Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Sazka se chce zaštítit před věřiteli, jedná o soudní ochraně

  • 10
Vedení loterijní společnosti Sazka začíná jednat s věřiteli o moratoriu, které by na čas izolovalo firmu od hrozby vyhlášení úpadku. Ochrannou lhůtu musí Sazce schválit minimálně polovina věřitelů, jinak soud "izolaci" neschválí.

Pokud by se společnosti podařilo moratorium získat, měla by minimálně tři měsíce na to, aby našla investora, který by do ní nalil potřebný kapitál. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny.

"O moratoriu jednáme, věřím, že souhlas potřebného počtu získáme," řekl deníku Martin Ulčák, který za Sazku vyjednává s věřiteli, investory i dalšími hráči.

Sazka se musí dohodnout s Vítkem

Právě o možnosti vstupu investorů ve čtvrtek představitelé společnosti poprvé jednali. Ačkoliv nedošli k žádné dohodě, je podle listu pro management případně nejpřijatelnější vstup holdingu Synot Ivo Valenty spolu s firmou E-Invest podnikatele Ulčáka. "Jedná se o tom, že by se tito dva hráči spojili a společně navýšili kapitál ve firmě," cituje deník slova člena představenstva Sazky, který nechce být jmenován.

Záchranu loterijní firmy však komplikuje postoj nejsilnějšího věřitele Radovana Vítka, který drží pohledávky v hodnotě téměř půldruhé miliardy korun. Mimo to ovládá realitní magnát čtvrtinu firemních dluhopisů Sazky a může tak blokovat dohodu, kterou Sazka potřebuje dohodnout.

Vyjednavači se snaží realitního magnáta získat na svou stranu. S Vítkem ale podle deníku jedná i skupina Penta, která se o loterijní firmu také zajímá.

Kolem O2 areny krouží americká AEG

Vedení Sazky a někteří její akcionáři začínají také vyjednávat o prodeji pražské haly, která je hlavní příčinou finančních potíží Sazky. Mezi firmami, které se o O2 arenu zajímají, je podle serveru Aktuálně.cz i světový gigant v tomto oboru, americká firma Anschutz Entertainment Group (AEG). Server získal informaci od jednoho z účastníků vyjednávání kolem Sazky, který požádal o zachování anonymity.

AEG

Je největší světový vlastník sportovních hal, arén a klubů. Jeho součástí je ale také AEG Live, druhé největší zábavní impérium na světě pořádající koncerty či show v Americe i Evropě. AEG patří kupříkladu O2 Aréna v Londýně, obří haly v Manchesteru či Los Angeles. Společnost kontroluje provoz více než stovky arén po celém světě.

Předseda hlavního akcionáře Sazky Českého svazu tělesné výchovy Pavel Kořan serveru řekl, že jednání o osudu haly se vedou zatím bez konkrétních termínů. Není tedy možné v tuto chvíli říct, kdy bude mít aréna nového majitele. Všichni zájemci o Sazku i současný management však s prodejem haly napevno počítají, píše server. "Zájemci jsou tuzemští i zahraniční, víc říci nemohu," dodal Kořan.

Podle serveru mohou být komplikací pro jednání o hale dohody, které Sazka uzavřela s majiteli dluhopisů. Vysočanská aréna totiž slouží jako zástava majitelům dluhopisů pro případ, že by Sazka nesplácela. Potvrzuje to čerstvý výpis z katastru nemovitostí, kde u arény je vyznačeno takzvané zástavní právo smluvní z července 2006 (původně ve prospěch The Bank of New York, Londýn), píše server.

"Jsou tedy dvě časové varianty. Buď prodat halu, až bude všechno splaceno, nebo se dohodnout s majiteli dluhopisů na jiném řešení," uvedl Kořan.