Ropná rafinérie společnosti Aramco v saúdskoarabské poušti asi 160 kilometrů...

Ropná rafinérie společnosti Aramco v saúdskoarabské poušti asi 160 kilometrů východně od hlavního města Rijádu (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Saúdové nabízejí cizincům svůj klenot, ropný gigant Aramco míří na burzu

  • 26
Saúdskoarabská burza cenných papírů koncem minulého týdne oznámila, že umožní přímou účast zahraničních investorů při uvedení firem ropného království na tamní akciový trh. Státní regulátor tak rozvolňuje přísná pravidla obchodování na Tadawulské burze, která je největší v Perském zálivu.

Království reaguje na trvale nízké ceny ropy, které za poslední dva roky značně snížily přísun peněz do saúdské státní kasy. Ještě v roce 2014 se cena barelu ropy pohybovala kolem 100 dolarů, dnes se obchoduje za polovinu.

Rijád mění pravidla pro obchodování na jediné tamní burze v rámci příprav na částečnou privatizaci státního ropného gigantu Saudi Aramco, jehož vstup na burzu – takzvané IPO – bude největším úpisem akcií v historii cenných papírů.

Největší IPOs v historii

The Alibaba Group - 25 MLD USD

Agricultural Bank of China - 22,1 MLD USD

Industrial and Commercial Bank of China 21,9 MLD USD

American International Assurance - 20,5 MLD USD

Nová IPO pravidla, která vstoupí v platnost začátkem příštího roku, jsou „v souladu s předchozími kroky liberalizovat burzu a umožnit tak větší účast zahraničních investorů,“ uvedl analytik Credit Suisse Fahd Iqbal pro agenturu Bloomberg.

Zároveň dodal, že domácí investoři by nedokázali vstřebat úpisy velkých saúdských společností v rámci částečné privatizace, zejména potom Aramca, jehož tržní hodnota se odhaduje na 2 biliony dolarů (téměř 48 bilionů korun). Kapitalizace saúdského trhu je potom podle agentury Reuters 380 miliard dolarů.

Největší firma na světě

Těžařský gigant, který kontroluje jednu pětinu všech ropných rezerv, je nejhodnotnější firmou na světě. Její skutečná hodnota je dlouhodobě předmětem spekulací, protože veškeré detaily o jejím hospodaření zůstávají skryty před veřejností. Království hodlá začátkem příštího roku na burze nabídnout 5 procent akcií společnosti. Privatizace hodnotných státních společností včetně Aramca je součástí ekonomického plánu Muhamada bin Salmána, syna krále Salmána bin Abd al-Azízze, zbavit monarchii závislosti na ropě.

Saudi Aramco

Největší ropná společnost na světě, těží asi deset procent světové produkce ropy. Byla založena v roce 1933 jako dceřiná společnost Standard Oil of California, která získala koncesi na průzkum a těžbu ropy v Saúdské Arábii. V roce 1944 se přejmenovala na Arabian American Oil Company (zkráceně Aramco) a o čtyři roky společnost objevila ropné pole Gahwar, které je dodnes největší na světě. Saúdové celou společnost ovládli v roce 1980. Dnes má firma více než 60 000 zaměstnanců.

Analytici odhadují, že částečná privatizace Aramca v první vlně vynese kolem 100 miliard dolarů (skoro 2,4 bilionů korun), což je pro představu více než polovina HDP České republiky. Úpis akcií ropného giganta tak bude čtyřikrát větší, než když čínská internetová tržnice Alibaba vstupem na burzu získala 25 miliard dolarů. IPO Alibaby z roku 2014 zatím zůstává největší v historii.

Rijád totiž nutně potřebuje vytvořit nová pracovní místa pro miliony nezaměstnaných mladých Saúdů. Ekonomický plán Salmána mladšího hodlá prostředky z privatizace investovat do průmyslové výroby, turistického ruchu a dalších odvětví, která pomohou ekonomicky stabilizovat situaci v království a zároveň ji částečně zbaví závislosti na ropě.

Samotné uvedení Aramca na burzu bude vyžadovat nebývalá opatření. Zveřejnění detailů o podnikání a aktivech společnosti si může vyžádat první nezávislý audit firmy v historii, který odkryje detaily o ropných zásobách království a limitech jeho produkce.

Audit, bez kterého se akcie společnosti na newyorskou či londýnskou burzu nedostanou, by navíc ukázal, kolik miliard dolarů z ropného bohatství putuje na účty saúdské královské rodiny.