Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Václav Pancer, MF DNES

Sazka nemá peníze na vyplacení stomilionového jackpotu

  • 24
Vítěz lednového jackpotu Sportky ve výši 103 milionů korun zřejmě prožívá krušné chvíle. Sazka v dopise zaslaném soudu přiznala, že nemá peníze na to, aby mu výhru vyplatila. Ze zákona na to měla čas do minulého pátku. Sazka nyní vyplácí výhry pouze do výše půl milionu korun.

Podle Sazky jsou peníze, na které má výherce nárok, chráněny jistinou složenou na ministerstvu financí. Jenže ta nebude na zaplacení stomilionové výhry stačit.

Sazka má sice na účtech blokovaných ministerstvem složeno 160 milionů korun, z toho je však jen 50 milionů určeno na úhradu pohledávek z číselných loterií. Zbytek je jistina na pohledávky z jiných her Sazky. Peníze by se navíc rozdělovaly poměrem mezi všechny výherce, kteří by se ministerstvu financí o výhru přihlásili.

O použití těchto peněz musí loterijní společnosti ministerstvo požádat. Podle mluvčího resortu Jakuba Haase na úřad žádná oficiální žádost od Sazky dosud nedošla. "Pokud žádost od loterijní společnosti Sazka obdržíme, budeme postupovat podle herního zákona, jak nám nařizují předpisy," uvedl Haas bez bližších podrobností.

Podle Jiřího Markvarta z advokátní kanceláře Ambruz & Dark se z jistiny hradí přednostně pohledávky státu a obcí. "Teprve poté se z něj vyplatí případné výhry sázejících. Výherce samozřejmě může výhru jako pohledávku přihlásit do probíhajícího insolvenčního řízení," sdělil iDNES.cz Markvart.

Sazka vyplácí jen výhry do půl milionu

Sazka nyní vyplácí výhry jen do výše půl milionu korun. Výherci vyšších částek se budou muset spokojit s výplatou určenou ministerstvem financí.

Uvolnění peněz složených u ministerstva by mohlo odstartovat správní řízení, na jehož konci může být i odebrání herní licence. V případě Sazky by to znamenalo konec provozování číselných loterií.

K němu má však Sazka dobrovolně nakročeno. Společnost chce požádat ministerstvo financí, aby jí pozastavilo činnost. Firma to vysvětluje nedostatkem peněz. S tím však nesouhlasí předběžný insolvenční správce Josef Cupka, bez jehož souhlasu firma nyní nesmí nakládat se svým majetkem. Cupka dnes Sazce doporučil, aby na sebe podala insolvenční návrh, protože není schopna platit ani závazky z běžného provozu (více čtěte zde).

Podle mluvčího Sazky Jana Tuny chce společnost pozastavit činnost do dne, kdy insolvenční soud rozhodne o smlouvách o spolupráci a úvěru za 2,5 miliardy korun mezi Sazkou a společností Gladiolus. Právě přes tyto smlouvy chtějí do Sazky vstoupit finanční skupina Penta a E-Invest Martina Ulčáka, které za společností Gladiolus stojí.

,