Sazby povinného ručení se moc neliší, rozhoduje nabídka dalších služeb

Už jen třináct dní mají majitelé automobilů na to, aby změnili pojišťovnu, u které mají sjednané povinné ručení. Pokud chtějí vypovědět smlouvu končící posledního prosince, musí to dát pojišťovně písemně na vědomí nejpozději do 20. listopadu. Je důvod přecházet ke konkurenci, když všechny pojišťovny zdražily sazby pro příští rok na téměř shodnou úroveň? Za úvahu to určitě stojí. Rozdíly v ceně pojistky jsou sice zanedbatelné, avšak v částce, která pokryje způsobené škody, se pojišťovny liší v desítkách milionů korun.

Například v Allianz, České pojišťovně nebo Kooperativě pojistí na pětimilionové škody na majetku a osmnáctimilionové na zdraví za cenu, kterou řidič zaplatí v ČS Živnostenské za padesátimilionové krytí pro oba případy.

Některé pojišťovny zase rozšířily asistenční služby například i na poruchu vozu či dávají současně slevu na další druhy pojištění. Přechod k jinému pojišťovacímu ústavu však nemusí být tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá.

Většinu smluv na povinné ručení sice uzavřely pojišťovny se svými klienty formálně na rok, ale prakticky se jedná o dohody na dobu neurčitou. V pojistných podmínkách se totiž ukrývá větička o automatickém obnovení pojistky - bez výpovědi se smlouva "sama" prodlužuje na další období.

Klient tak má tři možnosti: - smlouvu šest týdnů před koncem pojistného období vypovědět, - nezaplatit, ale v takovém případě mu hrozí pokuta, nebo - u pojišťovny prostě zůstat.

O výpovědi smlouvy s pojišťovnou se mluví nejen v souvislosti se změnou ústavu, ale rovněž jako o způsobu, jak ušetřit. Existuje totiž možnost, že pokud klient uzavře pojistku pro příští rok do konce prosince, zaplatí ještě letošní sazby, které jsou v porovnání s těmi na rok 2001 o patnáct až dvacet procent nižší.

Kancelář pojistitelů se proti takovému postupu ale ostře ohradila a označila ho za spekulaci. Podle jejího šéfa Jakuba Hradce vyššímu pojistnému nikdo neuteče - když uzavře smlouvu a zaplatí ještě letos, pojišťovna by mu měla vyšší cenu od 1. ledna dopočítat.

A to i těm, kteří "nespekulují", ale například koupili v červnu nové auto a zaplatili letošní sazbu až do června příštího roku.

Někteří právníci však jeho názor nesdílejí. "Záleží na smluvních podmínkách a všeobecných ujednáních. Pokud zde není výslovně uvedeno, že má pojišťovna možnost jednodstranně zvyšovat v průběhu pojistného období sazbu a doúčtovat ji, klient se může ohradit a nezaplatit," říká například advokát Vladimír Lamacz.

"Ať se s ním pak pojišťovna soudí," dodává advokát. Proti sobě tak nyní stojí dva právní výklady. Podle právníků tento spor rozhodne až první soud.

Kolik zaplatí majitel Škody Felicia s obsahen 1300 ccm, který nezdil bez nehody

Pojišťovna Cena roční pojistky v Kč Pojistné krytí v mil. Kč*

Allianz       2548 korun (5/18)
Česká pojišťovna        2548 korun (5/18)
Česko-rakouská pojišťovna       2548 korun (5/18)
ČS Živnostenská pojišťovna       2556 korun (50/50)
Generali       2550 korun (5/18)
IPB pojišťovna        2544 korun (6/22)
Komerční pojišťovna       2548 korun (15/54)
Kooperativa        2548 korun (5/18)
Česká podnikatelská pojišťovna       2548 korun (10/36)
Union pojišťovna        2548 korun (10/18)
ČSOB pojišťovna     2550 korun (10/50)
Zürich        2554 korun (5/18)

* škoda na majetku/škoda na zdraví
Pramen: pojišťovny