Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nelegální jatka, odpadky a prošlé maso. Sapě hrozí pokuta 50 milionů

  16:36aktualizováno  16:36
Státní veterinární správa ve čtvrtek v pražském areálu Sapa odhalila desítky kilogramů neoznačených, prošlých, shnilých a plesnivých potravin. Jednalo se zejména o mořské plody a vejce nebo maso, které nejspíš pocházelo z nelegální porážky. Za uvedené prohřešky hrozí podnikatelům pokuta ve výši až padesát milionů korun.

Kontroloři znehodnocují nekvalitní potraviny. | foto: Státní veterinární správa

Při společné kontrole se zemědělskými inspektory a policisty se Státní veterinární správa (SVS) zaměřila především na obchodování se živočišnými produkty, zejména s masem, vejci a na produkty rybolovu jako jsou ryby a dary moře. 

„Při kontrole přepravy inspektoři našli zmrazené produkty rybolovu s prošlým datem minimální trvanlivosti. Výrobky navíc byly uloženy v nevyhovujících hygienických podmínkách. Položky byly smyslově změněny dlouhodobým skladováním,“ píše se v tiskové zprávě SVS.

Fotogalerie

Inspektoři objevili také kachní a křepelčí vejce bez dokladů původu. Úřady třicet kilogramů potravin znehodnotily barvou a nařídily jejich likvidaci na náklady provozovatele. Stejně naložily i s pětasedmdesáti kusy vajec. Další kontrola odhalila přepravu čerstvého masa v prostoru osobního vozidla bez řádného zabalení. Maso bylo uloženo v nevyhovujících teplotních podmínkách.  

Hostina pro potkany

V jedné z prodejen našli inspektoři 90 kilogramů masa. Jednalo se o telata v kůži a části jejich těl. „Vzhledem k tomu, že prodejce nedokázal doložit původ masa, je zde podezření, že telata byla poražena mimo jatka,“ informuje zpráva. Nelegální porážka bez veterinární prohlídky zvířete i masa přitom představuje velké riziko pro zdraví spotřebitelů.

U stejného prodejce zajistili inspektoři 18 kilogramů ryb, produktů moře a rybích výrobků (sépie, krevety, losos, rybí vývar) bez označení a nabývacích dokladů. Vzhledem k tomu, že se jednalo o potraviny neznámého původu, byly také tyto výrobky znehodnoceny barvou a SVS nařídila jejich likvidaci.

Kontroloři objevili i velké množství odpadků uložených na komunikaci, která náleží k zázemí pro skladování zboží. „Uložení odpadu tímto způsobem představuje vysoké riziko rozmnožování hlodavců,“ varuje tisková zpráva. Inspektoři předají výsledky kontroly Hygienické stanici hlavního města Prahy.

Kontroly jsou v tržnici SAPA časté, například loni v těsné blízkosti tržnice našli veterináři v nelegálním skladu 2,3 tuny drůbežího masa, kachen a krevet. V areálu SAPA pak našli sklad hovězího, vepřového a drůbežího masa a ryb neznámého původu.

Podle dřívějších informací zkontrolovali předloni veterináři tuto tržnici patnáctkrát, chybu objevili kromě dvou případů vždy.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Bílé nacionalisty neubytujeme ani nesvezeme, pohrozily technologické firmy

Ještě v roce 1920 měl klan kolem šesti milionů členů, až do současnosti klesl...

Společnosti Airbnb, Lyft a Uber oznámily, že mohou odmítnout poskytování služeb bílým nacionalistům. Vyjádřily se tak...

Státní lesy mají přebytek dřeva, chtějí víc vyvážet do Číny

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Státní podnik Lesy České republiky by chtěl do Číny vyvážet dřevo, kterého je nyní kvůli kůrovcové kalamitě v Česku a...

Konec sporu United Bakeries s Agrofertem. Pekárny se vzdaly

Těmito velkými dodávkami rozváží United Bakeries pečivo každé ráno.

Pekárny United Bakeries definitivně vzdaly boj o stomilionovou zálohu na chystané spojení s Agrofertem. Tu mu nyní musí...

Najdete na iDNES.cz