Šance pro zkrachovalé obce: stát chystá možnost obecního bankrotu

  4:11aktualizováno  4:11
Ministerstva vnitra a financí chystají zákon, podle kterého by mohly zadlužené obce vyhlásit bankrot. Dosud to mohly učinit jen firmy nebo fyzické osoby. Obce by po "zbankrotování" nesměly mít zaměstnance a musely by rozprodat majetek. I občané by se ale museli podílet - třeba placením vyšší daně z nemovitosti nebo opravou chodníků.

Na „černé listině“ zadlužených obcí jsou například i Prameny na Chebsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Předlužená obec bude muset předložit ministerstvu financí ozdravný program. Když se ho nepodaří do určité doby naplnit, do obce přijde nucený správce," říká František Vavera, náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu.

"Pokud i nucený správce konstatuje, že splacení obecních dluhů v rozumné době není možné, musí nastat insolvence," dodává.

U firem je to tak, že se buď v konkurzu rozprodá veškerý majetek a podnik skončí, anebo věřitelé souhlasí s reorganizací a předlužená firma dál funguje a postupně umořuje dluhy. Fyzická osoba může požádat soud o oddlužení, vyhlásit na sebe bankrot a splatit část dluhu. Po pěti letech živoření pak může začít znovu s čistým štítem. Když věřitelé nesouhlasí, musí splácet dluhy do konce života.

Stále v minusu

Obce, které mají tři roky vyšší než 25% podíl dluhů ke svému majetku

Prameny 64,09 %
okres Cheb
146 obyvatel

Podhořany u Ronova* 49,21 %
okres Chrudim
267 obyvatel

Nebanice 36,38 %
okres Cheb
341 obyvatel

Rybnice 33,65 %
okres Plzeň-sever
489 obyvatel

Chudenice 28,65 %
okres Klatovy
769 obyvatel

Bublava 27,26 %
okres Sokolov
323 obyvatel

Lukavec 27,00 %
okres Litoměřice
350 obyvatel

Pohled 26,81 %
okres Havl. Brod
763 obyvatel

Újezdeček 25,66 %
okres Teplice
932 obyvatel

Pozn.: údaje k 31. 12. 2009.
Pramen: Creditinfo Czech Republic

Obec však nemůže prostě zaniknout ani splácet dluhy "do konce života". Řešením insolvence by tak mohlo být sloučení s jinou obcí. "Větší celek má lepší stabilitu, byl by to ale průlom do Ústavy," naznačuje obtížnost takové změny Vavera. Druhou variantou je pak ztráta možnosti obce řídit své záležitosti. "Několik let by o financích v obci spolurozhodoval někdo další, třeba větší obec nebo kraj," dodává.

S tím souhlasí i Svaz měst a obcí, který zavedení "obecního bankrotu" vítá. "Volič by si měl uvědomit, koho volí, aby na to nedoplatil," říká výkonný šéf svazu Jaromír Jech. Většina věřitelů totiž zůstane neuspokojena a už dnes se stává, že ve volbách vyhraje bývalý starosta, který obec do potíží přivedl.

Někdy občané ani netuší, že obec má problémy s dluhy. S novou legislativou chce ministerstvo vnitra řešit také tvrdší postih vůči zastupitelům, pokud se dopustí nesprávného postupu.

Loni klesly obcím příjmy z daní o desetinu a polovinu z 6 244 obcí nějaké dluhy tíží. Ministerstvo financí zaznamenalo na konci loňského roku 44 předlužených obcí, což je o 18 obcí více než rok předtím. Jde zpravidla o sídla do tisícovky obyvatel.

Ne všechny vsi z aktuální "černé listiny" se přitom nacházejí v kritické situaci. Například Světce na Jindřichohradecku nebo Hlince na Plzeňsku si půjčily na překlenutí doby, než jim z EU přijdou předjednané dotace. "Půjčili jsme si skoro pět milionů na stavbu místní komunikace. Dotaci jsme mezitím dostali a dnes je půjčka splacená," říká Jaroslav Helebrant, starosta Hlinců.

V jiné situaci jsou například Prameny a Bublava, které se pustily do investičních projektů (stáčírna minerálních vod a akvapark), jež zkrachovaly. Obce Pohled a Nebanice zase musely vrátit dotace na stavbu školy, potažmo rodinných domků. Příliš velké sousto si vzaly obce Podhořany u Ronova či Dobrná na Děčínsku, které postavily obecní vodovody a nezvládly včas splácet úvěry.

Co takovým obcím dnes zbývá? Živoří. "Plníme splátkový kalendář a žijeme velmi skromně, nemáme žádné velké investiční plány," uvedla bývalá starostka Nebanic Jana Balko.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Nigérie zavedla linku na ohlašování zmetků, vyvolalo to posměch

Ilustrační snímek

Nigerijci mohou nově telefonicky nahlásit kontrolnímu úřadu SON produkty nevalné kvality. Jenomže propagační materiály...

Předražené IT systémy ministerstva práce, „sleva“ nakonec nebyla zadarmo

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Za ministryně práce Michaely Marksové proběhly tendry na systémy na výplatu dávek za stovky milionů. Vysoutěžená částka...

Najdete na iDNES.cz