Schodek rozpočtu klesl na 97 miliard korun

  14:01aktualizováno  16:02
Státu se v říjnu podařilo mírně narovnat rozdíl mezi tím, z čeho získává peníze, a tím, za co je utrácí. Schodek rozpočtu totiž na konci měsíce dosáhl necelých 97 miliard Kč a byl tak téměř o tři miliardy nižší než na konci září. Před rokem byl schodek vyšší o více než 40 miliard Kč.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Státní pokladna se za leden až říjen naplnila částkou 834,5 miliardy korun, oznámilo v čerstvé zprávě o hospodaření státních peněz ministerstvo financí.

Na chod svých záležitostí ale stát za stejné období vydal 931,2 miliardy korun, takže celkově je státní pokladna v minusu 96,73 miliardy Kč, vychází ze zprávy.

Spotřební daně a DPH vynesly více peněz

"Sílící ekonomika začíná plnit státní kasu. Meziroční zrychlování daňových výběrů je patrné u spotřebních daní a DPH, tedy nepřímých daní, které reagují na změny výkonu ekonomiky nejrychleji. K obratu ale dochází i ve výběru sociálního pojistného, a to díky mírnému vzestupu zaměstnanosti," komentoval čerstvá čísla hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Daňové příjmy státu ke konci října stouply o 24,2 miliardy ( růst o 6 %) na 426,8 miliardy korun. Spotřební daně vynesly státní pokladně téměř 108 miliard Kč, o 7,4 procenta více než ve stejném období před rokem. Vyšší DPH zajistila růst příjmů o osm a půl procenta.

Příjem státu na daních od firem meziročně stoupl o 4,5 procenta na téměř 70 miliard Kč. Plány přitom počítají s růstem o více než pětinu. Podle MF je ale daňový výnos ovlivněn dalším poklesem sazby daně z 21 procent na 20 procent. Daně fyzických osob státní pokladně přinesly o necelá dvě procenta více než před rokem a pojistné na sociální zabezpečení stouplo zhruba o procento.

Sociální výdaje mírně narostly

Více peněz ale letos stát vynaložil na sociální dávky. Výdaje na ně stouply o čtyři desetiny procenta na 357,5 miliardy korun. Z toho na důchodech stát vyplatil 286,6 miliardy korun, což je o 5,5 miliardy více než o rok dřív. Naopak na důchodovém pojištění stát vybral necelých 260 miliard korun.

Na obsluhu a úroky státního dluhu stát ke konci října zaplatil v meziročním srovnání o 2,9 miliardy korun méně, tedy 44,1 miliardy korun.

V samotném říjnu skončilo hospodaření státu s přebytkem 2,8 miliardy korun, zatímco loni v říjnu měl rozpočet schodek téměř 51 miliard korun. Výsledek rozpočtu ke konci října podle resortu financí ovlivnily nižší výdaje, což souvisí mimo jiné i s převodem zálohy obcím a krajům na přímé náklady škol na čtvrté čtvrtletí. Letos se totiž tato platba uskutečnila již v září, zatímco loni až v říjnu.

Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun a podle nedávného vyjádření ministerstva financí bude letos deficit dodržen.

Podle Sobíška je to díky zvyšujícím se příjmům pravděpodobné.

Státní rozpočet
Ukazatel leden až říjen 2009 leden až říjen 2010
Příjmy 809,83 834,51
Výdaje 947,92 931,24
Schodek - 138,09 - 96,3
Zdroj: Ministerstvo financí
Autor:

Nejčtenější

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Pošta měří, jak se její zaměstnanci při práci „zapotí“

Měření fyzické zátěže zaměstnanců České pošty

Pošťáci se baví. Česká pošta svým zaměstnancům měří, jak se za směnu fyzicky namáhají. Letos za to utratila téměř půl...

Další z rubriky

Vláda chce od ledna zvýšit minimální mzdu na 13 350 korun

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Minimální mzda se od ledna v Česku zvýší o 1 150 korun na 13 350 korun. Dohodli se na tom dnes zástupci koaličních...

Med z biofarmy měl být z EU, rozbor ukázal na zámoří

Falešný med Včelařství Thomayer.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce nařídili stáhnout z regálů med od rodinné farmy Včelařství...

ANALÝZA: Firmy se připravují na horší časy. Zvyšují investice do robotů

Lisovna v nošovické továrně Hyundai

Statistici ve středu zveřejnili čerstvé údaje, jak se ve třetím čtvrtletí dařilo ekonomice v Německu i Česku. Není to...

Najdete na iDNES.cz