Král Saúdské Arábie Salmán bin Abd al-Azíz al Saúd.

Král Saúdské Arábie Salmán bin Abd al-Azíz al Saúd. | foto: AP

Saúdský král dal na odiv štědrost. Na bonusech rozdal rozpočet Nigérie

  • 69
Nový saúdský král Salmán rozdal po svém nedávném nástupu na trůn velmi štědrých 32 miliard dolarů na různých bonusech. Peníze směřovaly rozličným sdružením i přímo samotným Saúdům. Přehlušily tak například fakt, že po svém nástupu král vyhodil ministry nebo zrušil některé vládní orgány.

Salmán bin Abd al-Azíz al Saúd, jak zní celé jméno krále, chce na obyvatele Saúdské Arábie zapůsobit. Pomoci mu mají zejména různé bonusy a dotace, které od svého nástupu po lednovém úmrtí bratra Abdalláha rozdal.

Podle propočtů rijádské pobočky investiční společnosti Ashmore Group stály tyto dary pokladnu bohatého pouštního království 32 miliard dolarů. Tedy v přepočtu 768 miliard korun. Tyto převážně jednorázové příspěvky se rovnají přibližně dvěma třetinám loňského českého rozpočtu. Nebo dokonce převyšují roční rozpočet Nigérie, která je se 177 miliony obyvatel největší ekonomikou Afriky.

„V Saúdské Arábii teď nastal čas oslav,“ glosoval pro New York Times situaci tamní šéf Ashmore Group John Sfakianakis. Jeho slovům se nelze příliš divit - některý z mnoha bonusů totiž bezprostředně pocítila velká část populace.

Peníze směřují jednak na granty pro profesní asociace nebo literární či sportovní kluby a v balíku jsou prostředky i pro investice do infrastruktury. Hlavně však všichni státní zaměstnanci i důchodci a či stipendijní studenti dostanou bonus ve výši dvou měsíčních příjmů.

Ze všech 5,5 milionů pracujících Saúdú se to bezprostředně týká více než tří milionů. Průměrný měsíční plat ve státní sféře v Saúdské Arábii přitom tvoří 2 400 dolarů, tedy asi 57 tisíc korun. Navíc se podle New York Times k vlně bonusů přidaly i soukromé firmy a obchodníci tak očekávají krátkodobý růst obratů o desítky procent.

Tichá dohoda panovníka s „poddanými“

Podobné obdarovávání obyvatel ze státní kasy je v arabském království nepravidelnou tradicí. Kritiky je považováno za prostředek jakési tiché dohody, kterou si absolutističtí monarchové kupují loajalitu obyčejných Saúdů.

V zemi, kde 90 procent vládních příjmů pochází z exportu ropy, ale může být tato „dohoda“ křehčí, než si nyní bonusy opojení obyvatelé uvědomují. Podle analytiků Jadwa Investmentu klesly v souvislosti s cenami ropy příjmy království o pětinu a vláda se tak v tomto roce dočká rekordního deficitu ve výši 44,5 miliard dolarů. Vlna bonusů navíc navýší deficit na 67 miliard, což odpovídá 9 procentům hrubého domácího produktu země.