Nelegální jatka, odpadky a prošlé maso. Sapě hrozí pokuta 50 milionů

  16:36aktualizováno  16:36
Státní veterinární správa ve čtvrtek v pražském areálu Sapa odhalila desítky kilogramů neoznačených, prošlých, shnilých a plesnivých potravin. Jednalo se zejména o mořské plody a vejce nebo maso, které nejspíš pocházelo z nelegální porážky. Za uvedené prohřešky hrozí podnikatelům pokuta ve výši až padesát milionů korun.

Kontroloři znehodnocují nekvalitní potraviny. | foto: Státní veterinární správa

Při společné kontrole se zemědělskými inspektory a policisty se Státní veterinární správa (SVS) zaměřila především na obchodování se živočišnými produkty, zejména s masem, vejci a na produkty rybolovu jako jsou ryby a dary moře. 

„Při kontrole přepravy inspektoři našli zmrazené produkty rybolovu s prošlým datem minimální trvanlivosti. Výrobky navíc byly uloženy v nevyhovujících hygienických podmínkách. Položky byly smyslově změněny dlouhodobým skladováním,“ píše se v tiskové zprávě SVS.

Fotogalerie

Inspektoři objevili také kachní a křepelčí vejce bez dokladů původu. Úřady třicet kilogramů potravin znehodnotily barvou a nařídily jejich likvidaci na náklady provozovatele. Stejně naložily i s pětasedmdesáti kusy vajec. Další kontrola odhalila přepravu čerstvého masa v prostoru osobního vozidla bez řádného zabalení. Maso bylo uloženo v nevyhovujících teplotních podmínkách.  

Hostina pro potkany

V jedné z prodejen našli inspektoři 90 kilogramů masa. Jednalo se o telata v kůži a části jejich těl. „Vzhledem k tomu, že prodejce nedokázal doložit původ masa, je zde podezření, že telata byla poražena mimo jatka,“ informuje zpráva. Nelegální porážka bez veterinární prohlídky zvířete i masa přitom představuje velké riziko pro zdraví spotřebitelů.

U stejného prodejce zajistili inspektoři 18 kilogramů ryb, produktů moře a rybích výrobků (sépie, krevety, losos, rybí vývar) bez označení a nabývacích dokladů. Vzhledem k tomu, že se jednalo o potraviny neznámého původu, byly také tyto výrobky znehodnoceny barvou a SVS nařídila jejich likvidaci.

Kontroloři objevili i velké množství odpadků uložených na komunikaci, která náleží k zázemí pro skladování zboží. „Uložení odpadu tímto způsobem představuje vysoké riziko rozmnožování hlodavců,“ varuje tisková zpráva. Inspektoři předají výsledky kontroly Hygienické stanici hlavního města Prahy.

Kontroly jsou v tržnici SAPA časté, například loni v těsné blízkosti tržnice našli veterináři v nelegálním skladu 2,3 tuny drůbežího masa, kachen a krevet. V areálu SAPA pak našli sklad hovězího, vepřového a drůbežího masa a ryb neznámého původu.

Podle dřívějších informací zkontrolovali předloni veterináři tuto tržnici patnáctkrát, chybu objevili kromě dvou případů vždy.

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

I čokoláda je superpotravina. Česká firma ji dodává do Švýcarska

Výroba v pražské společnosti Iswari

O borůvkách či šípku se mluví jako takzvaných superpotravinách. Podle Františka Lomského, spolumajitele české firmy...

Staropramen od listopadu zdraží točené pivo. Roste cena chmele i energií

2. Čtyři tanky: Cisterna vjede zásobovacím tunelem a dostane se pod úroveň...

Pivovary Staropramen, druhý největší tuzemský výrobce piva, od listopadu zdraží točené pivo, tedy sudové a tankové, v...

Trump ulevil od cel holítkům Gillette, už dřív podpořil jejího konkurenta

Holítka značky Gillette, ilustrační snímek

Společnosti Procter & Gamble, mateřské firmě Gillette, se v úterý dostalo pomoci od administrativy amerického...Najdete na iDNES.cz