Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Schodek zahraničního obchodu nepříjemně překvapil

  13:45aktualizováno  13:45
Výrazným růstem překvapil říjnový růst deficitu zahraničního obchodu České republiky. Podle informací Českého statistického úřadu dovezly firmy o 16,4 miliardy korun více zboží, než kolik ho vyvezly. Odhady analytiků se pohybovaly v průměru okolo 10 miliard. Podle statistiků může za zvýšení dluhu především dovoz nerostných paliv, hlavně ropy. Záporné saldo vzniklo především ve skupině surovin, polotovarů a chemických výrobků, kde dosáhlo 14,4 miliardy korun, z toho ve skupině nerostných paliv 9,4 miliardy.

"Říjnové saldo 9,4 miliardy v této komoditní skupině je nejvyšší nejen v letošním roce, ale v celé historii české statistiky zahraničního obchodu," řekl David Marek z Patria Finance.

"Zatímco loni v říjnu se dovážel barel ropy zhruba za 750 korun, letos v říjnu již stál 1270 korun, což znamená nárůst o 70 procent."

"Říjnová hodnota ve skupině surovin, polotovarů a chemických výrobků je o 3 miliardy vyšší než v září, ač v říjnu došlo k mírnému poklesu cen ropy na světových trzích. Zároveň sice došlo k mírnému oslabení kurzu koruny vůči dolaru, celkově by však dovozní ceny ropy měly mírně klesnout."

"Vysvětlení spočívá ve dvou faktorech. Hospodářské oživení s sebou přináší zvýšené nároky na dopravu, o čemž svědčí údaje o vývoji tržeb v automobilové dopravě z posledních měsíců. S tím úzce souvisí poptávka po pohonných hmotách a ropě."

"S výjimkou září se v posledních měsících dováží více ropy než ve stejných měsících minulého roku. V potaz je nutno vzít také fakt, že do nerostných paliv patří také topný plyn."

"Na horších výsledcích obchodní bilance se podílí také prohloubení schodku v obchodu s chemickými výrobky, jejichž ceny úzce souvisí s vývojem ceny jedné ze základních surovin používaných v tomto odvětví, ropy."

"S růstem ekonomiky zároveň dochází k růstu spotřebitelské poptávky, což se projevuje v bilanci obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím. Zatímco loni v říjnu bylo v této skupině dosaženo přebytku 200 milionů, letošní říjen skončil schodkem 500 milionů korun," řekl Marek.

"Deficit zahraničního obchodu výrazně vzrostl navzdory faktu, že tempo růstu vývozu se výrazně zvýšilo a za prvních deset měsíců letošního roku dosáhlo téměř 24 procent. V meziročním porovnání se vývoz zvýšil dokonce o 35,7 procenta. To nelze skrýt za fakt, že letos v říjnu bylo o jeden pracovní den více než loni," upozornil Pavel capouch z Venture Investors.

"Na vývozu se především podílí stroje a dopravní prostředky, jejichž vývoz za leden až říjen vzrostl o 28 procent a podíl na celkovém vývozu se přiblížil 44 procentům."

"Tempo růstu vývozu bylo prakticky u všech sledovaných teritorií velmi podobné. Pouze do Německa nepřesáhlo tempo růstu vývozu třicet procent. Přesto však právě Německo zůstává s přehledem nejdůležitějším vývozním trhem s podílem 41 procent na celkovém letošním exportu. Zároveň obchod s Německem stále vykazuje nejvyšší přebytek."

"Dovoz však vzrostl ještě výrazněji. Za prvních deset měsíců meziročně o 30 procent a při porovnání říjen letošního a loňského roku činí růst dokonce 45,4 procenta."

"Kromě výrazného růstu finančního objemu dovozu ropy velmi výrazně vzrostl i dovoz strojů a dopravních prostředků. U nich se dovoz meziročně zvýšil o 31 procent. Hlavním důvodem je zvýšená investiční aktivita českých podniků, ale především vliv masivního přílivu přímých zahraničních investic, který bude i nadále pokračovat," řekl Pavel Capouch.

"Vysokou dynamiku zaznamenal meziroční dovoz i vývoz strojů a dopravních zařízení. Dosáhl 50, resp. 43 procent. Tato čísla na jedné straně potvrzují vzrůstající exportní výkonnost českého průmyslu, ale i oživení investiční poptávky i spotřeby," domnívá se Josef Kovalovslý z ČSOB.

"Celkový schodek obchodní bilance za prvních 10 měsíců dosáhl 92 miliard, z toho jen deficit s ropou činil téměř 50 miliard korun. Za celý rok deficit zřejmě neklesne pod 130 miliard korun. I když celková hodnota deficitu není příznivá, jeho struktura však nesignalizuje strukturální problémy," dodal Josef Kovalovský.

"Import v klíčové skupině strojů a dopravních zařízení vzrostl meziročně o 50 procent. Domnívám se, že jde o mimořádný import za prvé investičního celku vázaného na příliv přímých zahraničních investic, nebo za druhé další dovoz letadla. Jednoznačnou odpověď budeme znát až po zveřejnění podrobných statistik," řekl Ivo Njedl z Raiffeisenbank.

"Na druhé straně růst exportů o 35,7 procenta jednoznačně vypovídá o stále vysoké poptávce v zemích západní a střední Evropy."

"Zpomalení ekonomického růstu v zemích našich největších obchodních partnerů se tedy neprojevuje na poklesu vývozu z České republiky. Za druhé, kurz koruny nijak nepodrývá exportní konkurenceschopnost produkce."

"Pravděpodobnější je opačná hypotéza: poptávka po českém vývozu je především v zemích západní Evropy velmi málo citlivá na jejich cenu, s posílením kurzu koruny tedy roste nominální objem exportu," dodal Ivo Nejdl.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Kromě posilování prodejů v maloobchodu zrychlily v létě prodeje plechovkových...
Pivo v plechovkách stále roste. Prodalo se ho až o 80 procent víc než loni

Obliba piva z obchodních řetězců, a zejména toho plechovkového, dál roste v neprospěch moku prodávaného v hospodách. Potvrzují to odhady Českého svazu pivovarů...  celý článek

(Ilustrační snímek)
KOMENTÁŘ: Podnikatelé mají papírování plné zuby, to sdílené ekonomice nahrává

Sdílenou ekonomiku lze vnímat jako přirozenou reakci na přeregulovanost některých odvětví na trhu. Její potenciál je obrovský. Stávající hráči na trhu si...  celý článek

(Ilustrační snímek)
KOMENTÁŘ: Výplata dividend do zahraničí? Takový normální kapitalismus

Podle nejnovějších čísel České národní banky to vypadá, že letos podobně jako loni odejde z Česka 250 miliard korun na dividendách. Je to tak strašné? Bojovat...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.