San Francisco zakázalo dávat hračky k nezdravému jídlu. McDonald's trpí

  16:18aktualizováno  16:18
San Francisco zakázalo fast foodům přidávat k jídlu hračky. Právě figurky, plyšáci či autíčka totiž podle radních mohou za to, že děti nezřízeně tloustnou. Řetězce, které budou chtít hračky nadále k jídlu přikládat, musí napřed změnit nabízené menu. Ubrat kalorie a přidat zeleninu. Řetězec McDonald's je zákazem pobouřen.

Happy Meal od McDonald´s. | foto: AP

San Francisco je tak od úterka prvním městem ve Spojených státech, které podobný zákaz schválilo. Radní o něm rozhodovali už podruhé a zvedlo pro něj ruku většina hlasujících. Veto starosty Gavina Newsoma, který od začátku proti tomuto zákazu bojoval a říkal, že by jídlo s hračkou měli dětem zakazovat rodiče, a ne politici, tak už nemůže nic změnit.

"Je to obrovské vítězství pro zdraví našich dětí," myslí si sanfranciský radní Eric Mar, který se za zákaz hodně zasazoval. Mimo jiné proto, že jeho dcerám je 6 až 11 let a představují tak populaci, u níž se za posledních 30 let počet obézních dětí zčtyřnásobil, píše CNN.

Happy Meal vábí děti na hračky 30 let

Třicet let je také doba, co řetězec McDonald's začal dětem nabízet populární menu s hračkou nazývané jako šťastné jídlo (Happy Meal). A děti z něj opravdu šťastné jsou. I v Česku si menu obsahující v základní podobě hranolky, hamburger a kokakolu kupují hlavně kvůli hračkám, které jsou vystaveny před pokladnami a jejich vábení lze tak jen těžko uniknout.

McDonald's z tohoto principu desetiletí dobře žil a nový zákaz se mu tak nelíbí. "Jsme tímto rozhodnutím velmi zklamáni. Rozhodně to nebylo něco, co by naši zákazníci chtěli nebo o co by nás žádali," citoval San Francisko Examiner slova Danyi Proudové, mluvčí řetězce.

Happy Meal navíc dává podle ní dětem možnost vybrat si namísto hranolek například ovoce či zeleninu, místo hamburgeru nugety z kuřecího masa a místo kokakoly nízkotučné mléko. "A plánujeme jít v nabídce zdravé stravy ještě dál," dodala mluvčí.

V Česku však McDonald's v praxi často ovoce či mléko nemá a prodavači to vždy zdůvodňují tím, že právě došlo.

Zákaz se může rozšířit na další města

Nejrozšířenější fast foodový řetězec se však obává následků zákazu oprávněně. V samotném San Francisku má podle serveru BNET jen 19 restaurací. Symbolický význam zákazu ale může být značný.

Město s téměř 800 tisíci obyvateli v minulosti podobnými opatřeními již mnohokrát udalo tón i pro zbytek Spojených států. Vůdčí roli mělo například při recyklaci odpadu anebo omezení nasycených tuků v potravinách, připomíná server.

Že nový zákaz citelně zasáhne příjmy fast foodů, má jasno i Richard Levick. "Na byznys rychlého občerstvení dopadne tento zákaz jako tsunami," píše na blogu magazínu Forbes.

Nový předpis: jídlo s hračkou jedině s ovocem a zeleninou

Pokud chtějí řetězce této "katastrofě" čelit, musejí se od prosince přizpůsobit novým požadavkům na zdravé jídlo. Jaké jsou?

Každé "menu s hračkou" musí obsahovat povinně zeleninu i ovoce (půl hrnku ovoce a tři čtvrtiny hrnku zeleniny). Jídlo musí mít méně než 600 kalorií a tuky se na této porci energie mohou podílet maximálně do 35 procent. Menu musí mít také méně soli, cukru a tuku než dnes, vypočítává CNN.

Jen v roce 2006 utratily řetězce s rychlým občerstvením v USA za reklamu cílenou na děti do 12 let 161 milionů dolarů. Hračky, které rozdávají zdarma, je podle zprávy Federální obchodní komise z roku 2008 stojí zhruba 360 milionů dolarů ročně.

Je správné, aby politici zakazovali přidávat hračky k nezdravým jídlům?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ano, pomůže to v boji proti obezitě 15418
Ne, politici se nemají do takových věcí plést 7968

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

IKEA chce čistit vzduch skupováním indické slámy. Ta by jinak shořela

Švédský nábytkářský řetězec IKEA otevírá v Indii první prodejnu.

Švédský nábytkářský řetězec IKEA hodlá využít rýžovou slámu při výrobě předmětů pro domácnosti. Kupovat ji chce od...

Mexičané chrání svou pálenku, Muskova Teslaquila se setkala s odporem

Elon Musk

Plány Elona Muska na výrobu alkoholického nápoje značky Teslaquila narážejí. Podle mexických regulátorů tento název až...

New York má nový trend, neonové chlaďáky fungují jako houbové farmy

Houby rostou v modře tónovaných mini-farmách, které mohou stát přímo v...

Je to nový trend v New Yorku. Vedle chlaďáků na nápoje, mléčné výrobky nebo čerstvou zeleninu se nově objevují i...

Najdete na iDNES.cz