Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sběrny se přetahují o zákazníky, ceny za suroviny se zpětinásobily

  1:10aktualizováno  1:10
Ještě před půl rokem museli lidé v některých sběrnách doplácet za to, že jim starý papír vezmou. Teď se o něj sběrny přetahují. Zájem o druhotné suroviny, například papír nebo šrot, od srpna prudce stoupl, a lidem se tak znovu vyplácí chodit s ním do výkupen a neházet ho jen do popelnic na tříděný odpad.

Lidem se zase začíná vyplácet jezdit do sběrných surovin. Ceny za většinu surovin se zpětinásobily. | foto: Iveta Lhotská

Zpracovatelé sběru, kteří pocítili krizi jako první, teď hlásí například od papíren nebo železáren mnohem větší poptávku než v minulosti. Díky tomu vylétly i ceny, které za sběr platí – v některých případech i pětinásobně.

Lidé z oboru však současně varují, že zmátoření trhu, které začalo v létě, může být jen dočasné.

"Je velmi nejasné, jak dlouho bude současný stav trvat. Většinou je jistý odbyt do konce října. Co bude pak, to je těžké odhadovat," říká ředitel ředitel Svazu průmyslu druhotných surovin Miroslav Horák.

Trh se sběrem je velmi cyklický, pravidelně v září a říjnu zažívají ceny svůj vrchol.

"Dříve ceny rostly sedm měsíců předtím, teď jen dva," upozorňuje Jiří Vrkoč ze společnosti Wega Recycling.

Ceny tlačí nahoru papírny a železárny

I tak jsou podle řady obchodníků s druhotnými surovinami ceny stále níže než loni – v době před krizí. Například tunu lepenky loni papírny vykupovaly v průměru za 2 500 korun, letos zhruba za 1 800.

"Na začátku roku však stála jen šest set. Proto jsme museli zavést pro zákazníky minusové ceny, abychom vůbec pokryli náklady na zpracování," popisuje obchodní ředitel Českých sběrných surovin Pavel Merkl.

  Kolik za sběr
 prosinec 08  nyní

 Smíšený papír
 -0,50 až 0,10 Kč

 0,40 až 0,80 Kč
 Novinový papír
 0,20 až 0,50 Kč
 0,70 až 1,20 Kč
 Karton
 -0,50 až 0,20 Kč
 0 až 0,50 Kč

 Železo
 1 až 2 Kč

 2,20 až 4 Kč
 Hliník
 4 až 7 Kč
 10 až 14 Kč
Pozn. ceny se liší podle výkupní firmy a umístění  sběrny; minus není chyba, sběrny si nechaly za papír i platit

Kolaps trhu s druhotnými surovinami přivedl některé podnikatele v oboru až ke krachu nebo na jeho pokraj. "Nejtíživěji to dopadlo na velké firmy," říká Horák.

Češi loni dodali papírnám přes 700 tisíc tun starého papíru, letos čeká svaz pokles patnáct procent. Starý papír je výrazně exportním zbožím – více než polovina končí za hranicemi.

Lidé kvůli nízkým nebo dokonce záporným cenám přestali starý papír vozit do sběren, firmy často zrušily soutěže pro školy ve sběru. Teď se je výkupny snaží nalákat zpět právě vyššími cenami, aby papír namísto do kontejneru odvezli do výkupu.

Sbírat papír se vyplatí

Druhotných surovin je teď na trhu mnohem méně než dříve. Podle Vrkoče je například velký nedostatek smíšeného papíru a lepenky, kterých byl naopak dříve největší nadbytek. Paradoxně jejich cena stoupla na srovnatelnou úroveň, jako sběrny platí za vytříděný materiál.

Podobný růst hlásí firmy i v dalších surovinách, například u železného šrotu. "Hutě obnovily činnost a nemají dostatek materiálu," vysvětlil Horák.

Růst cen ve výkupnách mohl ulevit i firmám, které musí platit poplatky za ekologické zpracování svých obalů. Společnost Eko-kom, které firmy musí platit za likvidaci jimi na trh uvedených obalů, od července mírně snížila své poplatky – například u prodejních obalů o šest procent. Z poplatků dotuje obcím třídění odpadů, které se kvůli padajícím cenám přestalo radnicím vyplácet. Předtím je proto musely naopak razantně zvýšit.

Na vyšších cenách vydělávají i svozové firmy, které mají z tříděného odpadu více peněz. Městům ceny za odvoz nesnížily, firmám ano.

"Smlouvy s komerčními zákazníky máme nastavené na plovoucích indexech komodit, takže když je cena vyšší, platíme jim více a obráceně," vysvětluje Pavel Borůvka, obchodní ředitel Marius Pedersen.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

Najdete na iDNES.cz