Sdíleným kancelářím se daří, v Praze přibývají raketovým tempem

  12:13aktualizováno  12:13
Do Česka vstupuje další společnost nabízející pronájem takzvaných coworkingových prostor. Tyto sdílené kanceláře, fungující na bázi členství, využívají především nezávislí profesionálové, ale i velké firmy. Polská firma Business Link v úterý v Praze otevřela jedno z největších coworkingových center ve střední Evropě.

Sdílené kanceláře využívají často lidé na volné noze, například kreativci, překladatelé, ale i celé firmy, typicky startupy (začínající technologické společnosti). Z jedinců možnost využívají například ti, kteří hodně cestují po klientech. Jsou to třeba makléři či finanční zprostředkovatelé. Ale i ti, kdo pracují na sebe, přitom však dávají přednost kolektivu před prací z domova.

Sdílené kanceláře často fungují na principu, že dotyčný platí za nájem podle času stráveného v práci, to znamená klidně i jen za jednu hodinu. Lze si ale zaplatit i stálé místo, které bude patřit jen jediné firmě.

Růst zájmu, a tedy i developerů, kteří se pouští do nových projektů, roste celosvětově a nevyhýbá se ani ČR. Nejsilněji je zastoupena Praha, ale coworkingová místa jsou také v Brně, Ostravě, Plzni, Hradci Králové a dalších městech.

Mezi největší poskytovatele těchto kancelářských prostor v Praze patří společnosti HubHub, Regus, Scott & Weber, WorkLounge nebo Impact Hub. (čtěte Kdo dřív přijde, ten pracuje)

Fotogalerie

Byznys teď přilákal další firmu. Polská společnost Business Link otevřela v Praze jedno z největších center ve střední Evropě. Nachází se v kancelářské budově Visionary v Praze 7 na ploše 4 700 metrů čtverečních. Nabízí místo pro zhruba 650 lidí. 

Kromě kanceláří nabízí pět konferenční místnosti nebo venkovní sportoviště, dostupné non-stop. Česká republika je prvním krokem zahraniční expanze této firmy. V budoucnu plánuje otevírat centra také v Budapešti a Bukurešti.

„Naše polské coworkingové pobočky jsou využívány mimo jiné i zaměstnanci společností American Express, Redbull nebo Siemens. Pevně věřím, že se nám bude dařit i na českém trhu a vytvoříme tu pevnou uživatelskou základnu,“ říká Petra Hubačová, Country Manager českých coworkingových prostor Business Link.

Cena za jeden měsíc užívání sdílených kanceláří v centru v pražských Holešovicích začíná na částce 6 500 Kč bez DPH.

Sdílená kancelář místo open space

„Ještě před několika lety byl velký zájem o open space prostory. Tento trend se ale změnil a začala růst poptávka po sdílených kancelářích, které využívají nejen lidé na volné noze, ale také velké firmy. Fenomén coworkingu vznikl v roce 2005 a vyplnil velkou mezeru na komerčním trhu,“ tvrdí Hubačová.

Společnost Business Link v současnosti čítá šestnáct poboček v jedenácti největších polských městech na celkové ploše téměř 35 tisíc metrů čtverečních.

Podle výzkumu společnosti Cushman & Wakefield, která poskytuje služby v oblasti komerčních nemovitostí, je využívání coworkingových prostor v Česku na vzestupu. Je tomu tak zejména v Praze, kde meziročně naroste plocha sdílených kanceláří o 66 procent, uvádí firma.

Server Allwork, který sleduje trendy v tomto segmentu, v březnu uvedl, že ve světě se nachází téměř 14,5 tisíce coworkingových prostor. Do roku 2022 by v podobných prostorách mělo podle serveru pracovat přes pět milionů lidí, přičemž pracovníci ve sdílených kancelářích jsou údajně šťastnější, produktivnější a motivovanější.

Podle dat Cushman & Wakefield je největším provozovatelem sdílených kanceláří ve světě americká společnost WeWork, která plánuje vstoupit na český trh na začátku příštího roku. Firma má momentálně více než 280 fyzických lokací v 77 městech.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

Nábytkářské řetězce hledají způsob, jak zvýšit zisky. IKEA stále vládne

Interiér prodejny IKEA na Václavském náměstí v Praze.

Na českém nábytkářském trhu se přetahuje o zákazníky šest velkých hráčů. Otevírají nové prodejny, a­ pokud to jde,...

Moravská vína čeká výjimečný ročník, letos se mohou vyrovnat francouzským

Víno (ilustrační foto)

Mimořádně dobrý ročník, hlavně pro červená vína, se rýsuje jihomoravským vinařům. Vinobraní končí a podle prvotních...Najdete na iDNES.cz