Vakcína - ilustrační foto.

Vakcína - ilustrační foto. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Sanofi spolkne indického výrobce vakcín Shantha

Francouzský výrobce léků Sanofi-Aventis, který ovládl českou Zentivu, pokračuje ve své expanzi. Získá většinový podíl v indickém výrobci vakcín Shantha Biotechnics. Hodnotu transakce firma nesdělila, odhaduje se ale na zhruba 550 milionů eur.

Sanofi tak získá platformu pro vakcíny na rozvíjejících se trzích. Kontroly nad Shathou dosáhne Sanofi tím, že její divize vakcín Sanofi Pasteur koupí od společnosti Merieux Alliance její francouzskou součást ShanH. Právě ta vlastní 80 procent akcií společnosti Shantha Biotechnics, o kterou má Sanofi zájem.

Akvizice by měla být dokončena ještě do konce třetího čtvrtletí. "Shantha umožní společnosti Sanofi Pasteur vytvořit portfolio nových vakcín, které jsou ve vývoji a které doplní nabídku vakcín, které Sanofi Pasteur v současné době vyrábí," poznamenal šéf francouzské společnosti Christopher Viehbacher.

V indických médiích se už dříve objevily informace, že podíl společnosti Merieux Alliance ve firmě Shantha chce koupit jak Sanofi, tak britský farmaceutický koncern GlaxoSmithKline (GSK). Merieux Alliance koupila 60 procent společnosti Shantha v roce 2006 a později svůj podíl zvýšila na 80 procent.

Byznys ve farmacii táhnou původní léky

Sanofi-Aventis provedla v posledních letech řadu akvizic. Koupila několik farmaceutických společností například v Mexiku, Brazílii nebo České republice, kde ovládá domácí farmaceutickou jedničku Zentiva. Francouzi se tímto způsobem snaží získat přístup k novým přípravkům, neboť vlastních léků ve vývoji mají podle analytiků žalostně málo.

Zásoba nových léků ve vývoji je pro finanční zdraví farmaceutických firem klíčová. Výrobci značkových preparátů se totiž musejí vyrovnat s tím, že jednoho dne skončí patentová ochrana jejich léků a přípravky začne za mnohem nižší cenu vyrábět konkurence. Výpadek v budoucích tržbách tak farmaceutické firmy musejí nahrazovat zahájením výroby nových léků. Pokud to nedokážou, pomáhají si tak, že koupí právě některého z konkurenčních výrobců generických léků, tedy kopií léčiv s vypršelou patentovou ochranou.

Zatím posledním úlovkem, který Sanofi-Aventis má, je americká společnost BiPar Sciences. Za ni Francouzi zaplatili zhruba půl miliardy dolarů, v přepočtu asi devět miliard Kč. Firma se zaměřuje na nové způsoby léčby rakoviny.

,