Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sardinie: hrdý ostrov s vinařskou tradicí

  11:20aktualizováno  11:20
Návštěvník přeplněných turistických letovisek na Costa Smeralda si ze Sardinie odnese stejné prázdninové dojmy, jaké má již ve svých vzpomínkách založeny v "oddělení" Mallorca, Menorca, Kréta či Ibiza.
Víno

Víno - Víno | foto: Profimedia.cz

Jestliže na některých středomořských ostrovech turistický ruch už téměř zcela ovládl životní styl místních obyvatel, Sardinie zůstává na převážné části svého území pozoruhodným, autentickým a hrdým světem, kde čas běží svým vlastním tempem a kde vinaři při prodeji vína obchodníkům z Říma či Neapole zaškrtávají kolonku: "vývoz".

Strategická poloha Sardinie na křižovatce námořních cest vedla po celou historii k mimořádnému zájmu všech okolních národů o její ovládnutí. Po staletí nekončící invaze dalších a dalších nájezdníků přiměly postupně většinu obyvatelstva přesunout se do vnitrozemí a namísto rybolovu se věnovat pastevectví a zemědělství.

Pěstování vinné révy se tak stalo jedním z významných článků ostrovního hospodářství a víno samo nezbytným průvodcem každodenního života Sardů. Rozloha vinohradů přesahovala v dobách největšího rozmachu 80 tisíc hektarů a i dnes představuje roční produkce úctyhodných 200 litrů na hlavu.

Ikonou sardinského vinařství je modrá odrůda Cannonau. Málokdo z místních obyvatel, tolik pyšných na tuto národní chloubu, však tuší, že ve skutečnosti jde o klasickou Grenache neboli španělskou Garnachu. Svůj vklad do kultivace vinné révy na Sardinii přineslo během věků mnoho národů, ale právě Španělé ovlivnili jeho dnešní podobu nejvíce.

Ke stejnému původu se jasně hlásí i další zástupci ostrovních vinic: známé Carignano, Mourvedru blízké Bovale i Giro, z nějž se vyrábí nefortifikované, sladké červené víno. U původu další hojně pěstované odrůdy, Monica, nestála žádná kráska, jak by se možná zdálo, ale naopak mnichové, monaci, kteří se kultivaci révy věnovali.

Kvalita sardinských vín je obecně dosti kolísavá, docela jistě však uspokojí nepříliš vysoké nároky starousedlíků i početných letních hostů. Těm přijde vhod v horkém a suchém počasí i poměrně široká škála překvapivě svěžích bílých vín, mezi nimiž kraluje Vermentino, odrůda dobře známá mimo jiné z Toskánska.

Naproti tomu další bílá odrůda, Vernaccia di Oristano, nemá s toskánskou Vernacciou společného vůbec nic. Matoucí označení plyne z někdejšího významu slova vernaccia, které znamenalo "doma pěstované". Díky tomu nesou toto jméno v různých italských oblastech zcela odlišné odrůdy. Největší zajímavost mezi bílými víny představuje historická odrůda Nuragus.

Tuto "révu chudých" vždy milovali obyčejní lidé a i v současnosti je nejrozšířenější bílou révou na ostrově. Její název má přímou souvislost s nuraghi, dodnes nevysvětlenými a tajuplnými kamennými stavbami prapůvodních, neznámých obyvatel ostrova. Ty vytvářejí spolu s divokou a krásnou krajinou pravý kolorit této hrdé země.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Najdete na iDNES.cz