Schodek obchodu s cizinou překvapil

Příjemné překvapení přinesl květnový zahraniční obchod ekonomům. Namísto až čtrnáctimiliardového propadu, o kterém se spekulovalo, skončila obchodní bilance ve schodku pouhých 9,3 miliardy. "Květen se stal letos prvním měsícem, kdy dosáhl deficit zahraničního obchodu nižší hodnoty ve srovnání s loňským rokem, a zároveň prvním měsícem, kdy zůstal deficit pod průměrným očekáváním analytiků," konstatoval Pavel Sobíšek z Bank Austria Creditanstalt.

Výrazně rostl především dovoz strojírenského zboží a surovin, polotovarů a chemických výrobků. Rozhodující vliv na růst vývozu měly především stroje a dopravní prostředky a průmyslové spotřební zboží. "Na schodku se podílely především zvýšení dovozních cen nerostných paliv a pokračující silná investiční poptávka, jež vede k růstu dovozu investičního zboží, " dodává David Marek z Patria Finance.

Tempo růstu dovozu i vývozu v květnu se ovšem v porovnání s dubnem výrazně zpomalilo, přičemž růst vývozu mírně převýšil růst dovozu. Právě tato skutečnost ekonomy znepokojila. "I když je možné vypozorovat za poslední tři měsíce trend snižujícího se schodku naší obchodní bilance, rozhodně nelze podléhat přehnanému optimismu. I když se deficit vrátil do jednociferných hodnot, skrývá se v jeho struktuře jedna dosti nepříznivá zpráva. Meziroční tempo růstu českého exportu výrazně zpomalilo," říká ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Na české podniky tak začínají dopadat ekonomické obtíže v západní Evropě. "Zakázek v oblasti strojírenství a spotřebního zboží bude v nadcházejícím období méně. Teritoriální struktura obchodu ukazuje na výrazné zpomalení vývozu zejména do Německa, ale také do zemí střední Evropy kromě Slovenska," upozorňuje Sobíšek.

Podle mínění analytiků se celkový deficit zahraničního obchodu podaří udržet pod sto padesáti miliardami korun. "Náš odhad mínus 135 miliard ponecháváme v platnosti," upřesnil Vejmělek.