Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šampionem loňské burzy byla Zentiva, propadli developeři a těžaři

  0:18aktualizováno  0:18
Kdo vloni investoval a vydělal, může se poplácat po rameni a říci si, že je kabrňák. Takových lidí totiž mnoho není. Po propuknutí krize v USA se tamní trh propadl na nejhlubší dno od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století a výprodeje akcií se přelily do celé Evropy včetně Česka.
Vedle akcionářů přišla o desítky procent většina podílníků akciových i smíšených podílových fondů.

Vedle akcionářů přišla o desítky procent většina podílníků akciových i smíšených podílových fondů. | foto: BCPP

Index PX pražské burzy ztratil za loňský rok téměř 53 procent a připsal si tak jeden z nejvýraznějších pádů v Evropě. Třináct ze všech čtrnácti nejprestižnějších titulů pražské burzy přišlo o velkou část hodnoty, za kterou šly pořídit před rokem, a devět emisí se propadlo více než o polovinu.

Nejvíce ztratilo developerské Orco (o 92 procent), jehož cenu srazila krize tak razantně proto, že své podnikání živí převážně z dluhů. Jenže v době, kdy banky přestaly půjčovat peníze, nemají investoři jistotu v tom, že tuto situaci ustojí.

Těžařská NWR zase doplatila na výrazný pokles cen uhlí. Titul šampiona tak získala Zentiva, která akcionářům díky nabídce na převzetí ze strany Sanofi Aventis přinesla téměř jedenáctiprocentní zhodnocení. "Dále jde za vítěze či spíše jednooké mezi slepými označit akcie firem Telefónica a Philip Morris, které nabízejí zajímavé dividendy," říká analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil.

Vedle akcionářů přišla o desítky procent většina podílníků akciových i smíšených podílových fondů. Několikaprocentní ztráty si připíšou i konzervativní fondy peněžního trhu, které jinak pravidelně vydělávaly. Jako jedna z mála jistot tak vychází opět stavební spoření, kde lze díky státní podpoře dosáhnout výnosů kolem sedmi procent za rok.

Co může přinést letošní rok?

Analytici jsou ve svých doporučeních na tento rok opatrní. Předpovídají, že akcie budou hodně kolísat a v první polovině roku spíše klesat. Pak by se mohly některé z nich mírně vzpamatovat a konec roku oslavit v kladných hodnotách.

"Doporučujeme kupovat tituly, které vyplácejí stabilní dividendu, nejlépe ze sektorů, které nejsou výrazně zasaženy změnou hospodářských cyklů – například telekomunikace, farmaceutický průmysl či zboží běžné spotřeby," říká Josef Němý z Komerční banky.

Index PX zakončí podle většiny ekonomů na konci roku na stejné hodnotě jako loni. Podle některých však klesne a jiní mu predikují růst. S růstem cen akcií by se měly stát výhodnou investicí také fondy, které jsou vhodnější alternativou pro ty, kteří nemají rádi vysoké riziko.

Vzhledem k očekávané nízké inflaci by se také mohly začít vyplácet termínované bankovní účty či spořicí účty, jejichž sazby se budou stále pohybovat kolem 3,0 až 3,5 procenta, což je zhruba o procento více než očekávaný vzestup cenové hladiny. Termínové vklady u nebankovních institucí nabízejí úroky i čtyři až pět procent.

Dluhopisy passé, ropa riziko

Nijak dobré výhledy nemají dluhopisy, jejichž výnos sráží vysoká aktuální poptávka, a velkou neznámou zůstávají komodity. Nejrozšířenější investice do zlata či ropy jsou vzhledem k obrovskému kolísání cen větším adrenalinem než obvykle.

Ještě v polovině loňského roku nebylo snad nic, co by vydělávalo víc peněz než ropa. Z pohledu celého roku je to však propadák, protože přišla o téměř šedesát procent své hodnoty, což je největší pokles ropných cen během jednoho roku za 25 let obchodování s termínovými kontrakty.

Jaký je výhled cen letos? Analytici si netroufají odhadovat. "Má to smysl? Kdo by loni čekal, že ropa dosáhne v létě téměř 150 dolarů za barel a do Vánoc spadne ke čtyřiceti dolarům?" říká Štěpán Pírko z firmy Colosseum.

Výkyvy prodělalo i zlato. Na začátku loňského roku stála unce 868 dolarů, po vypuknutí krize se vyšplhala na 1 300 dolarů a nyní se vrátila na úroveň kolem 830 dolarů. Podle Colossea je z dlouhodobého hlediska zlato výhodné.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Restituční ping-pong o lukrativní pozemky v Praze skončil, žena neuspěla

Na pozemcích, které dříve patřily k Bečvářovu velkostatku, se nyní nachází...

Státní pozemkový úřad definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na pozemky v Praze na Žižkově...

Kaufland řešil výpadek pokladního systému. Uzavřel dvacet čtyři prodejen

(Ilustrační snímek)

Ve čtvrtek ráno postihl prodejny Kauflandu v různých částech České republiky technický problém s pokladním systémem....

Najdete na iDNES.cz