Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sarkozy: Evropa je v extrémním nebezpečí. Hrozí jí rozpad

  17:28aktualizováno  18:36
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve čtvrtek před klíčovým summitem Evropské unie varoval, že hrozba rozpadu Evropy je větší než kdy dříve. "Evropa prožívá extrémně nebezpečnou chvíli. Riziko toho, že exploduje, nebylo nikdy tak velké jako dnes," uvedl státník.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy | foto: AP

Páteční summit má přijít s řešením toho, jak zastavit dluhovou krizi a zachránit euro. Čekají na to vynervovaní investoři, obyvatelé Evropy i další světoví státníci, jejichž země by byly rozpadem eurozóny také citelně zasaženy.

Pokud evropští lídři nepřijdou s důvěryhodným řešením, euro zamíří k zániku. Investoři jsou už totiž zdecimováni dlouhodobým a marným hledáním cest, jak dluhové krizi zabránit. Jestliže nepřijde řešení teď, otočí se vůči jednotné měně zády.

Páteční summit je poslední šancí, uvědomují si státníci

Evropští politici si tento tlak uvědomují. Je to patrné z jejich prohlášení, která vypouštějí před nadcházejícím summitem. "Pokud se v pátek nedohodneme, druhou šanci mít už nebudeme. Celý svět čeká na naše rozhodnutí," prohlásil Sarkozy.

Podívejte se, jak Evropané žertují o krizi

Francouzský prezident je spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou zastáncem změny základní unijní smlouvy o fungování EU a vytvoření fiskální unie. Změna Lisabonské smlouvy by měla zajistit větší dohled nad rozpočtovou disciplínou jejích členů (více zde).

Změna smlouvy by byla nejčistším řešením. Pokud se však nepodaří dohodnout se všemi 27 členskými státy, budou oba státníci prosazovat alespoň mezivládní dohody mezi všemi 17 členy eurozóny postavené na stejných principech přísného fiskálního centralizovaného biče.

Tím by mohli obejít jednu "problémovou" zemi, Velkou Británii, která s větší integrací nesouhlasí (viz předchozí článek). Není však členem eurozóny, a tak by její případný nesouhlas na úrovni EU nemusel být překážkou klíčového řešení pro samotnou eurozónu.

Předseda Komise vyzývá k pozitivnímu přístupu

"Bez silného dozoru bude obtížné zachovat měnovou unii," přidal se k požadavku fiskální unie předseda Evropské komise José Barroso. V předvečer summitu také apeloval na všechny příchozí, aby k jednání přistupovali konstruktivně.

"Tento summit bude zásadní. Myslím si, že na něm můžeme dojít ke kompromisu. Od všech příchozích očekávám, že na jednání nepřijdou s tím, co nejde udělat, ale s tím, co mohou ve prospěch Evropy učinit," prohlásil Barroso.

Německá kancléřka si krach eura nepřipouští. Upozorňuje ale na to, že léčba současných problémů bude dlouhá. "Nalezneme dobré řešení (v Bruselu), které nás vyvede z krize. Ale bude to dlouhá cesta, zabere roky tvrdé dřiny," začala Evropany na tvrdé úspory připravovat Angela Merkelová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Proč se mění pravidla pro využívání obsahu na internetu

(Ilustrační snímek)

Europoslanci ve středu rozhodnou o podobě směrnice o autorském právu, která má změnit pravidla pro toky peněz na...

Zákaz dvojí kvality nesmí mít zadní vrátka, žádají zpřísnění europoslanci

Ústav konzervace potravin VŠCHT Praha porovnával kvalitu stejných výrobků...

Evropský parlament žádá přísnější postihy případů takzvané dvojí kvalita potravin. Směrnici, která staví tuto praxi na...

Brusel vyšetřuje, zda německé automobilky uzavíraly tajné dohody o emisích

Ilustrační snímek

Evropská komise zahájila rozsáhlé vyšetřování, které má posoudit, zda automobilky BMW, Daimler a Volkswagen v rozporu s...

Najdete na iDNES.cz