Poskytovatelé kurzových sázek chtějí plati méně daní.

Poskytovatelé kurzových sázek chtějí plati méně daní. | foto: Michal Šula, MF DNES

Jsme ti hodní, říkají sázkové společnosti a radí, jak zdanit hazard

  • 8
Poskytovatelé kurzových sázek lobbují za nižší zdanění. Argumentují přitom mezinárodním srovnáním výše daňových odvodů u jednotlivých druhů hazardu. Z toho vyplývá, že z „kurzovek“ by se mělo platit méně, z automatů či kasin naopak více.

Nižší daň pro kurzové sázky, výrazně vyšší pro loterie, kasina a výherní automaty. Takové daňové rozložení navrhují ve své studii na základě mezinárodního srovnání zástupci sázkových kanceláří. Vrcholí tím boj o nová pravidla pro tuzemský hazard. Firmám totiž hrozí vyšší daně, teď se hraje o to, který typ hazardu to odnese nejvíce.

Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS) v tom má jasno. Ze studie, kterou si asociace nechala zpracovat od poradenské společnosti PwC, totiž vyplývá, že zdanění kurzových sázek je v Česku nad průměrem porovnatelných evropských zemí. Studie udává průměr sazby loterijní daně je 18 procent, zatímco nyní v Česku platí dvacetiprocentní daň stejná pro všechny typy hazardu. 

Číselným loteriím pak studie přisuzuje evropský průměr ve výši 28 procent, tedy bezmála o třetinu více, než je aktuální sazba v Česku. Dokonce 33 procent udává pro kasina a 29 procent pro výherní automaty. Pro on-line hry pak studii vychází průměr 20 procent.

Změna daní přinese až tři miliardy, tvrdí sázkové firmy

Podle autorů studie by bylo takové nastavení vhodné i pro motivaci zahraničních firem, aby vstoupily na český trh a začaly zde fungovat na základně řádné národní licence a platily zde daně. „Nárůst významu on-line sázení vede v některých zemích EU ke změnám v legislativě, například ke snižování daňových sazeb a blokaci nelegálních provozovatelů, kteří se snaží bez oficiální licence nabízet služby domácím sázkařům,“ říká Jan Hadrava, manažer oddělení Strategie PwC Česká republika a spoluautor studie.

Podle studie by takové rozložení sazeb mohlo přinést do státního rozpočtu až tři miliardy korun. Sázkové kanceláře navíc dlouhodobě upozorňují, že oproti loteriím a automatům mají menší marže a také na to, že „vyrábí“ mnohem méně závislých a problémových hráčů.

Ministerstvo: Nižší sazbu nebude mít nikdo

„Výhernost sázkové kanceláře u kurzového sázení je výrazně nižší, než třeba u loterií. Loni to bylo třeba kolem 14 procent, na internetu je to ještě méně. U číselné loterie je to třeba i 50 procent. Tedy polovina ze vsazených peněz jde na výhry. U sportovních sázek je to výrazně více,“ říká šéf pro strategii Tipsportu Zdeněk Brázdil. 

Jestli ale na jejich argumenty Ministerstvo financí, které nová pravidla připravuje, uslyší, se teprve uvidí. Zejména nový daňový rámec se totiž teprve řeší. „Nechci se vyjadřovat ke konkrétním sazbám. Obecně si nemyslím, že by měla jít sazba dolů u kohokoliv a také to, že jediným kritériem by mělo být srovnání s Evropou. Chceme vycházet z našich studií, na druhou stranu mohu říci, že naše představy se od uvedeného materiálu PwC výrazně neliší,“ říká k tomu Ondřej Závodský, náměstek ministra financí, který má otázku regulace hazardu na starosti.