Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Česko chce příští rok schodek 100 miliard, letošní je o desetinu vyšší

  • 13
Deficit státního rozpočtu by příští rok mohl být 100 miliard korun. Pro letošek se počítá s číslem o 12 miliard vyšším. Uvedlo to ministerstvo financí, které návrh rozpočtu chce koaličním partnerům představit v dubnu.

Úřad to uvedl na dotaz ČTK. Podle nedělního vyjádření ministra financí Andreje Babiše má resort návrh rozpočtu, jehož deficit by neměl přesáhnout tři procenta HDP, již připravený a podrobné parametry rozpočtu představí koaličním partnerům 9. dubna. Na letošní rok je schválen rozpočet s deficitem 112 miliard korun.

"Chceme snižovat provozní výdaje státu," uvedl v neděli v rádiu Frekvence 1 Babiš. Podle něj například různé externí zakázky na poradenské nebo právnické služby lze dělat interně na ministerstvech. "Chceme samozřejmě navyšovat důchody, počítáme s valorizací pro stání zaměstnance, potřebujeme stavět dálnice a potřebujeme opravovat silnice a potřebujeme peníze pro investice. A provozní náklady státu se dají určitě dramaticky snížit," uvedl dále Babiš.

Ministr financí rovněž minulý týden prohlásil, že státní kasa mohla získat více peněz z dividend ČEZ. Podle něj by mohl elektrárenský gigant vyplatit celý loňský zisk mezi akcionáře. Stát by tak mohl získat zhruba 25 miliard korun, což je asi o deset miliard korun více než v předchozích letech. (čtěte Ministerstvo chce rozdat celý zisk ČEZ akcionářům)

O tři miliardy více důchodcům

Ministerstvo práce a sociálních věcí pak v polovině března navrhlo, aby penze od ledna příštího roku vzrostly o 1,3 procenta, zatímco podle současné legislativy by to bylo pouze o 0,5 procenta. Státní pokladna tak bude muset na důchody vyplatit o tři miliardy korun více. Cenový růst se při stanovení rozsahu zvýšení penzí zohledňuje pouze jednou třetinou. Vláda chce tento podíl zvýšit na plných sto procent. Návrh na změnu podmínek valorizace důchodů si vláda stanovila v programovém prohlášení.

Podle programového prohlášení se vláda zavázala po celé funkční období dodržovat kritéria pro přijetí eura, především tříprocentní hranici deficitu veřejných financí. Dále chce změnit zákon o rozpočtových pravidlech, pravidla pro čerpání fondů EU a zlepšit výběr daní.

Při přípravě rozpočtu na příští rok chce vláda zejména hledat úspory v provozu, omezí především outsourcing právních služeb, marketing či poradenství. "Kromě toho bude nezbytné provést prověrku mandatorních a kvazi-mandatorních výdajů státního rozpočtu," uvádí programové prohlášení vlády.

Například ministr obrany Martin Stropnický uvedl nedávno, že rozpočet ministerstva obrany se v příštím roce zřejmě nebude příliš lišit od toho, jaký má resort letos. Úřad letos hospodaří s výdaji téměř 43 miliard korun.