ČSÚ vytáhne z obchodníků údaje o cenách, řetězce testují scanner data

  17:38aktualizováno  17:38
Potravinářské řetězce budou od ledna posílat detailní informace o cenách zboží Českému statistickému úřadu (ČSÚ). Dosud se data sbírala na prodejnách „ručně". Státnímu orgánu má automatizace pomoci zpřesnit výpočet indexu spotřebitelských cen i míru inflace.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Systém přesného sběru informací - tzv. scanner data - není druhou elektronickou evidencí tržeb. V západních zemích jde o běžně používaný způsob, jak od obchodníků dostat přesnější data pro výpočet inflace. Na stejném principu sbírají data statistici i v Belgii, Lucembursku, Dánsku, Švédsku, Švýcarsku či Slovinsku.

Podle ČSÚ nehrozí, že by data sloužila ke kontrole firem a dostala by se například k Finanční správě. Sloužit mají výhradně pro tvorbu statistik.  Přesnější údaje o inflaci jsou důležité pro ministerstvo financí a Českou národní banku. Data mohou využít při tvorbě měnové politiky nebo valorizaci důchodů.

Obchodníci budou úřadu informace odesílat jednou, maximálně dvakrát za měsíc. ČSÚ tím postupně získá detailní přehled o cenách, slevách i tržbách mnoha tisíců položek. Ty poté zpracovává do spotřebního koše, ve kterém sleduje ceny přibližně 190 potravin a nealkoholických nápojů. Jejich počet se prozatím ani díky novému projektu měnit nebude. 

„Do budoucna ale máme v plánu rozšířit spotřební koš o daleko větší množství produktů,“ uvádí místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta.

Sběr dat probíhá na základě EAN kódů, tedy čárových kódů na výrobcích, či jiných interních kódů. Dosud bylo běžnou praxí, že terénní pracovníci ČSÚ osobně navštěvovali obchody a zjišťovali ceny jednotlivých produktů. Do roku 2020 by však jejich práci měl nahradit právě systém scanner dat – v první fázi alespoň v nejvýznamnějších řetězcích, které se specializují na prodej potravin a nápojů. V další fázi chtějí statistici zaměřit pozornost i na lékárny, drogerie, oděvní značky či hobbymarkety.

Veškerá data mají řetězce již teď k dispozici v pokladních systémech. Jejich povinností bude exportovat informace prostřednictvím zabezpečeného serveru statistickému úřadu. 

V současné době se novinka testuje ve zkušebním provozu, do kterého se zapojila společnost Ahold, pod kterou spadají prodejny Albert. „Zapojení do projektu pro nás neznamenalo žádnou větší změnu ani z hlediska softwaru či technologie,“ řekla mluvčí řetězce Barbora Vanko.

Dále odesílají data spotřební družstva Coop Havlíčkův Brod, Jednota České Budějovice a ZKD Sušice. Do roku 2020 by mělo scanner data využívat zhruba 20 největších obchodních řetězců. 

Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Když živý stromek, tak v květináči. Prodejci hlásí nový vánoční trend

Vánoční stromek v květináči.

Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou stále populárnější....

Najdete na iDNES.cz