Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sbírka známek Lamberta Krejčíře se prodala za 13,65 milionu korun

  8:45aktualizováno  15:34
Dva se perou a třetí se směje. Tak dnes ráno vypadala dražba známek zmizelého Lamberta Krejčíře, otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Alespoň zvenčí. Také mohlo jít o předem připravenou akci, jak vyšponovat cenu. A to se dařilo. Sbírka se prodala za 13,65 milionu.

Ukázka z katalogu známek Lamberta Krejčíře | foto: www.czechstamp.com

Vyvolávací cena 8,5 milionu korun se během přibližně tří minut vyšplhala na třináct milionů zásluhou dvou dražitelů, kteří se nekompromisně přetahovali a dávali příkazy po telefonu.

Dalších třicet sekund trvalo, než se cena navyšovaná po padesáti tisících zastavila na 13,5 milionech. A zde přišlo první zaváhání.

Jednomu ze zájemců na telefonu už se zřejmě nechtělo moc přihazovat a toho využilo do té doby mlčící dražební číslo 3005.

Vztyčil se s ním Miloš Hauptman, profesionální agent, kterého si najímají movití klienti, aby se přímo nemuseli účastnit aukce. Nabídl třináct milionů a šest set padesát tisíc a po chvíli už si mohl vyslechnout verdikt "po třetí".

"Mohl jsem jít až na pětadvacet milionů," uvedl po dražbě Hauptman, jenž zároveň odmítl sdělit jméno muže, pro něhož sbírku známek získal.

Podle organizátora dražby Jiřího Majera jde o movitého podnikatele, kterému ještě nebylo ani čtyřicet let.

"Buduje významnou sbírku, je to investor a panu Pytlíčkovi tady vyrůstá velký konkurent," vzpomenul Majer nejslavnějšího českého sběratele Ludvíka Pytlíčka.

Ve sbírce byly i padělky
Pozůstalost po Lambertu Krejčířovi obsahuje i několik unikátů, které by při jednotlivém prodeji mohly přesáhnout milionovou hodnotu.

Unikátní známky ze sbírky Lamberta KrejčířeNapříklad chybotisk 50/50 Doplatit má katalogovou hodnotu 1,5 milionu, v Česku existuje pouze v počtu 17 kusů. Vzácný je i rohový čtyřblok 20f Magyar posta, za nějž prý Krejčíř zaplatil 1,4 milionu.

Na druhou stranu ovšem obsahuje sbírka i falzifikáty, které však nebyly zahrnuty v její katalogové ceně 15,5 milionu korun. - více o kvalitě sbírky čtěte zde

Samotné známky v aukční síni nebyly. Po celou dobu jsou uloženy v bezpečnostní schránce České spořitelny. Po složení jistiny milion korun si je ještě před aukcí prohlédlo 14 zájemců.

Soubor dala do dražby Naděžda Krejčířová, manželka zmizelého sběratele a matka uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Ten se od loňského dubna ukrývá před českou justicí v JAR, před tím byl na Seychelách.

Krejčířův otec zmizel na podzim roku 2002. Skupina šesti mužů podle policie podnikatele unesla, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a také ho nutila uhradit dluhy jeho syna. Během únosu Lambert Krejčíř údajně zemřel, jeho tělo se ale nikdy nenašlo.

"Pro paní Krejčířovou to bylo rozloučení s manželem a sběrateli, které znal. Zřejmě už nevěří, že je naživu," řekl novinářům organizátor dražby Majer.

Peníze by mohly pomoci Radovanu Krejčířovi
Nový majitel ve skutečnosti za sbírku zaplatí 15,27 milionu korun, podotkla ČTK. K ceně dosažené při dražbě se totiž připočítá desetiprocentní aukční přirážka a DPH. Peníze musí složit do 15. dubna.

"Jsem mimořádně spokojen a spokojena je také paní Krejčířová. Sbírka je nyní v těch nejlepších rukou," řekl ČTK Majer.

Spekuluje se o tom, že prodej sbírky ve skutečnosti nezajistí Naděždu Krejčířovou, ale pomohou jejímu synovi Radovanovi. Ten podle některých zdrojů ve svém exilu zápasí s finančními problémy kvůli v ČR obstavenému majetku.

Právo napsalo, že právě Krejčíř mohl aukci organizovat. Týden.cz se pozastavuje nad tím, že finanční policie a státní zastupitelství alespoň navenek nijak aktivně utržené peníze nesledují. O aukci instituce prý ani pořádně nevěděly.

Autoři: ,


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Číňané na ústupu, CEFC se zbavila podílu v cestovce Canaria Travel

Sídlo čínské společnosti CEFC v Šanghaji

Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99procentního podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel, který loni v říjnu...

Éra digitálních cenovek. Jejich většímu rozšíření brání vysoké náklady

Digitální cenovky v prodejně Tchibo.

Z regálů některých obchodů zmizely papírové cenovky a nahradily je krabičky podobné tabletům. Na elektronickém papíru...

Za stokorunu více než 200 tisíc. Sázky na MS dosáhly rekordních 3 miliard

KDO JI ZÍSKÁ? Vyhrají finále mistrovství světa fotbalisté Francie, nebo...

Sázky na fotbalové MS dosáhly v Česku zhruba tří miliard korun, dosud rekordní Euro 2016 tak překonaly o více než...

Najdete na iDNES.cz