O čem rozhodne řecké hlasování? ANO je cesta Kypru, NE je směr Argentina

  • 535
Řecké referendum je volbou menšího zla. Ať už Řekové zaškrtnou ANO či NE, ještě dlouhá desetiletí se budou mít pravděpodobně špatně. Dopady každé ze dvou možností se přesto v podstatných věcech liší. NE může oživit „drachmu“, která k euru výrazně oslabí. ANO položí vládu, ale Řecko zůstane v eurozóně.

NE Argentinský scénář

Jednoznačně horší ze dvou možností, třebaže řecká vláda to interpretuje naopak. NE by nejspíš znamenalo konec nouzového úvěrování řeckých komerčních bank Evropskou centrální bankou (program ELA). Díky němu jsou přitom nyní v řeckých bankách vůbec nějaké peníze. „Řecko by bez financí od ECB bylo nuceno rekapitalizovat banky svou novou vlastní měnou, která by byla silně devalvovaná,“ uvedla Helena Horská z Raiffeisenbank.

Podle některých názorů by zavedení nové měny trvalo delší dobu a mezitím by Řecko muselo vydávat dlužní úpisy. Nová měna by okamžitě oslabila k euru o desítky procent.

Řecko by vyhlásilo bankrot. Evropští věřitelé by mohli zapomenout na to, že uvidí většinu peněz vložených do Řecka. Hrozil by nedostatek zboží z dovozu (Řecko dováží potraviny i ropu), snižovaly by se platy státních zaměstnanců a důchody, ekonomika by výrazně zpomalila - až o desítky procent. Na druhou stranu devalvace nebo nižší mzdy by v horizontu několika let pomohly k vyšší konkurenceschopnosti řeckých firem.

Krach Řecka by zpomalil ekonomiku eurozóny, ale významně by ji neohrozil. Řecko je příliš malé, na HDP zemí s eurem se podílí jen asi dvěma procenty. Zpomalení by se projevilo skrze Německo i v tuzemsku, podle Jan Bureše z Ery by si dokonce ČR mohla projít mělkou recesí. V tom se však ekonomové neshodují.

Bankrot Řecka může mít také vliv na hodnotu eura. Podle Raiffeisen Bank by se euro mohlo přiblížit k paritě a obchodovat se k dolaru 1:1, což by vedlo například ke zdražení ropných produktů. I v tom se však názory analytiků liší. „Moc tomu nevěřím. Kdyby se to ale stalo, zdražily by na čas pohonné hmoty,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta, která obchoduje s měnami. Podle něj by naopak řecké NE vedlo k tomu, že by americká centrální banka FED mohla odložit po letech první chystané zvyšování úrokových sazeb, což by euru pomohlo. „Řecký exit bych nepřeceňoval. Je to malá ekonomika, má srovnatelný vliv HDP na eurozónu asi jako Karlovarský kraj na ČR,“ dodal.

Podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank by vystoupení z eurozóny bylo dlouhodobější záležitostí. „Spíš se bude stupňovat ekonomický chaos, který může vyústit ve svržení vlády, přestože ji referendum zdánlivě podpoří,“ uvedl Sobíšek.

ANO Kyperský scénář

Také Kypr před dvěma lety zavřel své banky, aby se vyhnul bankrotu. Nesouhlasil totiž s podmínkou půjčky od věřitelů, aby byly jednorázově zdaněny vklady střadatelů v bankách. Kypr se nakonec z bankrotu vylízal. Stejnou šanci má Řecko, pokud v lidovém hlasování zvítězí ANO. Ekonomický chaos by byl menší než v případě negativního výsledku, ale na politické scéně zřejmě rychle dojde k turbulencím. Premiér Alexis Tsipras slíbil demisi vlády, jestliže Řekové v referendu podpoří další utahování opasků.

I když referendum dopadne „proevropsky“, mohly by banky v Řecku podle analýzy Reiffeisenbank zůstat zavřené zhruba ještě měsíc, do té doby, než se zformuje nová vláda. Jednání s věřiteli by se obnovilo až s příchodem nové vlády. Určitá forma kapitálových kontrol může však platit ještě déle. Na Kypru se banky otevřely po čtrnácti dnech, kvůli riziku „runu na banky“ byly omezeny výběry i transakce.

Řecké scénáře. Zdroj: Raiffeisenbank