Jsme ti hodní, říkají sázkové společnosti a radí, jak zdanit hazard

  14:24aktualizováno  14:24
Poskytovatelé kurzových sázek lobbují za nižší zdanění. Argumentují přitom mezinárodním srovnáním výše daňových odvodů u jednotlivých druhů hazardu. Z toho vyplývá, že z „kurzovek“ by se mělo platit méně, z automatů či kasin naopak více.
Poskytovatelé kurzových sázek chtějí plati méně daní.

Poskytovatelé kurzových sázek chtějí plati méně daní. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Nižší daň pro kurzové sázky, výrazně vyšší pro loterie, kasina a výherní automaty. Takové daňové rozložení navrhují ve své studii na základě mezinárodního srovnání zástupci sázkových kanceláří. Vrcholí tím boj o nová pravidla pro tuzemský hazard. Firmám totiž hrozí vyšší daně, teď se hraje o to, který typ hazardu to odnese nejvíce.

Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS) v tom má jasno. Ze studie, kterou si asociace nechala zpracovat od poradenské společnosti PwC, totiž vyplývá, že zdanění kurzových sázek je v Česku nad průměrem porovnatelných evropských zemí. Studie udává průměr sazby loterijní daně je 18 procent, zatímco nyní v Česku platí dvacetiprocentní daň stejná pro všechny typy hazardu. 

Číselným loteriím pak studie přisuzuje evropský průměr ve výši 28 procent, tedy bezmála o třetinu více, než je aktuální sazba v Česku. Dokonce 33 procent udává pro kasina a 29 procent pro výherní automaty. Pro on-line hry pak studii vychází průměr 20 procent.

Změna daní přinese až tři miliardy, tvrdí sázkové firmy

Podle autorů studie by bylo takové nastavení vhodné i pro motivaci zahraničních firem, aby vstoupily na český trh a začaly zde fungovat na základně řádné národní licence a platily zde daně. „Nárůst významu on-line sázení vede v některých zemích EU ke změnám v legislativě, například ke snižování daňových sazeb a blokaci nelegálních provozovatelů, kteří se snaží bez oficiální licence nabízet služby domácím sázkařům,“ říká Jan Hadrava, manažer oddělení Strategie PwC Česká republika a spoluautor studie.

Podle studie by takové rozložení sazeb mohlo přinést do státního rozpočtu až tři miliardy korun. Sázkové kanceláře navíc dlouhodobě upozorňují, že oproti loteriím a automatům mají menší marže a také na to, že „vyrábí“ mnohem méně závislých a problémových hráčů.

Ministerstvo: Nižší sazbu nebude mít nikdo

„Výhernost sázkové kanceláře u kurzového sázení je výrazně nižší, než třeba u loterií. Loni to bylo třeba kolem 14 procent, na internetu je to ještě méně. U číselné loterie je to třeba i 50 procent. Tedy polovina ze vsazených peněz jde na výhry. U sportovních sázek je to výrazně více,“ říká šéf pro strategii Tipsportu Zdeněk Brázdil. 

Jestli ale na jejich argumenty Ministerstvo financí, které nová pravidla připravuje, uslyší, se teprve uvidí. Zejména nový daňový rámec se totiž teprve řeší. „Nechci se vyjadřovat ke konkrétním sazbám. Obecně si nemyslím, že by měla jít sazba dolů u kohokoliv a také to, že jediným kritériem by mělo být srovnání s Evropou. Chceme vycházet z našich studií, na druhou stranu mohu říci, že naše představy se od uvedeného materiálu PwC výrazně neliší,“ říká k tomu Ondřej Závodský, náměstek ministra financí, který má otázku regulace hazardu na starosti.

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Euro stále v nedohlednu. Ministerstvo a ČNB vstup do eurozóny nedoporučují

Euromince

Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny,...

Najdete na iDNES.cz