Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sbírka na nezaměstnané skláře: Nový Bor vybral přes 3 tisíce na každého

  1:00aktualizováno  1:00
Fronta lidí se v pondělí vytvořila v atriu budovy Crystalexu Nový Bor, kdysi největšího výrobce užitkového skla u nás. Ve fabrice, kde se už čtyři měsíce nevyrábí, čekali na vyplacení mimořádné pomoci. Ze sbírky solidarity, již pro zaměstnance Crystalexu založil poslanec Cyril Zapletal, si každý odnášel 3 200 korun.

Zástup lidí tu postával, jako by byl výplatní den. Třeba mzdu za prosinec loňského roku přitom skláři z Crystalexu nikdy neviděli (i když celý měsíc pracovali) a kdo ví, jestli ji vůbec dostanou.

"Ve sbírce, která už skončila, se mi podařilo shromáždit čtyři miliony korun. Ty rozdělíme mezi 1201 sklářů, každý z nich dostane stejně," uvedl poslanec Zapletal.

"Protože v Crystalexu pracovaly často celé rodiny, jsou tu i případy, že příspěvek v rámci jedné rodiny dostanou čtyři lidé. Pak je ta naše pomoc opravdu významná."

Příspěvky ze sbírky se v Novém Boru budou vyplácet až do čtvrtka. Jen včera se mezi zaměstnance někdejšího sklářského kombinátu rozdělily dva miliony korun.

"Nikde jsme neměli jistotu žádné pomoci či dávek, když sbírka začala," říkal včera předák odborářů z Crystalexu František Kuric. Ten také přiznal, že zaměstnancům oznámili, že sbírka vynese pro každého zhruba tisícikorunu.

"Dnes jsou proto překvapení, kolik se podařilo vybrat," dodal Kuric.

To, že zaměstnanci Crystalexu zůstali několik měsíců bez peněz, vedlo podle Kurice i ke smutným příběhům.

"Zprostředkovaně vím, že jsme tu měli případ muže, který bydlel v domě, na který měl hypotéku a o ten dům přišel, protože tu hypotéku nemohl splácet. Naštěstí si sehnal kupce, se kterým si v rámci té transakce vyměnil městský byt, takže má střechu nad hlavou," popisoval Kuric.

Jeho známá, která učí na střední škole v České Lípě, mu prý zase vyprávěla, že jeden z jejích žáků ve škole oznámil, že musí přestat chodit do školy, protože rodiče nebudou mít na to, aby mu dávali peníze na cesty z Nového Boru do České Lípy.

Peníze pomohou překlenout měsíce bez výplat


To, že lidé z Crystalexu už včera dostávali tisíce korun ze sbírky Cyrila Zapletala, si pochvaloval také Vladimír Kubinec, šéf sklářských odborů v České republice.

"Tisíce lidí se letos ocitly v pasti dvou zákonů a zůstaly úplně bez koruny. Za takovou sbírku proto děkujeme, pomůže překlenout třeba až šest měsíců bez příjmů. Nevyřeší to náš problém, ale těm lidem pomůže každá stokoruna," prohlásil Kubinec.

Dárce do sbírky sháněl Zapletal sám osobně. "To jinak nejde. Jinak by nikdo nic nedal," řekl. "Zaměřuji se jen na velké firmy. Řadu lidí znám z minulosti a jako poslanec jsem se také setkal s některými průmyslníky."

S kontakty na firmy mu pomáhal také poslanec Robert Dušek a senátor Karel Kapoun.

Peníze ze sbírky není jediná pomoc, které se skláři (nejen) z Crystalexu dočkají. V následujících dnech by měli na svých účtech najít také peníze, které jim jako pomoc v nouzi poslala česká vláda - ta na pomoc českému sklářství uvolnila 30 milionů korun.

"V tuto chvíli budeme peníze rozdělovat mezi tři tisíce zaměstnanců. Dalším osmi stovkám lidí v Karlovarském porcelánu a ve sklárně Květná jsme už peníze vyplatili v hotovosti," objasnil Vladimír Kubinec.

Podle něj se výše pomoci, kterou lidé dostanou od státu, odvíjí od řady kritérií. Jedním z nich je například to, zda už lidé nějaké peníze z veřejných rozpočtů dostali (například od obcí nebo měst).

"To je případ Karlovarského porcelánu, kde v Nové Roli, v Karlových Varech a v Chodově dostali lidé dar od obce - jednorázovou částku. K tomu jsme museli přihlédnout," doplnil šéf sklářských odborů.

Sklářství na Novoborsku je ve složité situaci. Velké sklárny jako Crystalex nebo Egermann už nevyrábějí (Egermann chce spustit výrobu znovu od 1. června). S pádem Crystalexu přišlo o práci ze dne na den kolem třinácti stovek lidí z Českolipska. Nezaměstnanost v Novém Boru je 17 procent.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

Kde zrušit pobočky? Firmám radí startup, který vytváří „chytré mapy“

Nový koncept přináší i další zásadní změny v modelech obsluhy. Klienti se pod...

Když se před třemi lety v České spořitelně rozhodli, že je třeba zmenšit kvůli přesunu lidí na internet pobočkovou síť,...

Najdete na iDNES.cz