Sazka chce za halu novou hru

  • 15
Nejvážnější zájemce o stavbu nové haly pro hokejové mistrovství světa v roce 2004 - společnost Sazka nemá zatím jisté, zda bude mít pro financování akce peníze. Sazka chce halu postavit z výtěžku z nově připravované sázkové hry, s níž chce přitít na podzim. S tím sice souhlasí její akcionářské sportovní svazy, ale iniciativa nemá jednoznačnou podporu ministerstva financí.

To rozhodne, na jaké projekty se smějí výtěžky sázek použít.

"Peníze z výtěžku her musí být odvedeny na obecně prospěšné projekty. Pokud bude halu vlastnit Sazka jako klasická obchodní firma, potom stavba nemusí splňovat charakter veřejně prospěšné akce," upozornil včera mluvčí ministerstva financí Libor Vacek.

"Tomu nerozumím. Vždyť i peníze odváděné Sazkou sportovním svazům se používají na renovace a stavbu nových sportovišť," sdělil Ječmínek. Sazka si podle něho na investici za 2 miliardy korun zřejmě vezme úvěr až ten chce splácet z výtěžku nové sázkové hry.

Sazka je sice nejvážnějším uchazečem, kdo a kde nakonec halu postaví, však stále není definitivně jisté. Sazka chce stavět sportovní areál na pozemcích bývalé Lokomotivky u stanice metra Českomoravská v Praze 9, ve hře jsou však stále ještě pozemky u sousední stanice Kolbenova, které nyní vlastní pražská společnost Tesla.

Halu nejspíše postaví Sazka
Boj o to, kterému majiteli se podaří udat v Praze 9 pozemky na stavbu víceúčelové sportovní haly potřebné pro hokejový šampionát v roce 2004, ještě asi neskončil.
Největší šanci na prodej pozemků má firma Quonex Real.

Vlastní areál bývalé ČKD Lokomotivky u stanice metra Českomoravská a již uzavřela předkupní smlouvu s nejvážnějším uchazečem o stavbu haly - Sazkou. Ta má ovšem v záloze ještě jednu variantu.

"Zvažujeme ještě další část bývalého ČKD Praze 9. Nechceme zveřejňovat přesnou lokalitu, mohu říct jen to, že nejde o pozemky Tesly," řekl mluvčí Sazky Roman Ječmínek.

Tesla vlastní pozemky u stanice metra Kolbenova, kde stávaly ČKD Slévárny, a sama se je snaží prodat. "Zájemci jsou asi čtyři, z toho jeden je vážný," uvedl zástupce ředitele Tesly František Hála.

Předseda hokejového svazu Karel Gut potvrdil, že o pozemky Tesly se uchází tuzemská firma RAD Praha. Jednání by však podle něj muselo být velmi rychlé. Už za měsíc totiž musí na sněmu evropské hokejové asociace představit projekt a oznámit jméno investora, který pozemky bude vlastnit.

"Nyní jako jedinou reálnou variantu vidím projekt Sazky. Samozřejmě, pokud rychle pozemky koupí," sdělil Gut. U Lokomotivky je však kromě zmíněných jednání ještě nutné rozšířit ulici Českomoravskou.

Na to jsou potřeba dodatečné peníze od státu. "Jde zhruba o 200 až 300 milionů, zatímco v Kolbenově jsou dodatečné náklady na infrastrukturu nulové," připustil starosta Prahy 9 Vladimír Řihák.

Klíčový pozemek v areálu zkrachovalé Lokomotivky vlastní Quonex Real od začátku minulého týdne, kdy doplatil 60 milionů korun z celkové osmdesátimilionové kupní ceny konkursnímu správci firmy.

Sazka přitom na pozemky získala od Quonexu předkupní právo již v polovině června, v době, kdy se Quonex na koupi sice dohodl se správcem, ale nemovitosti mu ještě nepatřily.

V tutéž dobu Sazka představila projekt na zmíněných pozemcích poslancům podvýboru pro sport a vládnímu zmocněnci pro výstavbu haly Ladislavu Malému. "Na tom není nic divného, šlo o jakousi opci, kde Quonex deklaroval, že máme exkluzivitu k jednání o pozemcích," sdělil místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek.

Rychlý spád událostí přitom přišel i podle týmu konkursního správce velmi nečekaně. Quonex totiž poprvé uzavřel smlouvu na koupi Lokomotivky již loni v srpnu.

Tehdejší konkursní správce Jiří Sehnal Quonexu prodal firmu v rozporu s ustanovením soudu velmi nevýhodně - za směnku na 65 milionů korun, splatnou až rok poté, co katastrální úřad převede firmě poslední nemovitost v areálu.

Soud přitom stanovil, že nejpozději v den podpisu prodejní smlouvy mají být peníze na účtu konkursu. Postup správce se nelíbil věřitelům a soudu, který Sehnala z funkce koncem loňského roku odvolal. Poté nastoupil tým nových správců, který transakci zažaloval.

"Věděli jsme sice, že šance na vítězství ve sporu nejsou veliké, ale nic jiného jsme dělat nemohli. Šéf Quonexu Piotr Sikorski pak začátkem roku přislíbil, že zaplatí hotově 80 milionů korun.

Jednání však nikam nevedla. Ke změně došlo až před několika týdny, kdy náhle Quonex změnil majitele a nový předseda představenstva Petr Maděrič s námi podepsal dohodu o urovnání sporu a zavázal se k uhrazení částky. Minulý týden byla prodejní cena 80 milionů korun uhrazena," sdělil zástupce konkursního správce Ivo Mráz.

Maděrič připustil, že projekt od začátku koordinuje se Sazkou, nesdělil však, zda nové majitele firmy Quonex sama sázková firma vyhledala. Areál Lokomotivky preferuje vládní zmocněnec pro stavbu haly a náměstek ministra školství Ladislav Malý.

Ten byl přitom dříve zaměstnancem nakladatelství ČSTV Olympia a psal do jejího časopisu články o Sazce. "Já jsem Sazku nijak v tomto neoslovoval," uvedl Malý.