Francouzský prezident Nicolas Sarkozy

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy | foto: AP

Sarkozy: Evropa je v extrémním nebezpečí. Hrozí jí rozpad

  • 742
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve čtvrtek před klíčovým summitem Evropské unie varoval, že hrozba rozpadu Evropy je větší než kdy dříve. "Evropa prožívá extrémně nebezpečnou chvíli. Riziko toho, že exploduje, nebylo nikdy tak velké jako dnes," uvedl státník.

Páteční summit má přijít s řešením toho, jak zastavit dluhovou krizi a zachránit euro. Čekají na to vynervovaní investoři, obyvatelé Evropy i další světoví státníci, jejichž země by byly rozpadem eurozóny také citelně zasaženy.

Pokud evropští lídři nepřijdou s důvěryhodným řešením, euro zamíří k zániku. Investoři jsou už totiž zdecimováni dlouhodobým a marným hledáním cest, jak dluhové krizi zabránit. Jestliže nepřijde řešení teď, otočí se vůči jednotné měně zády.

Páteční summit je poslední šancí, uvědomují si státníci

Evropští politici si tento tlak uvědomují. Je to patrné z jejich prohlášení, která vypouštějí před nadcházejícím summitem. "Pokud se v pátek nedohodneme, druhou šanci mít už nebudeme. Celý svět čeká na naše rozhodnutí," prohlásil Sarkozy.

Podívejte se, jak Evropané žertují o krizi

Francouzský prezident je spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou zastáncem změny základní unijní smlouvy o fungování EU a vytvoření fiskální unie. Změna Lisabonské smlouvy by měla zajistit větší dohled nad rozpočtovou disciplínou jejích členů (více zde).

Změna smlouvy by byla nejčistším řešením. Pokud se však nepodaří dohodnout se všemi 27 členskými státy, budou oba státníci prosazovat alespoň mezivládní dohody mezi všemi 17 členy eurozóny postavené na stejných principech přísného fiskálního centralizovaného biče.

Tím by mohli obejít jednu "problémovou" zemi, Velkou Británii, která s větší integrací nesouhlasí (viz předchozí článek). Není však členem eurozóny, a tak by její případný nesouhlas na úrovni EU nemusel být překážkou klíčového řešení pro samotnou eurozónu.

Předseda Komise vyzývá k pozitivnímu přístupu

"Bez silného dozoru bude obtížné zachovat měnovou unii," přidal se k požadavku fiskální unie předseda Evropské komise José Barroso. V předvečer summitu také apeloval na všechny příchozí, aby k jednání přistupovali konstruktivně.

"Tento summit bude zásadní. Myslím si, že na něm můžeme dojít ke kompromisu. Od všech příchozích očekávám, že na jednání nepřijdou s tím, co nejde udělat, ale s tím, co mohou ve prospěch Evropy učinit," prohlásil Barroso.

Německá kancléřka si krach eura nepřipouští. Upozorňuje ale na to, že léčba současných problémů bude dlouhá. "Nalezneme dobré řešení (v Bruselu), které nás vyvede z krize. Ale bude to dlouhá cesta, zabere roky tvrdé dřiny," začala Evropany na tvrdé úspory připravovat Angela Merkelová.

,