Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sardinie: hrdý ostrov s vinařskou tradicí

  11:20aktualizováno  11:20
Návštěvník přeplněných turistických letovisek na Costa Smeralda si ze Sardinie odnese stejné prázdninové dojmy, jaké má již ve svých vzpomínkách založeny v "oddělení" Mallorca, Menorca, Kréta či Ibiza.
Víno

Víno - Víno | foto: Profimedia.cz

Jestliže na některých středomořských ostrovech turistický ruch už téměř zcela ovládl životní styl místních obyvatel, Sardinie zůstává na převážné části svého území pozoruhodným, autentickým a hrdým světem, kde čas běží svým vlastním tempem a kde vinaři při prodeji vína obchodníkům z Říma či Neapole zaškrtávají kolonku: "vývoz".

Strategická poloha Sardinie na křižovatce námořních cest vedla po celou historii k mimořádnému zájmu všech okolních národů o její ovládnutí. Po staletí nekončící invaze dalších a dalších nájezdníků přiměly postupně většinu obyvatelstva přesunout se do vnitrozemí a namísto rybolovu se věnovat pastevectví a zemědělství.

Pěstování vinné révy se tak stalo jedním z významných článků ostrovního hospodářství a víno samo nezbytným průvodcem každodenního života Sardů. Rozloha vinohradů přesahovala v dobách největšího rozmachu 80 tisíc hektarů a i dnes představuje roční produkce úctyhodných 200 litrů na hlavu.

Ikonou sardinského vinařství je modrá odrůda Cannonau. Málokdo z místních obyvatel, tolik pyšných na tuto národní chloubu, však tuší, že ve skutečnosti jde o klasickou Grenache neboli španělskou Garnachu. Svůj vklad do kultivace vinné révy na Sardinii přineslo během věků mnoho národů, ale právě Španělé ovlivnili jeho dnešní podobu nejvíce.

Ke stejnému původu se jasně hlásí i další zástupci ostrovních vinic: známé Carignano, Mourvedru blízké Bovale i Giro, z nějž se vyrábí nefortifikované, sladké červené víno. U původu další hojně pěstované odrůdy, Monica, nestála žádná kráska, jak by se možná zdálo, ale naopak mnichové, monaci, kteří se kultivaci révy věnovali.

Kvalita sardinských vín je obecně dosti kolísavá, docela jistě však uspokojí nepříliš vysoké nároky starousedlíků i početných letních hostů. Těm přijde vhod v horkém a suchém počasí i poměrně široká škála překvapivě svěžích bílých vín, mezi nimiž kraluje Vermentino, odrůda dobře známá mimo jiné z Toskánska.

Naproti tomu další bílá odrůda, Vernaccia di Oristano, nemá s toskánskou Vernacciou společného vůbec nic. Matoucí označení plyne z někdejšího významu slova vernaccia, které znamenalo "doma pěstované". Díky tomu nesou toto jméno v různých italských oblastech zcela odlišné odrůdy. Největší zajímavost mezi bílými víny představuje historická odrůda Nuragus.

Tuto "révu chudých" vždy milovali obyčejní lidé a i v současnosti je nejrozšířenější bílou révou na ostrově. Její název má přímou souvislost s nuraghi, dodnes nevysvětlenými a tajuplnými kamennými stavbami prapůvodních, neznámých obyvatel ostrova. Ty vytvářejí spolu s divokou a krásnou krajinou pravý kolorit této hrdé země.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz