Sbírka známek Lamberta Krejčíře se prodala za 13,65 milionu korun

  8:45aktualizováno  15:34
Dva se perou a třetí se směje. Tak dnes ráno vypadala dražba známek zmizelého Lamberta Krejčíře, otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Alespoň zvenčí. Také mohlo jít o předem připravenou akci, jak vyšponovat cenu. A to se dařilo. Sbírka se prodala za 13,65 milionu.

Ukázka z katalogu známek Lamberta Krejčíře | foto: www.czechstamp.com

Vyvolávací cena 8,5 milionu korun se během přibližně tří minut vyšplhala na třináct milionů zásluhou dvou dražitelů, kteří se nekompromisně přetahovali a dávali příkazy po telefonu.

Dalších třicet sekund trvalo, než se cena navyšovaná po padesáti tisících zastavila na 13,5 milionech. A zde přišlo první zaváhání.

Jednomu ze zájemců na telefonu už se zřejmě nechtělo moc přihazovat a toho využilo do té doby mlčící dražební číslo 3005.

Vztyčil se s ním Miloš Hauptman, profesionální agent, kterého si najímají movití klienti, aby se přímo nemuseli účastnit aukce. Nabídl třináct milionů a šest set padesát tisíc a po chvíli už si mohl vyslechnout verdikt "po třetí".

"Mohl jsem jít až na pětadvacet milionů," uvedl po dražbě Hauptman, jenž zároveň odmítl sdělit jméno muže, pro něhož sbírku známek získal.

Podle organizátora dražby Jiřího Majera jde o movitého podnikatele, kterému ještě nebylo ani čtyřicet let.

"Buduje významnou sbírku, je to investor a panu Pytlíčkovi tady vyrůstá velký konkurent," vzpomenul Majer nejslavnějšího českého sběratele Ludvíka Pytlíčka.

Ve sbírce byly i padělky
Pozůstalost po Lambertu Krejčířovi obsahuje i několik unikátů, které by při jednotlivém prodeji mohly přesáhnout milionovou hodnotu.

Unikátní známky ze sbírky Lamberta KrejčířeNapříklad chybotisk 50/50 Doplatit má katalogovou hodnotu 1,5 milionu, v Česku existuje pouze v počtu 17 kusů. Vzácný je i rohový čtyřblok 20f Magyar posta, za nějž prý Krejčíř zaplatil 1,4 milionu.

Na druhou stranu ovšem obsahuje sbírka i falzifikáty, které však nebyly zahrnuty v její katalogové ceně 15,5 milionu korun. - více o kvalitě sbírky čtěte zde

Samotné známky v aukční síni nebyly. Po celou dobu jsou uloženy v bezpečnostní schránce České spořitelny. Po složení jistiny milion korun si je ještě před aukcí prohlédlo 14 zájemců.

Soubor dala do dražby Naděžda Krejčířová, manželka zmizelého sběratele a matka uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Ten se od loňského dubna ukrývá před českou justicí v JAR, před tím byl na Seychelách.

Krejčířův otec zmizel na podzim roku 2002. Skupina šesti mužů podle policie podnikatele unesla, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a také ho nutila uhradit dluhy jeho syna. Během únosu Lambert Krejčíř údajně zemřel, jeho tělo se ale nikdy nenašlo.

"Pro paní Krejčířovou to bylo rozloučení s manželem a sběrateli, které znal. Zřejmě už nevěří, že je naživu," řekl novinářům organizátor dražby Majer.

Peníze by mohly pomoci Radovanu Krejčířovi
Nový majitel ve skutečnosti za sbírku zaplatí 15,27 milionu korun, podotkla ČTK. K ceně dosažené při dražbě se totiž připočítá desetiprocentní aukční přirážka a DPH. Peníze musí složit do 15. dubna.

"Jsem mimořádně spokojen a spokojena je také paní Krejčířová. Sbírka je nyní v těch nejlepších rukou," řekl ČTK Majer.

Spekuluje se o tom, že prodej sbírky ve skutečnosti nezajistí Naděždu Krejčířovou, ale pomohou jejímu synovi Radovanovi. Ten podle některých zdrojů ve svém exilu zápasí s finančními problémy kvůli v ČR obstavenému majetku.

Právo napsalo, že právě Krejčíř mohl aukci organizovat. Týden.cz se pozastavuje nad tím, že finanční policie a státní zastupitelství alespoň navenek nijak aktivně utržené peníze nesledují. O aukci instituce prý ani pořádně nevěděly.

Autoři: ,

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Češi dělají vlny. Zdejší studia patří v počítačové animaci ke světové špičce

Záběr z katastrofického filmu 2012, na němž se podílelo studio UPP

Postava procházející kontrastním lékařským zařízením kolem nádrží, v nichž se v tekutině vznášejí postavy podobné...

Ministerstvo navrhuje novou pokutu za špatně vyplněné kontrolní hlášení

Ilustrační snímek

Ministerstvo financí navrhuje v daňovém balíčku zavedení nové pokuty, kterou budou moci ukládat finanční úřady za...

Kdo postaví školku? Radnice přesouvají budování vybavenosti na developery

Areál Mateřské školy Za Branou v Pacově dnes bude poprvé pro zájemce otevřený...

Obchody, hřiště, parky nebo školy. Jejich dostupnost pro obyvatele by měla ohlídat každá zodpovědná radnice. Jen...

Najdete na iDNES.cz