Sčítání odhalilo neobydlené byty

  0:01aktualizováno  0:01
Sčítací komisaři napočítali v celé zemi 540 tisíc bytů, které jsou buď volné nebo pronajímané. Jejich počet se významně zvýšil. V České republice od pádu komunismu přibylo 140 tisíc bytů, ve kterých nemá nikdo trvalé bydliště a které jejich majitelé pronajímají, užívají k rekreaci nebo nechávají prázdné. Vyplývá to z předběžných výsledků březnového sčítání lidu.

Celkový počet "neobydlených" bytů tak vystoupal na 540 tisíc, což odborníci na bydlení označují za překvapivě vysoké číslo. I když statistici zatím o příčinách velkého přírůstku volných bytů spíše spekulují, výsledek sčítání ukazuje, že rezerva na trhu bytů se zvětšuje.

"Statisticky je prokázáno, že například v Praze má každá třetí rodina k dispozici druhé či třetí bydlení. Nejde jen o chalupy, ale i o druhé byty, které pronajímají. Řada se také stěhuje na chatu či chalupu a byt pronajímá," uvádí místopředseda sdružení majitelů domů Libor Dellin.

Statistici jsou v hodnocení výsledků opatrnější, ale souhlasí, že jako neobydlené se ve sčítání ukázaly ty byty, které jsou pronajímány. "Určitě nelze říci, že v zemi je půl milionu prázdných a obyvatelných bytů," uvedla k výsledkům šetření Jana Růžková z Českého statistického úřadu.

Skupina pronajímaných bytů je podle ní zvlášť početná ve velkých městech.
O tom, že by v zemi existovala velká zásoba prázdných bytů snadno dostupných pro rodiny hledající bydlení, pochybují i státní úředníci.

"Možná na venkově či v severozápadních Čechách, ale v lukrativních lokalitách mnoho volných bytů určitě není," soudí ředitel státního Fondu bydlení Jan Wagner.

V celostátních výsledcích hrají největší roli právě byty, které má rodina vedle svého bydliště a které pronajímá - sčítací komisaři jich napočítali celkem 126 tisíc, tedy 23 procent.

U každého třetího bytu, nahlášeného jako neobydlený, se ale o příčinách statistici zatím pouze dohadují a v důvodech neobydlenosti je řadí do skupiny ostatní. "Rezerva volných bytů určitě potenciálně narůstá, ale celková čísla mohou být zavádějící.

Například pokud přibývá volných bytů v malých vesnicích bez pracovních příležitostí, kam nikdo bydlet nepůjde, nemá to pro trh s byty žádný význam," uvádí předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Alois Anderle.

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Český export letos rekordně vzroste. Pomohla mu slabší koruna

Ilustrační snímek

Vývoz zboží z České republiky letos vzroste o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun. A to i přesto, že se čeští...

V Česku bude víc cítit plyn. Řízená akce má odhalit úniky

Plyn (ilustrační foto)

V Česku bude příští týden více zapáchat zemní plyn, aby odběratelé mohli snadněji na začátku topné sezony zjistit...

Najdete na iDNES.cz