Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sběrny se přetahují o zákazníky, ceny za suroviny se zpětinásobily

  1:10aktualizováno  1:10
Ještě před půl rokem museli lidé v některých sběrnách doplácet za to, že jim starý papír vezmou. Teď se o něj sběrny přetahují. Zájem o druhotné suroviny, například papír nebo šrot, od srpna prudce stoupl, a lidem se tak znovu vyplácí chodit s ním do výkupen a neházet ho jen do popelnic na tříděný odpad.

Lidem se zase začíná vyplácet jezdit do sběrných surovin. Ceny za většinu surovin se zpětinásobily. | foto: Iveta Lhotská

Zpracovatelé sběru, kteří pocítili krizi jako první, teď hlásí například od papíren nebo železáren mnohem větší poptávku než v minulosti. Díky tomu vylétly i ceny, které za sběr platí – v některých případech i pětinásobně.

Lidé z oboru však současně varují, že zmátoření trhu, které začalo v létě, může být jen dočasné.

"Je velmi nejasné, jak dlouho bude současný stav trvat. Většinou je jistý odbyt do konce října. Co bude pak, to je těžké odhadovat," říká ředitel ředitel Svazu průmyslu druhotných surovin Miroslav Horák.

Trh se sběrem je velmi cyklický, pravidelně v září a říjnu zažívají ceny svůj vrchol.

"Dříve ceny rostly sedm měsíců předtím, teď jen dva," upozorňuje Jiří Vrkoč ze společnosti Wega Recycling.

Ceny tlačí nahoru papírny a železárny

I tak jsou podle řady obchodníků s druhotnými surovinami ceny stále níže než loni – v době před krizí. Například tunu lepenky loni papírny vykupovaly v průměru za 2 500 korun, letos zhruba za 1 800.

"Na začátku roku však stála jen šest set. Proto jsme museli zavést pro zákazníky minusové ceny, abychom vůbec pokryli náklady na zpracování," popisuje obchodní ředitel Českých sběrných surovin Pavel Merkl.

  Kolik za sběr
 prosinec 08  nyní

 Smíšený papír
 -0,50 až 0,10 Kč

 0,40 až 0,80 Kč
 Novinový papír
 0,20 až 0,50 Kč
 0,70 až 1,20 Kč
 Karton
 -0,50 až 0,20 Kč
 0 až 0,50 Kč

 Železo
 1 až 2 Kč

 2,20 až 4 Kč
 Hliník
 4 až 7 Kč
 10 až 14 Kč
Pozn. ceny se liší podle výkupní firmy a umístění  sběrny; minus není chyba, sběrny si nechaly za papír i platit

Kolaps trhu s druhotnými surovinami přivedl některé podnikatele v oboru až ke krachu nebo na jeho pokraj. "Nejtíživěji to dopadlo na velké firmy," říká Horák.

Češi loni dodali papírnám přes 700 tisíc tun starého papíru, letos čeká svaz pokles patnáct procent. Starý papír je výrazně exportním zbožím – více než polovina končí za hranicemi.

Lidé kvůli nízkým nebo dokonce záporným cenám přestali starý papír vozit do sběren, firmy často zrušily soutěže pro školy ve sběru. Teď se je výkupny snaží nalákat zpět právě vyššími cenami, aby papír namísto do kontejneru odvezli do výkupu.

Sbírat papír se vyplatí

Druhotných surovin je teď na trhu mnohem méně než dříve. Podle Vrkoče je například velký nedostatek smíšeného papíru a lepenky, kterých byl naopak dříve největší nadbytek. Paradoxně jejich cena stoupla na srovnatelnou úroveň, jako sběrny platí za vytříděný materiál.

Podobný růst hlásí firmy i v dalších surovinách, například u železného šrotu. "Hutě obnovily činnost a nemají dostatek materiálu," vysvětlil Horák.

Růst cen ve výkupnách mohl ulevit i firmám, které musí platit poplatky za ekologické zpracování svých obalů. Společnost Eko-kom, které firmy musí platit za likvidaci jimi na trh uvedených obalů, od července mírně snížila své poplatky – například u prodejních obalů o šest procent. Z poplatků dotuje obcím třídění odpadů, které se kvůli padajícím cenám přestalo radnicím vyplácet. Předtím je proto musely naopak razantně zvýšit.

Na vyšších cenách vydělávají i svozové firmy, které mají z tříděného odpadu více peněz. Městům ceny za odvoz nesnížily, firmám ano.

"Smlouvy s komerčními zákazníky máme nastavené na plovoucích indexech komodit, takže když je cena vyšší, platíme jim více a obráceně," vysvětluje Pavel Borůvka, obchodní ředitel Marius Pedersen.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Česká ekonomika zbrzdila, meziroční růst klesl téměř o dva procentní body

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Najdete na iDNES.cz