Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sbírka na nezaměstnané skláře: Nový Bor vybral přes 3 tisíce na každého

  1:00aktualizováno  1:00
Fronta lidí se v pondělí vytvořila v atriu budovy Crystalexu Nový Bor, kdysi největšího výrobce užitkového skla u nás. Ve fabrice, kde se už čtyři měsíce nevyrábí, čekali na vyplacení mimořádné pomoci. Ze sbírky solidarity, již pro zaměstnance Crystalexu založil poslanec Cyril Zapletal, si každý odnášel 3 200 korun.

Zástup lidí tu postával, jako by byl výplatní den. Třeba mzdu za prosinec loňského roku přitom skláři z Crystalexu nikdy neviděli (i když celý měsíc pracovali) a kdo ví, jestli ji vůbec dostanou.

"Ve sbírce, která už skončila, se mi podařilo shromáždit čtyři miliony korun. Ty rozdělíme mezi 1201 sklářů, každý z nich dostane stejně," uvedl poslanec Zapletal.

"Protože v Crystalexu pracovaly často celé rodiny, jsou tu i případy, že příspěvek v rámci jedné rodiny dostanou čtyři lidé. Pak je ta naše pomoc opravdu významná."

Příspěvky ze sbírky se v Novém Boru budou vyplácet až do čtvrtka. Jen včera se mezi zaměstnance někdejšího sklářského kombinátu rozdělily dva miliony korun.

"Nikde jsme neměli jistotu žádné pomoci či dávek, když sbírka začala," říkal včera předák odborářů z Crystalexu František Kuric. Ten také přiznal, že zaměstnancům oznámili, že sbírka vynese pro každého zhruba tisícikorunu.

"Dnes jsou proto překvapení, kolik se podařilo vybrat," dodal Kuric.

To, že zaměstnanci Crystalexu zůstali několik měsíců bez peněz, vedlo podle Kurice i ke smutným příběhům.

"Zprostředkovaně vím, že jsme tu měli případ muže, který bydlel v domě, na který měl hypotéku a o ten dům přišel, protože tu hypotéku nemohl splácet. Naštěstí si sehnal kupce, se kterým si v rámci té transakce vyměnil městský byt, takže má střechu nad hlavou," popisoval Kuric.

Jeho známá, která učí na střední škole v České Lípě, mu prý zase vyprávěla, že jeden z jejích žáků ve škole oznámil, že musí přestat chodit do školy, protože rodiče nebudou mít na to, aby mu dávali peníze na cesty z Nového Boru do České Lípy.

Peníze pomohou překlenout měsíce bez výplat


To, že lidé z Crystalexu už včera dostávali tisíce korun ze sbírky Cyrila Zapletala, si pochvaloval také Vladimír Kubinec, šéf sklářských odborů v České republice.

"Tisíce lidí se letos ocitly v pasti dvou zákonů a zůstaly úplně bez koruny. Za takovou sbírku proto děkujeme, pomůže překlenout třeba až šest měsíců bez příjmů. Nevyřeší to náš problém, ale těm lidem pomůže každá stokoruna," prohlásil Kubinec.

Dárce do sbírky sháněl Zapletal sám osobně. "To jinak nejde. Jinak by nikdo nic nedal," řekl. "Zaměřuji se jen na velké firmy. Řadu lidí znám z minulosti a jako poslanec jsem se také setkal s některými průmyslníky."

S kontakty na firmy mu pomáhal také poslanec Robert Dušek a senátor Karel Kapoun.

Peníze ze sbírky není jediná pomoc, které se skláři (nejen) z Crystalexu dočkají. V následujících dnech by měli na svých účtech najít také peníze, které jim jako pomoc v nouzi poslala česká vláda - ta na pomoc českému sklářství uvolnila 30 milionů korun.

"V tuto chvíli budeme peníze rozdělovat mezi tři tisíce zaměstnanců. Dalším osmi stovkám lidí v Karlovarském porcelánu a ve sklárně Květná jsme už peníze vyplatili v hotovosti," objasnil Vladimír Kubinec.

Podle něj se výše pomoci, kterou lidé dostanou od státu, odvíjí od řady kritérií. Jedním z nich je například to, zda už lidé nějaké peníze z veřejných rozpočtů dostali (například od obcí nebo měst).

"To je případ Karlovarského porcelánu, kde v Nové Roli, v Karlových Varech a v Chodově dostali lidé dar od obce - jednorázovou částku. K tomu jsme museli přihlédnout," doplnil šéf sklářských odborů.

Sklářství na Novoborsku je ve složité situaci. Velké sklárny jako Crystalex nebo Egermann už nevyrábějí (Egermann chce spustit výrobu znovu od 1. června). S pádem Crystalexu přišlo o práci ze dne na den kolem třinácti stovek lidí z Českolipska. Nezaměstnanost v Novém Boru je 17 procent.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Kaufland řešil výpadek pokladního systému. Uzavřel dvacet čtyři prodejen

(Ilustrační snímek)

Ve čtvrtek ráno postihl prodejny Kauflandu v různých částech České republiky technický problém s pokladním systémem....

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Sdílení oblečení? Lidé si na internetu půjčují obleky na míru i večerní róby

(Ilustrační snímek)

Uživatelé internetu si mezi sebou půjčují kde co. Roste i zájem o oblečení, které využijí jen příležitostně. Platforma...

Najdete na iDNES.cz