Za utahování opasků můžou nízké ceny ropy. Ilustrační foto

Za utahování opasků můžou nízké ceny ropy. Ilustrační foto | foto: AP

Saúdská Arábie kvůli nízkým cenám ropy utahuje opasky státním zaměstnancům

  • 10
Saúdská Arábie zrušila odměny státním zaměstnancům a ministrům snížila platy o pětinu. O 15 procent mzdy přijdou i členové saúdskoarabské rady imámů. Rozhodnutí se vztahuje na uplynulý lunární rok, který končí příští týden.

Zástupce saúdskoarabského korunního prince Mohammed bin Salman podniká úsporné kroky. Státní rozpočet největšího světového vývozce ropy se totiž kvůli poklesu cen černého zlata propadl do deficitu 16 procent HDP. Což je nejvíc z 20 největších světových ekonomik. Vláda pozdržela platby svým obchodním partnerům a začala omezovat dotace na benzin, píše místní server National.

Saúdská Arábie plánuje megafond, který má pomoci při řešení ropné krize

„Náklady na mzdy se v minulosti v době rostoucích cen ropy prudce zvyšovaly,“ připomněl příčinu problému ekonom HSBC Simon Williams. „S rozpočtovým schodkem překračujícím 10 procent HDP druhý rok po sobě ale tahle éra skončila, utrácení na platy musí skončit,“ doplnil pro agenturu Bloomberg.

Nižší ceny ropy a vládní úsporná opatření už dopadají na ekonomiku. Hospodářský růst by měl letos zpomalit na 1,1 procenta, což je nejnižší tempo od roku 2009. Utahováním opasků ve snaze snížit rozpočtový schodek byla zasažena spotřeba domácností.

Saúdská Arábie začíná šetřit. Zvažuje, že lidem sníží dotaci na benzin

Saúdská Arábie prý uvažuje i o zrušení projektů za 20 miliard dolarů a chce osekat rozpočty jednotlivých ministerstev o čtvrtinu. Objevily se také plány, že království vydá svůj první mezinárodní dluhopis, který by mohl vynést přes 10 miliard dolarů.

„Je to jasný signál lidem, že vláda utahuje opasky a že pokles příjmů z ropy neskončil,“ míní Paul Sullivan z katedry bezpečnostních studií na Georgetown University ve Washingtonu. „Někteří se kvůli tomu přesunou do soukromého sektoru. Ale nečekejme žádný exodus z dobře placených státních míst do rizikovějšího a hůře odměňovaného privátního sektoru,“ dodal.