„Máte účet? Bohužel, ale na ruku už nevyplácíme“. Takové odpovědi se mohou lidé dočkat ve sběrnách od března. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Stát přitvrdí vůči sběrnám. Lidé už za starý kov nedostanou hotovost

  • 685
Tuzemské sběrny od března nebudou smět vyplácet peníze za kov „na ruku“, ale jen bezhotovostně. Počítá s tím vyhláška, která míří z ministerstva životního prostředí do Sbírky zákonů. Ministr Richard Brabec chce na vládě prosadit další opatření proti sběrnám, možná i kamery. Slibuje si od toho pokles kriminality.

Podle policejních statistik se v roce 2013 ukradly kovové materiály za 509 milionů korun, meziročně objem narostl o 64 milionů. Celkové škody však budou vyšší, statistika se netýká provinění, kde škoda byla menší než pět tisíc korun. Ministerstvo životního prostředí chce tento obrázek vylepšit, a chystá proto řadu opatření, které se nebudou líbit sběrnám.

Od 1. března vstoupí v platnost vyhláška, která zakáže hotovostní platby při výkupu kovů. Uznávat se budou jen bezhotovostní platby. Nicméně ministerstvo chce ještě prosadit zákon, aby se bezhotovostními platbami myslel pouze převod na účet nebo například poštovní poukázka, protože sběrny by nařízení mohly obcházet vyplácením různých dalších poukázek.

„Nejsem zastáncem  kompletního zákazu výkupu všech surovin a tím i zrušení celého systému výkupu. Možnost přivydělat si sběrem papíru, textilu i kovů by měla pro slušné občany zůstat zachována,“ říká ministr Brabec, podle kterého je počet sběren v Česku na obyvatele možná nejvyšší v Evropě.

Sběrny namítají, že nová povinnost lidi odradí. „Důsledky to může mít značné. Pokud za to lidé nedostanou peníze a budou si muset zřizovat účty, tak většina z nich to radši vyhodí do škarpy,“ řekl iDNES.cz zástupce Sdružení výkupců druhotných surovin a exministr práce v letech 1989 až 1992 Petr Miller.

Podle Brabce ale tak vysoký počet sběren není možné účinně kontrolovat. Chystají se proto další opatření. „Mezi jedno z navrhovaných opatření může patřit zpřísnění podmínek pro vydávání licencí sběrnám a následné relicencování všech sběren u nás. Přísnější podmínky pro získání licence by mohly zahrnovat třeba povinné zavedení kamerového systému,“ uvedl ministr.

Součástí materiálu je i vznik „malé Kobry“, speciálního meziresortního týmu, působícího při České inspekci životního prostředí, který by měl kontrolovat a potírat kriminalitu spojenou s výkupem kovů.

Rozkrádání v Kladně. Hokejista Jaromír Jágr nachytal muže, jak odváží ze stadionu železo:

26. září 2013