Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sbírka známek Lamberta Krejčíře se prodala za 13,65 milionu korun

  8:45aktualizováno  15:34
Dva se perou a třetí se směje. Tak dnes ráno vypadala dražba známek zmizelého Lamberta Krejčíře, otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Alespoň zvenčí. Také mohlo jít o předem připravenou akci, jak vyšponovat cenu. A to se dařilo. Sbírka se prodala za 13,65 milionu.

Ukázka z katalogu známek Lamberta Krejčíře | foto: www.czechstamp.com

Vyvolávací cena 8,5 milionu korun se během přibližně tří minut vyšplhala na třináct milionů zásluhou dvou dražitelů, kteří se nekompromisně přetahovali a dávali příkazy po telefonu.

Dalších třicet sekund trvalo, než se cena navyšovaná po padesáti tisících zastavila na 13,5 milionech. A zde přišlo první zaváhání.

Jednomu ze zájemců na telefonu už se zřejmě nechtělo moc přihazovat a toho využilo do té doby mlčící dražební číslo 3005.

Vztyčil se s ním Miloš Hauptman, profesionální agent, kterého si najímají movití klienti, aby se přímo nemuseli účastnit aukce. Nabídl třináct milionů a šest set padesát tisíc a po chvíli už si mohl vyslechnout verdikt "po třetí".

"Mohl jsem jít až na pětadvacet milionů," uvedl po dražbě Hauptman, jenž zároveň odmítl sdělit jméno muže, pro něhož sbírku známek získal.

Podle organizátora dražby Jiřího Majera jde o movitého podnikatele, kterému ještě nebylo ani čtyřicet let.

"Buduje významnou sbírku, je to investor a panu Pytlíčkovi tady vyrůstá velký konkurent," vzpomenul Majer nejslavnějšího českého sběratele Ludvíka Pytlíčka.

Ve sbírce byly i padělky
Pozůstalost po Lambertu Krejčířovi obsahuje i několik unikátů, které by při jednotlivém prodeji mohly přesáhnout milionovou hodnotu.

Unikátní známky ze sbírky Lamberta KrejčířeNapříklad chybotisk 50/50 Doplatit má katalogovou hodnotu 1,5 milionu, v Česku existuje pouze v počtu 17 kusů. Vzácný je i rohový čtyřblok 20f Magyar posta, za nějž prý Krejčíř zaplatil 1,4 milionu.

Na druhou stranu ovšem obsahuje sbírka i falzifikáty, které však nebyly zahrnuty v její katalogové ceně 15,5 milionu korun. - více o kvalitě sbírky čtěte zde

Samotné známky v aukční síni nebyly. Po celou dobu jsou uloženy v bezpečnostní schránce České spořitelny. Po složení jistiny milion korun si je ještě před aukcí prohlédlo 14 zájemců.

Soubor dala do dražby Naděžda Krejčířová, manželka zmizelého sběratele a matka uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Ten se od loňského dubna ukrývá před českou justicí v JAR, před tím byl na Seychelách.

Krejčířův otec zmizel na podzim roku 2002. Skupina šesti mužů podle policie podnikatele unesla, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a také ho nutila uhradit dluhy jeho syna. Během únosu Lambert Krejčíř údajně zemřel, jeho tělo se ale nikdy nenašlo.

"Pro paní Krejčířovou to bylo rozloučení s manželem a sběrateli, které znal. Zřejmě už nevěří, že je naživu," řekl novinářům organizátor dražby Majer.

Peníze by mohly pomoci Radovanu Krejčířovi
Nový majitel ve skutečnosti za sbírku zaplatí 15,27 milionu korun, podotkla ČTK. K ceně dosažené při dražbě se totiž připočítá desetiprocentní aukční přirážka a DPH. Peníze musí složit do 15. dubna.

"Jsem mimořádně spokojen a spokojena je také paní Krejčířová. Sbírka je nyní v těch nejlepších rukou," řekl ČTK Majer.

Spekuluje se o tom, že prodej sbírky ve skutečnosti nezajistí Naděždu Krejčířovou, ale pomohou jejímu synovi Radovanovi. Ten podle některých zdrojů ve svém exilu zápasí s finančními problémy kvůli v ČR obstavenému majetku.

Právo napsalo, že právě Krejčíř mohl aukci organizovat. Týden.cz se pozastavuje nad tím, že finanční policie a státní zastupitelství alespoň navenek nijak aktivně utržené peníze nesledují. O aukci instituce prý ani pořádně nevěděly.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...Najdete na iDNES.cz