Sklárny Kavalier - foukači skla nastupují tam, kde stroje nestačí.

Sklárny Kavalier - foukači skla nastupují tam, kde stroje nestačí. | foto: Jan Kužník

Sázavské sklárny Kavalier jedou dál a přijímají nové zaměstnance

  • 2
Sklárny Kavalier v Sázavě na Benešovsku dál fungují, a dokonce přijímají nové zaměstnance. Navíc si mohou dovolit modernizovat zastaralé technologie. Před dvěma lety koupil totiž podnik krachující po ekonomické krizi podnikatel Otakar Moťka. A sklárny zachránil.

Před dvěma lety se lidé pracující ve sklárnách Kavalier báli, že přijdou o práci. Dnes do skláren přijímají nové zaměstnance. Podle Otakara Moťky, který podnik přejmenoval na Kavalierglass, jsou za krizí.

Sklárny Kavalierglass

* Mají více než 170letou tradici.
* Vyrábí domácí, průmyslové, laboratorní a technické sklo.
* Většina produkce se vyváží do více než 80 zemí světa.
* Mají 950 zaměstnanců. Původně podnik zaměstnával 1 300 lidí.
* Sklárny nabízejí i exkurze.

"Podnik se stabilizoval, přijali jsme nové lidi, zakázky jsou. Uvidíme, co přinesou další měsíce, ale dostali jsme se do stadia, ve kterém byly sklárny před krizí," uvedl Moťka. Podnik oproti ztrátě v roce 2009 vykazuje za loňský rok zisk 37 milionů korun.

Před ekonomickou recesí pracovalo ve sklárnách 1 300 lidí, a když je přebíral nový majitel, zaměstnanců měl 800. Dnes je jich 950.

"Insolvenční správce dal výpověď 250 lidem, dalším pak i pan Moťka. Teď jsme na tom se zaměstnaností dobře," potvrdil šéf odborů Jaroslav Daneš. Pro Kavalierglass pracuje dalších 50 až 100 lidí v závodech ve Voticích.

Sklárny koupil podnikatel za téměř 400 milionů korun, dalších 150 milionů investoval do nové technologie, modernizace a oprav. Například letos prošly generální opravou dvě vany.

Pokud elektřina podraží, bude to brzdit celý podnik

Obavy tu ale mají ze stoupajících cen energií. Sklárny mají nepřetržitý provoz. "Vše se tady vytápí elektřinou. Pokud se její cena zvedne, bude nás to hodně brzdit a tahat dolů," podotkl Daneš.

Od zahájení insolvenčního řízení ve sklářské společnosti, která byla jedním z podniků zkrachovalého uskupení Bohemia Crystalex Trading, uplynuly tři roky. Sázavský podnik jako jediný ze skupiny nepřerušil výrobu (více čtěte zde), což byla výhoda. Pokles obratu nebyl tak dramatický a o práci nepřišlo tolik lidí.

"Že jsou sklárny za krizí, je práce manažerů, techniků i dělníků. Je to kolektivní práce lidí, kterým záleží na tom, aby podnik fungoval. Těžkých věcí tady byly desítky," poznamenal Moťka.

Sklárny vyrábějí na čtyřicet tisíc různých druhů výrobků ze skla. Domácí, průmyslové, laboratorní i technické sklo. "Nejspecifičtější je laboratorní sklo. Co zakázka, to originál," dodal Moťka.

S krizí se potýkaly také sklárny v Poděbradech na Nymbursku, které koupil podnikatel Pavel Louda a přejmenoval na Crystal BOHEMIA. Tady se výroba tehdy zastavila, dnes zaměstnává přes 300 lidí a přibírá nové. Dostatek zakázek mají i poděbradské sklárny.