každý jiný. Neměl jsem žádný větší ani menší hlas. Byl jsem pouze jedním ze sedmi lidí, kteří řídili banku, jak to v akciové společnosti bývá.

A jak se podle vás mohlo stát, že se celé bývalé vedení banky kromě vás dopustilo podle policie trestných činů?
Jéžíšikriste. To se snad zeptejte vyšetřovatele, a ne mě.

Já jsem to myslel jinak. Jak se mohlo stát, že pod vaším vedením jednali vaši podřízení nezákonně?
To, že ti pánové jsou vyšetřováni, nebo dokonce obviněni, ještě neznamená, že jim to bylo prokázáno. Takže já se vám k tomu nyní nijak nevyjádřím.

Vedení banky jste opustil 1. dubna 1998. Ani do této doby nepřijímáte špetku odpovědnosti za případ s rakouskou firmou B.C.L. Trading?
Já za něj nemohu přijímat žádnou odpovědnost, tedy pokud jde o vzniklé škody, protože já o těch škodách nevím. Vy mně teď o nich říkáte, ale to říkáte jen vy.

To vyčíslila policie, ne novináři. Ale já myslím celkovou odpovědnost za ten stav v Komerční bance, nikoli jen za škody. Odpovědnost za to, že vaše banka s touto firmou tak ledabyle uzavírala smlouvy.
Počkejte, počkejte. Ledabyle! Odkud berete tyto informace? Banka na tomto obchodu velmi, velmi vydělala.

To asi jenom zpočátku.
Nejen zpočátku. Během celé té doby, co jsem byl v představenstvu.

Policie má jiné informace. Podle ní vznikaly škody z obchodů s B.C.L. už za vašeho vedení.
Tak to jsou vaše informace!

A věděl jste, pane senátore, do toho 1. dubna 1998, že vůbec existuje firma B.C.L. a že s ní vaše banka uzavírá takové obchody?
Komerční banka je obrovská banka, ve které probíhají denně stovky obchodů. Nemůžete očekávat, že členové představenstva se budou denně zabývat každým jednotlivým obchodem.

Ale toto není jen tak obyčejný obchod. Vždyť šlo zpočátku v té "vaší době" o sto milionů dolarů.
Počkejte. Rozumíte dobře tomu akreditivnímu obchodu? To není žádný blok sto milionů dolarů. To se skládá z jednotlivých akreditivů, které jsou v řádech tisíců.

Samozřejmě, ale za vašeho vedení schválilo představenstvo celkový limit akreditivu pro B.C.L. Trading ve výši sto milionů dolarů.
Ano, ale ten se skládá z mnoha jednotlivých akreditivů. A za každý ten jednotlivý akreditiv ručí a odpovídá po odborné a právní stránce ten ředitel útvaru, který ho poskytuje. Kdybych vycházel z toho, co říkáte, to bych musel jako generální ředitel a ostatní členové představenstva být současně na pobočkách v Ústí nad Labem, Brně, Plzni, Liberci a dávat pozor na to, jak se uzavírají jednotlivé obchody.

Ale toto nebyl nějaký drobný obyčejný klient. Abychom se však vrátili k otázce: vy jste tedy vůbec nevěděl, že existuje firma B.C.L. Trading? To jste se dozvěděl až z novin někdy před půl rokem, kdy to celé prasklo?
Nic takového netvrdím. Vždyť se přece můžete podívat do těch všech spisů, kde uvidíte, že o B.C.L. jednalo představenstvo, které jsem řídil.

A ty informace, které se k vám o celém obchodním případu dostávaly, byly pozitivní?
Informace, které se ke mně dostávaly, byly, že ten obchod funguje. Je vám známa ta podstata akreditivu? To totiž není, jak stále píší noviny, obyčejný úvěr.

To je možná novinářská zkratka, aby šlo lépe a jednoduše tento složitý bankovní instrument v kostce popsat.
Víte, ale to je velmi zlomyslná zkratka. Ono to totiž vypadá, že ti bankéři chodili a dávali na počkání různým podezřelým osobám úvěr. To tak vůbec nebylo. Ten akreditiv je příslib banky, že zaplatí za tu firmu v případě, kdyby ona nemohla ve stanoveném termínu platit. To přece není úvěr. Tohle kdyby někdo té čtenářské obci vysvětlil, to by byla záslužná věc.

Dobře, ale k podstatě věci: takže vy jste věděl o akreditivech schválených pro B.C.L.?
Věděl jsem o nich ze záznamů, které se odehrávaly na představenstvu. To bylo v červnu 1996 a v červnu 1997, protože ty limity se kontrolovaly jednou ročně.

A, pane senátore, vy jste tehdy vůbec netušil, že banka už jednou prodělala na obchodech s majitelem B.C.L. panem Baracem Alonem z roku 1991, když půjčila firmě Tessos přes jednu miliardu korun? I za tímto případem stál přece také Barac Alon.
Že to je Barac Alon, to já vůbec netušil. Já toho člověka vůbec neznám. V životě jsem ho neviděl.

Takže jste věděl o případu Tessos, ale nespojoval jste si to s panem Alonem?
Ale já jsem nevěděl, že je tady dohromady nějaký Tessos, Alon a takovéhle věci. To jsou záležitosti, od kterých jsem byl trošičku daleko. Ale už by to snad mohlo stačit, pane redaktore.

Ještě jednu otázku. Vy si nepřipouštíte, že to, co se dělo v Komerční bance, že jste nevěděl o podezřelých aktivitách pana Baraca Alona, že to není chyba?
No, chyba. Nevím. Řízení velké banky je založeno na tom, že ten aparát funguje pod vedením managementu, který je pod vámi a který ty věci umí.

Musíte počítat s tím, že mezi mnou a tím referentem, který se zabýval například tímto obchodem a stovkami jiných obchodů, je vedoucí oddělení, vedoucí odboru, vrchní ředitel úseku, pověřený náměstek a ještě můj první náměstek v představenstvu. Tak to je proboha nějakých kontrolních stupňů!

Vyšetřovatel Oldřich Šulák zdůvodnil to, proč nejste na seznamu stíhaných i vy, že je to jen díky štěstí, protože jste nebyl na jednání představenstva, které se podepsalo na ztrátových obchodech s B.C.L. Tehdy jste byl z jednání představenstva omluven. Mně z toho vyplývá, že i vy jste byl odpovědný za případ s B.C.L., i když ne - díky náhodě trestně. Můžete se k tomu vyjádřit?

Co řekl pan Šulák, já nevím. To, co mi teď říkáte, nevím. Asi víte více než já
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Vánoční prémie budou, hlásí třetina firem. Většinou rozdají peníze

Výborná ekonomická kondice domácích podniků se před Vánocemi propíše i do kolonky mimořádné odměny na výplatních páskách. Třetina firem má už teď jasno, že je...  celý článek

Lidé se snaží ušetřit za kouření, do cigaret balí doutníkový tabák
Tabák v „doutníkovém balení“ je levnější, stát na daních tratí stamiliony

Levné kouření láká a stát přichází o spotřební daň. Rozdíly ve zdanění tabáku v různých formách jsou i několikanásobné. Na trhu jsou například k mání doutníky,...  celý článek

Zubař, ilustrace
Lepší strava, rovnátka, nadstandardy. Češi si připlácí 5 tisíc ročně

Šetrná metoda odstranění křečových žil, speciální genetické testy v těhotenství, lepší strava v nemocnici. Čeští pacienti jsou ochotni si připlatit čím dál víc...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.