Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sbírka známek Lamberta Krejčíře se prodala za 13,65 milionu korun

  8:45aktualizováno  15:34
Dva se perou a třetí se směje. Tak dnes ráno vypadala dražba známek zmizelého Lamberta Krejčíře, otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Alespoň zvenčí. Také mohlo jít o předem připravenou akci, jak vyšponovat cenu. A to se dařilo. Sbírka se prodala za 13,65 milionu.

Ukázka z katalogu známek Lamberta Krejčíře | foto: www.czechstamp.com

Vyvolávací cena 8,5 milionu korun se během přibližně tří minut vyšplhala na třináct milionů zásluhou dvou dražitelů, kteří se nekompromisně přetahovali a dávali příkazy po telefonu.

Dalších třicet sekund trvalo, než se cena navyšovaná po padesáti tisících zastavila na 13,5 milionech. A zde přišlo první zaváhání.

Jednomu ze zájemců na telefonu už se zřejmě nechtělo moc přihazovat a toho využilo do té doby mlčící dražební číslo 3005.

Vztyčil se s ním Miloš Hauptman, profesionální agent, kterého si najímají movití klienti, aby se přímo nemuseli účastnit aukce. Nabídl třináct milionů a šest set padesát tisíc a po chvíli už si mohl vyslechnout verdikt "po třetí".

"Mohl jsem jít až na pětadvacet milionů," uvedl po dražbě Hauptman, jenž zároveň odmítl sdělit jméno muže, pro něhož sbírku známek získal.

Podle organizátora dražby Jiřího Majera jde o movitého podnikatele, kterému ještě nebylo ani čtyřicet let.

"Buduje významnou sbírku, je to investor a panu Pytlíčkovi tady vyrůstá velký konkurent," vzpomenul Majer nejslavnějšího českého sběratele Ludvíka Pytlíčka.

Ve sbírce byly i padělky
Pozůstalost po Lambertu Krejčířovi obsahuje i několik unikátů, které by při jednotlivém prodeji mohly přesáhnout milionovou hodnotu.

Unikátní známky ze sbírky Lamberta KrejčířeNapříklad chybotisk 50/50 Doplatit má katalogovou hodnotu 1,5 milionu, v Česku existuje pouze v počtu 17 kusů. Vzácný je i rohový čtyřblok 20f Magyar posta, za nějž prý Krejčíř zaplatil 1,4 milionu.

Na druhou stranu ovšem obsahuje sbírka i falzifikáty, které však nebyly zahrnuty v její katalogové ceně 15,5 milionu korun. - více o kvalitě sbírky čtěte zde

Samotné známky v aukční síni nebyly. Po celou dobu jsou uloženy v bezpečnostní schránce České spořitelny. Po složení jistiny milion korun si je ještě před aukcí prohlédlo 14 zájemců.

Soubor dala do dražby Naděžda Krejčířová, manželka zmizelého sběratele a matka uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Ten se od loňského dubna ukrývá před českou justicí v JAR, před tím byl na Seychelách.

Krejčířův otec zmizel na podzim roku 2002. Skupina šesti mužů podle policie podnikatele unesla, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a také ho nutila uhradit dluhy jeho syna. Během únosu Lambert Krejčíř údajně zemřel, jeho tělo se ale nikdy nenašlo.

"Pro paní Krejčířovou to bylo rozloučení s manželem a sběrateli, které znal. Zřejmě už nevěří, že je naživu," řekl novinářům organizátor dražby Majer.

Peníze by mohly pomoci Radovanu Krejčířovi
Nový majitel ve skutečnosti za sbírku zaplatí 15,27 milionu korun, podotkla ČTK. K ceně dosažené při dražbě se totiž připočítá desetiprocentní aukční přirážka a DPH. Peníze musí složit do 15. dubna.

"Jsem mimořádně spokojen a spokojena je také paní Krejčířová. Sbírka je nyní v těch nejlepších rukou," řekl ČTK Majer.

Spekuluje se o tom, že prodej sbírky ve skutečnosti nezajistí Naděždu Krejčířovou, ale pomohou jejímu synovi Radovanovi. Ten podle některých zdrojů ve svém exilu zápasí s finančními problémy kvůli v ČR obstavenému majetku.

Právo napsalo, že právě Krejčíř mohl aukci organizovat. Týden.cz se pozastavuje nad tím, že finanční policie a státní zastupitelství alespoň navenek nijak aktivně utržené peníze nesledují. O aukci instituce prý ani pořádně nevěděly.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

Najdete na iDNES.cz